Trwa ładowanie...

Rola badań klinicznych w profilaktyce wtórnej cukrzycy

Avatar placeholder
19.06.2019 15:05
cukrzyca
cukrzyca (istock)

Mało kto zażywając codziennie leki zastanawia się nad tym, skąd producent zna możliwe działania niepożądane. Informacje, które znajdujemy na ulotce, są wynikiem badań klinicznych. Te z kolei polegają na obserwacjach medycznych stosowania danego leku, czy metodach leczenia przez chorych lub zdrowych uczestników badań.

1. Po co są badania kliniczne?

Pomimo wielkiego postępu w medycynie w ostatnich latach, wciąż istnieje wiele chorób, w stosunku do których jesteśmy bezradni. Badania kliniczne są niezbędne do wprowadzenia nowych leków lub terapii, które pozwalają na skuteczną walkę z takimi chorobami szerszemu gronu odbiorców.

Badania kliniczne muszą być przeprowadzane również na ludziach, gdyż człowiek może inaczej reagować na niektóre składniki medyczne czy kuracje niż organizm zwierzęcy. Mają one na celu sprawdzenie skuteczności i bezpieczeństwa terapii oraz wykrycie lub leczenie chorób trudnych do zdiagnozowania i wyleczenia tradycyjnymi metodami.

Badania kliniczne są podstawą dzisiejszej medycyny. Dzięki nim leki wprowadzane do obiegu są coraz skuteczniejsze i bezpieczniejsze. Technologia idzie do przodu i medycyna również. Badania kliniczne sprawiają, że podnosi się komfort życia osób z nieuleczalnymi chorobami, wydłuża się życie naszej populacji, a niektóre dolegliwości udaje się całkowicie wyeliminować.

Aby nowy lek został zarejestrowany i przekazany szerszemu gronu odbiorców, konieczne jest przeprowadzenie badań klinicznych. Bez nich nie będzie dopuszczony do sprzedaży.

2. Na czym polegają badania kliniczne?

Pacjenci zainteresowani udziałem w badaniach klinicznych mogą samodzielnie zgłaszać się ośrodków wyspecjalizowanych w ich prowadzeniu. Takimi ośrodkami są m.in. ośrodki, Centrum Medyczne Synexus – lidera w prowadzeniu badań klinicznych, który posiada swoje placówki w 8 miastach w Polsce (w Warszawie, Wrocławiu, Katowicach, Częstochowie, Gdańsku, Gdyni, Poznaniu oraz Łodzi) i prowadzi badania w obszarach takich jak kardiologia, diabetologia, dermatologia, reumatologia czy ortopedia.

Lekarz prowadzący badania kliniczne musi mieć specjalne pozwolenie od Komisji Bioetycznej i stosownych władz. Czuwa on nad bezpieczeństwem i zdrowiem pacjentów, którzy poddawani są eksperymentalnej terapii.

Wszelkie badania, leki i opieka medyczna w czasie badań klinicznych są zupełnie bezpłatne. Kuracja wiąże się z pewnym ryzykiem, gdyż jej skuteczność dopiero jest sprawdzana. Z tego powodu pacjenci nigdy nie są przymuszani do udziału. Zawsze samodzielnie i świadomie decydują, czy chcą podjąć się eksperymentalnej terapii czy nie. Badania kliniczne dają dostęp do często niedostępnych jeszcze w aptekach leków lub terapii.

Być może właśnie z tego względu największą popularnością cieszą się badania kliniczne nad lekami dla pacjentówami z chorobą nowotworową. Aż 85 proc. chorych deklaruje, że wzięłoby udział w takich badaniach. Prawdopodobnie dzieje się tak dlatego, że jest to grupa pacjentów, która najmniej wierzy w skuteczność tradycyjnego leczenia.

Cukrzyca jest już określana chorobą cywilizacyjną. Pojawia się w konsekwencji zaburzonego metabolizmu glukozy w organizmie, który jest regulowany m. in przez insulinę, hormon wydzielany przez trzustkę. Zbyt mała ilość tego hormonu, bądź jego nieprawidłowe działanie sprawiają, że metabolizm glukozy jest zaburzony, a jej poziom niebezpiecznie wzrasta.

Znaczna część społeczeństwa nie zdaje sobie sprawy z tego, że choruje na cukrzycę, dlatego tak ważne jest wczesne wykrycie i leczenie choroby, co zapobiegnie jej niebezpiecznym konsekwencjom. Świadomość jest w tym przypadku najważniejsza, gdyż daje możliwość szybkiego podjęcia odpowiedniej kuracji.

Badania kliniczne dla diabetyków pozwalają na bezpłatną kontrolę ich stanu zdrowia oraz umożliwiają im dostęp do nowoczesnej terapii w leczeniu cukrzycy. Mają na celu zapobieganie jej powikłaniom, które mogą być bardzo niebezpieczne nie tylko dla zdrowia, ale i życia pacjentów. Należą do nich m.in. śpiączka cukrzycowa, retinopatia, stopa cukrzycowa, choroby nerek czy naczyń krwionośnych takie jak zawał serca czy udar mózgu.

Ciągle trwają prace nad szczepionkami i lekami, które mają wzmocnić układ odpornościowy organizmu i zmobilizować go do utrzymania odpowiedniego metabolizmu glukozy. Cukrzyca nadal jest chorobą nieuleczalną, jednak badania kliniczne podejmowane w tym temacie napawają optymizmem. Być może dzięki nim w przyszłości zostanie odkryty lek na tę chorobę.

Materiał powstał we współpracy z Centrum Medycznym Synexus

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Advertisement