Trwa ładowanie...

Rób to codziennie. Uchronisz się przed 9 rodzajami raka

 Karolina Rozmus
21.08.2023 18:49
Codzienny ruch zmniejsza ryzyko raka
Codzienny ruch zmniejsza ryzyko raka (Getty Images)

Aktywność fizyczna może chronić układ sercowo-naczyniowy, zapobiegać nadwadze oraz otyłości, a nawet wydłużać życie. Sprawność fizyczna skorelowana jest także z niższym ryzykiem rozwoju raka. Badacze nie mają wątpliwości: nie trzeba być sportowcem, wystarczy umiarkowana, ale regularna aktywność.

spis treści

1. Ryzyko raka nawet o 40 proc. niższe

Regularnie podejmowana aktywność fizyczna wspiera profilaktykę lub zapobiega chorobom układu krążenia oraz oddechowego, nadwadze i otyłości, cukrzycy typu 2, czy osteoporozie. Niedawne badanie wykazało również, że cztery i pół tysiąca kroków dziennie może nawet obniżać wskaźnik śmiertelności.

Najnowsze wyniki pracy naukowców, które ukazały się na łamach "British Journal of Sports Medicine" dowodzą, że mężczyźni o wysokim poziomie wydolności krążeniowo-oddechowej w młodym wieku są w przyszłości mniej narażeni na kilka rodzajów nowotworów. Badanie objęło ponad milion młodych Szwedów, a okres obserwacji trwał aż 18 lat, począwszy od testu sprawności wojskowej, który był obowiązkowy w Szwecji do 2010 r.

Zobacz film: "Ile minut dziennie wystarczy ćwiczyć, żeby znacząco poprawić stan zdrowia?"
Aktywność fizyczna może chronić przed rozwojem nowotworów
Aktywność fizyczna może chronić przed rozwojem nowotworów (Pixabay)

Test obejmował jazdę na rowerze stacjonarnym – najpierw przez pięć minut na najniższym wskaźniku oporu, następnie ze wzrostem o 25 watów, aż do momentu gdy uczestnicy byli zbyt zmęczeni, by kontynuować jazdę. Badacze podzielili mężczyzn według kategorii: niski, średni i wysoki poziom wydolności krążeniowo-oddechowej, miary tego, jak układ sercowo-naczyniowy i oddechowy dostarczają do mięśni tlen. Potem porównali poziom sprawności uczestników z diagnozami raka, jakie pojawiły się na przestrzeni lat.

W ten sposób odkryli, że osoby o wysokim poziomie sprawności fizycznej miały w porównaniu z osobami mniej aktywnymi:

  • o 40 proc. mniejsze ryzyko raka wątroby, dróg żółciowych i pęcherzyka żółciowego,
  • o 12 proc. mniejsze ryzyko raka trzustki,
  • o 21 proc. mniejsze ryzyko raka żołądka,
  • o 42 proc. mniejsze ryzyko raka płuc,
  • o 20 proc. mniejsze ryzyko raka nerki,
  • o 18 proc. mniejsze raka jelita grubego,
  • o 19 proc. mniejsze ryzyko nowotworów głowy i szyi,
  • o pięć proc. niższe ryzyko raka odbytnicy.

2. Wystarczy 11 minut

- Nie musisz osiągać najwyższego, elitarnego poziomu sportowca, aby mieć mniejsze ryzyko rozwoju raka. Wydaje się, że wzrost sprawności fizycznej wiąże się z niższym ryzykiem zachorowania na większość nowotworów – mówi autor badania, dr Aron Onerup z Uniwersytetu w Göteborgu w Szwecji.

Dodaje, że największym zaskoczeniem dla badaczy było odkrycie powiązania pomiędzy aktywnością fizyczną a nowotworami układu pokarmowego. Wyjaśnił, że w trakcie badania zauważyli także niewielki wzrost ryzyka u osób aktywnych związanego z rakiem prostaty i nowotworem skóry, ale zdaniem naukowców może mieć to związek z lepszym dostępem do diagnostyki czy narażeniem na promieniowanie UV.

Warto wspomnieć, że to nie jest jedyne badanie, które łączy ruch z prewencją nowotworów. Również opublikowane w tym roku badanie na 30 mln uczestników wykazało, że już 11 minut ruchu dziennie może obniżać ryzyko zgonu w związku z różnymi nowotworami. Badania National Cancer Institue z kolei wykazały, że aktywność fizyczna wiąże się także z o 30 proc. niższym ryzykiem zgonu po diagnozie raka jelita grubego.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze