Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Hirszler

Regeneracja skóry

Regeneracja skóry
Regeneracja skóry

Ludzka skóra stanowi największy organ naszego ciała. Co więcej, posiada ona niesamowitą zdolność do ciągłej regeneracji. Dzięki temu przez długi czas możemy cieszyć się piękną i gładką skórą. Niestety wraz z upływem lat wszelkie procesy zachodzące w obrębie skóry stopniowo spowalniają. W efekcie następuje jej starzenie się. Czy można w jakiś sposób wspomóc jej regenerację?

1. Budowa skóry

Skóra składa się z dwóch głównych warstw – skóry właściwej oraz naskórka, tj. wierzchniej warstwy znajdującej się na powierzchni skóry. Również naskórek złożony jest z wielu różnych warstw, spośród których dwie odgrywają kluczową rolę w procesach regeneracyjnych. Należą do nich warstwa podstawna (tzw. rozrodcza, gdzie tworzą się nowe komórki) oraz warstwa kolczysta.

Komórki skóry tworzą się i odnawiają przez cały okres naszego życia. Początkowo przechodzą z głębszych warstw w kierunku tych zewnętrznych. Następnie obumierają i samoczynnie się złuszczają. W przypadku młodych osób regeneracja skóry twarzy wynosi około dwóch tygodni, zaś regeneracja skóry ciała około jednego miesiąca.

Jednak z wiekiem proces odnowy komórkowej stopniowo zwalnia. Nigdy nie dochodzi do jego całkowitego zatrzymania, ale spowolnienie to widoczne jest jako postępujące starzenie się, które obejmuje wiotkość skóry oraz pojawianie się na jej powierzchni coraz głębszych zmarszczek.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

2. Jak wspomóc odnowę skóry?

Niewątpliwie to słońce odpowiada za około 80% zmian skórnych związanych z procesami starzenia się. Jego działanie znacząco osłabia produkcję kolagenu, który odpowiada za jędrność i elastyczność skóry. Co więcej, wskutek tego skóra staje się cieńsza i mniej odporna na działanie czynników zewnętrznych. W związku z powyższym ważne jest to, aby ekspozycję na słońce ograniczać do minimum, a w momencie wystawienia skóry na działanie promieniowania UV – chronić ją odpowiednio dobranymi filtrami słonecznymi. Dzięki temu nie tylko znacząco spowolnimy procesy jej starzenia, ale również unikniemy jej silnego odwodnienia i wysuszenia.

Inną przyczyną wpływającą na spowolnienie regeneracji skóry są zanieczyszczenia obecne w środowisku. W wyniku ich działania na powierzchni skóry tworzą się wolne rodniki, które uszkadzają komórki zlokalizowane w jej obrębie. Można tego uniknąć poprzez stosowanie każdego dnia kremów zawierających silne przeciwutleniacze takie jak witaminy C i E. Dzięki temu nasza skóra będzie pełna blasku, a jej bariera ochronna będzie zdecydowanie mocniejsza.

Warto również pamiętać o tym, aby stymulować skórę do odnowy. Efekt ten można uzyskać poprzez stosowanie silnych peelingów. Najintensywniej będą działały te na bazie kwasów, wykonywane w gabinetach kosmetycznych. Po takim zabiegu skóra jest żywo czerwona i podrażniona, co silnie stymuluje ją do produkcji nowych komórek. Już w przeciągu tygodnia od zabiegu możemy zauważyć wyraźną różnicę w wyglądzie naszej skóry. Po miesiącu można stwierdzić znaczące wygładzenie zmarszczek, a także wyrównanie kolorytu skóry.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze