Trwa ładowanie...

Rekordy Guinnessa

Avatar placeholder
29.11.2018 11:10
Rekordy Guinnessa – historia, Polska, dziwne rekordy
Rekordy Guinnessa – historia, Polska, dziwne rekordy

Rekordy Guinnessa są marzeniem wielu osób. Niektórzy ludzie na świecie stworzyli z rekordów Guinnessa sposób na życie. Wiele z rekordów Guinnessa jest niesamowitych, niewiarygodnych, a nawet śmiesznych i kompletnie absurdalnych. W obecnych czasach takie rekordy jak najwyższy człowiek świata, nie budzą już takiej ekscytacji, jak kiedyś. Najciekawsze rekordy Guinnessa to te, które są dziwne, nietypowe i kompletnie niezrozumiałe.

spis treści

1. Rekordy Guinnessa – historia

Rekordy Guinnessa mają swoje początki w XVIII wieku. Co ciekawe to za powstanie Księgi Rekordów Guinnessa jest po części odpowiedzialny założyciel browaru Guinnessa - Arthur Guinness. Około 200 lat po jego śmierci, w 1951 roku, obecny dyrektor firmy Guinness sir Hugh Beaver miał spór na temat europejskich ptaków łownych. Chodziło o to, który z ptaków łownych, siewka złota albo szkocka kuropatwa jest najszybszy w Europie.

Tak narodził się pomysł na stworzenie książki, gdzie znaleźć można by takie informacje. Kilka lat później stworzono specjalną agencję, której zadaniem było zbieranie danych na temat rekordów Guinnessa.

Zobacz film: "Rekordy polskich rodzin"

Pierwsze wydanie książki ukazało się 27 sierpnia 1955 roku pod tytułem "The Guinness Book of Records" (ang. "Księga rekordów Guinnessa"). Pozycja miała 198 stron i była najlepiej sprzedającą się książką w okresie Świąt Bożego Narodzenia w Wielkiej Brytanii.

Rekordy Guinnessa są sposobem na życie dla wielu ludzi na świecie
Rekordy Guinnessa są sposobem na życie dla wielu ludzi na świecie (Shutterstock)

Od tamtej pory Księga Rekordów Guinnessa jest rozpoznawana na całym świecie. Co ważne jest to lider w zbieraniu danych na temat rekordów.

2. Rekordy Guinessa – Polska

Pierwsza Księga Rekordów Guinessa pojawiła się w Polsce w 1991 roku. Książka o rekordach Guinnessa została opublikowana przez wydawnictwo Reprom. Następne wydanie Księgi Rekordów Guinnessa pojawiło się dopiero 1997 roku. Kolejne księgi były wydawane w latach 1999-2005, a następnie 2010 i 2011 roku. Fani rekordów Guinnessa powinni szukać poszczególnych edycji Księgi Rekordów Guinnessa w internecie.

3. Rekordy Guinessa – dziwne rekordy

Księga Rekordów Guinnessa jest pełna dziwacznych i kompletnie absurdalnych rekordów Guinnessa. Co ważne pomysłów na interesujące rekordy Guinnessa nie brakuje, a wyobraźnia niektórych ludzi chyba nie ma granic. Wiele osób na świecie uczyniło z bicia rekordów Guinnessa sposób na życie.

10 dziwnych rzeczy, które robi twoje ciało, by cię ochronić
10 dziwnych rzeczy, które robi twoje ciało, by cię ochronić [12 zdjęć]

Termin mechanizm obronny w psychologii został wprowadzony przez Zygmunta Freuda. Mechanizmy te stanowią

zobacz galerię

Najciekawsze rekordy Guinnessa to m.in. tryśnięcie mlekiem z oka na odległość. Taki rekord Guinnessa ustanowił w 2004 roku Ilker Yilmaz. Choć ciężko sobie to wyobrazić pan Yilmaz najpierw wlał sobie mleko do nosa, aby za chwilę wytrysnąć je z oka aż na 279,5 cm. Na razie rekord pozostaje niepobity.

Kolejny niewyobrażalny rekord Guinnessa to największy zjedzony przez człowieka samolot. Rekord ustanowił Michel Lotito. Ten pan jest znany ze zjadania niejadalnych materiałów jak np. żarówki. Ustanowienie tego rekordu Guinnessa zajęło mu dwa lata. Pan Lotito zjadł Cessnę 150.

Kolejny absurdalny rekord Guinnessa to z pozoru śmiertelny skok z dużej wysokości do płytkiego basenu. Rekord Guinnessa ustanowił Darren Taylor, który wyszedł cało z realizacji tego rekordu Guinnessa dzięki doświadczeniu, które nabył jako profesjonalny nurek.

Zobacz także:

Nie należy zapominać również o najszybszej w świecie muszli klozetowej, który to rekord Guinnessa został ustanowiony przez Colina Furze, czy największej ilości fajerwerków, które zostały odpalone z ciała, który to rekord Guinnessa należy do Toda DeFazio.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze