Trwa ładowanie...

Rewolucja w farmakologii

Lek. Mateusz Nawrocki
18.11.2016 15:21
Rewolucja w farmakologii
Rewolucja w farmakologii

Wyobraź sobie, że zażywając jedną tabletkę na miesiąc możesz dostarczyć taką samą dawkę leku jakbyś zażywał pigułkę każdego dnia. Naukowcy ze Szpitala w Brigham we współpracy badaczami z Instytutu w Massachusetts opracowali nową metodę w dziedzinie farmakologii.

Odkrycia są już w fazie testów, do których wykorzystano lek o nazwie ivermectin. Efekty są obiecujące  - dzięki badaniom na zwierzętach dowiedziono, że kapsułka z lekiem bezpiecznie może znajdować się żołądku do 14 dni stopniowo uwalniając lek. To nowa szansa w leczeniu na przykład malarii. Najnowsze odkrycia zostały zaprezentowane w aktualnym wydaniu magazynu „Science Translational Medicine”.

Jak mówi jeden z autorów badań, Giovanni Traverso z Uniwersytetu Harvard, „Chcemy stworzyć nową możliwość dla pacjentów zażywających leki wielokrotnie w ciągu dnia. Zażycie jednej tabletki w ciągu tygodnia, a nawet miesiąca, może zmienić sposób działania w dziedzinie farmakologii”. Pomysł wydaje się rewolucyjny i jeśli faktycznie uda się go wdrożyć do codziennej praktyki, byłoby to wielkim krokiem w dziedzinie medycyny.

Czy można zastąpić garść leków, jedną tabletką?
Czy można zastąpić garść leków, jedną tabletką? (123RF)
Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"

„Oprócz zmniejszenia częstotliwości podawania leku, kolejnym pozytywnym aspektem podawania medykamentu tą drogą jest zmniejszenie nasilenia efektów ubocznych - do organizmu nie jest dostarczana od razu duża dawka, przez co koncentracja leku w krwioobiegu jest niższa, ale wystarczająca do zadziałania” - komentuje Andrew Bellinger, kardiolog pracujący w jednej z firm farmaceutycznych skupiającej się na lekach z pola neuropsychiatrii.

Innymi schorzeniami, które mogłyby być leczone tym sposobem są między innymi gruźlica, cukrzyca, HIV i padaczka. Jak dodaje Giovanni Traverso: „układ pokarmowy to specyficzne miejsce w naszym organizmie. Stworzyliśmy kapsułkę, która dzięki swojej strukturze może zatrzymać się na dłużej w żołądku, dzięki czemu uzyskujemy dłuższy czas uwalniania leku”.

Jaki wpływ ma dieta na przyjmowane leki?
Jaki wpływ ma dieta na przyjmowane leki?

Czy dieta może mieć negatywny wpływ na terapię lekową? Czego nie można jeść, kiedy przyjmujemy leki

zobacz galerię

Kapsułka zbudowana jest z polimerów, połączonych z lekiem - w tym wypadku ivermectinem, dzięki czemu zapewnione jest stopniowe uwalnianie leku. Według badaczy, możliwym jest, że lek będzie stopniowo wchłaniał się do krwioobiegu przez 2 tygodnie.

Współpraca naukowców z Imperial College London oraz Instytutu Chorób w Seattle zaowocowała doniesieniem, że zastosowanie ivermectinu w takiej formie może pomóc w leczeniu malarii, wspomagając konwencjonalne leczenie.

To całkowicie nowe odkrycie w dziedzinie medycyny, bez wątpienia dające nowe nadzieje w leczeniu wielu chorób, szczególnie tych ciężkich i przewlekłych. Od jakiegoś czasu endoskopia przewodu pokarmowego może zostać zastąpiona wizualizacją z kamerki z tabletki, którą połyka pacjent. Wydaje się, że nowa droga podawania leków stanowi naturalną ewolucję w sposobach terapeutycznych. To odkrycie na miarę XXI wieku, które miejmy nadzieję wejdzie do codziennej praktyki lekarskiej już niebawem.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze