Robisz tak? Narażasz się na niezwykle groźne konsekwencje
W czasie kichania powietrze wyrzucane jest z płuc z dużą prędkością (od 40 do 160 km/h), co gwarantuje oczyszczenie dróg oddechowych i zapewnia im drożność. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że powstrzymywanie się od kichania jest nie tylko niekomfortowe, ale również niebezpieczne.
1. Ryzyko związane z powstrzymywaniem się od kichania
Powstrzymywanie się od kichania może prowadzić do:
- uszkodzenia błony bębenkowej - gwałtowny wzrost ciśnienia w nosogardzieli podczas powstrzymywania kichania może prowadzić do uszkodzenia błony bębenkowej, co w skrajnych przypadkach może skutkować nawet utratą słuchu,
- pęknięcia naczynia krwionośnego - wzrost ciśnienia może również spowodować pęknięcie małych naczyń krwionośnych w nosie lub w oczach,
- mikrourazów pęcherzyków płucnych - powstrzymywanie się od kichania może prowadzić do niewielkich uszkodzeń wewnętrznych struktur płuc, zwanych pęcherzykami płucnymi, są to małe struktury odpowiadające za wymianę gazową, a ich uszkodzenie może prowadzić do problemów z oddychaniem,
- urazu gardła i przepony - nagły wzrost ciśnienia w gardle i klatce piersiowej może prowadzić do urazu gardła oraz przepony - mięśnia odseparowującego klatkę piersiową od jamy brzusznej.
2. Jak bezpiecznie kichać?
Jeśli odczuwasz potrzebę kichnięcia, pamiętaj o tym, by zrobić to w sposób bezpieczny, czyli zakryć usta i nos chusteczką jednorazową lub wewnętrzną stroną łokcia, aby uniknąć rozprzestrzeniania drobnoustrojów. Pamiętaj, by unikać powstrzymywania kichania i pozwolić organizmowi naturalnie się oczyścić. Można też pomagać drogom oddechowym się oczyszczać - najlepiej zastosować w tym celu wodę morską w aerozolu.
Jeśli masz problem z przewlekłym kichaniem lub innymi dolegliwościami związanymi z drogami oddechowymi, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Kichanie może być pierwszą oznaką infekcji lub reakcji alergicznej. Nigdy jednak nie pojawia się w trakcie snu.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.