Róża nowotworowa

Skóra jest największym (do 2 m²), oraz jednym z najcięższych (4-5 kg) narządów organizmu. Łączy środowisko zewnętrzne, otaczające człowieka z wnętrzem organizmu, utrzymuje wszystkie narządy na swoich miejscach, stanowi barierę ochronną przed czynnikami świata zewnętrznego. Jest ważnym narządem czuciowym, informującym o temperaturze otoczenia oraz pozwalającym unikać bodźców  bólowych. Skóra niejednokrotnie chroni nas przed urazem, dermatologia z kolei może uratować nam życie.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Zmiany skórne mogą sygnalizować różne choroby ogólnoustrojowe np. niewydolność wątroby objawiającą się żółtym zabarwieniem naskórka, nerek - tzw. szron mocznicowy, układu krążenia- zastój na obwodzie - obrzęki, żylaki. Niejednokrotnie problemy dermatologiczne zapowiadają pojawienie się nowotworu, są pierwszą manifestacją procesu rozrostowego, bądź świadczą o nawrocie choroby nowotworowej.

Wczesne rozpoznanie choroby nowotworowej oznacza większą szansę na całkowite wyleczenie. Z obserwacji wynika, że w  momencie rozpoznania nowotworu u około 10% pacjentów obecne są różnego typu zmiany skórne - odsetek ten znacznie wzrasta wraz z zaawansowaniem choroby podstawowej.

Przykłady rewelatorów nowotworowych: gorączka, świąd skóry, utrata masy ciała, anemia, rogowacenie ciemne złośliwe, zapalenie skórno-mięśniowe/zapalenie mięśniowe, zespół Lesera-Trelata, pęcherzyca paraneoplastyczna, zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych, róża nowotworowa.

Opis przypadku

48-letnia pacjentka zgłosiła się do dermatologa, skarżąc się na złe samopoczucie, osłabienie, podwyższoną temperaturę ciała do około 37,5ᵒC oraz zmian rumieniowo-obrzękowych zlokalizowanych na skórze podbrzusza i pachwin.

Ponadto pacjentka pięć lat wcześniej poddała się operacji usunięcia jajników z macicą z powodu nowotworu lewego jajnika. Po zabiegu operacyjnym u kobiety zastosowano chemioterapię, uzyskując remisję choroby (TK bez odchyleń, CA-125 w normie). Ostatnia kontrola onkologiczna kilka miesięcy przed wystąpieniem zmian skórnych nie wykazała progresji choroby nowotworowej, marker CA-125 mieścił się w normie.

CA-125 (Cancer Antigen 125) jest markerem nowotworowym, który może być podwyższony w przebiegu niektórych chorób nowotworowych – przede wszystkim raka jajnika, ale także raka endometrium, jajowodu, płuc, sutka i przewodu pokarmowego. W trakcie leczenia onkologicznego służy do monitorowania efektów leczenia.

Pacjentkę skonsultowano onkologicznie. W badaniach obrazowych cechy progresji choroby nowotworowej (powiększone węzły chłonne, zmiany ogniskowe w płucach) oraz wskaźnik CA-125 były znacznie podwyższone.

Na podstawie obrazu klinicznego oraz przeprowadzonych badań dodatkowych rozpoznano różę nowotworową. Pacjentka została zakwalifikowana do leczenia paliatywnego, czyli chemioterapii paliatywnej.

W tym konkretnym przypadku zmiany skórne były wyrazem progresji choroby nowotworowej, nie jest to jednak reguła - mogą one również wystąpić na początku choroby, w momencie gdy masa guza jest niewielka lub gdy nowotwór zaatakował tylko jeden narząd. W tym ostatnim przypadku istnieje dużo większa szansa na całkowite wyleczenia.

Róża nowotworowa jest zespołem paraneoplastycznym, będącym wynikiem reakcji zapalnej na szerzące się drogą naczyń chłonnych komórki nowotworowe. Objawia się poprzez zapalenie skóry i tkanki podskórnej. Schorzenie to dotyka najczęściej pacjentki z rakiem piersi lub nowotworami przewodu pokarmowego. Opisywane są przypadki współwystępowania róży nowotworowej z rakiem jajnika, płuc, tarczycy, prostaty, krtani i czerniakiem.

Podczas codziennej pielęgnacji należy zwracać uwagę na pojawiające się zmiany skórne, a każdy wykwit patologiczny powinny być zbadany przez lekarza. Prawidłowe i szybkie rozpoznanie może przyczynić się do wczesnego zdiagnozowania choroby ogólnoustrojowej, a co za tym idzie do skutecznego leczenia.

Artykuł w ramach kampanii Diagnostyka jajnika.

"Diagnostyka jajnika"
"Diagnostyka jajnika"

Ogólnopolska Organizacja Kwiat Kobiecości jest organizatorem akcji "Rzuć cień podejrzenia na swoje jajniki". Celem kampanii jest zwiększenie świadomości kobiet i popularyzacja regularnych badań diagnostycznych, pomagających w wykryciu chorób jajników we wczesnym stadium.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Torbiel na jajniku - przyczyny, objawy, leczenie, łysienie
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Torbiel na jajniku - przyczyny, objawy, leczenie, łysienie
Zioła i przyprawy

Tajemnicze GOPO (WIDEO)

Tajemnicze GOPO (WIDEO) Odtwórz wideo

Już od starożytności dzika róża była znana z korzystnego oddziaływania na organizm człowieka. Płatki róży są wykorzystywane do owocowych konfitur (...) , ekstrakty z płatków dzikiej róży są składnikami...

Witamina C - właściwości, niedobór, źródła

Zobacz, jakie produkty są bogate w witaminę C

Zobacz, jakie produkty są bogate w witaminę C

Kubek posiekanego lub pokrojonego brokułu to 39,2 witaminy C. Przy tym jest to jedynie 15 kcal. Dzika róża Bogatym źródłem witaminy C jest również dzika (...) róża. By pokryć swoje dzienne zapotrzebowanie na tę witaminę,...

Perfumy

Komponowanie zapachów perfum - galeria

Komponowanie zapachów perfum - galeria

tych zapachów to: jaśmin, fiołek, róża, gardenia, kwiat pomarańczy oraz ylang-ylang. Zapachy szyprowe, czyli „chypre", to francuskie słowo oznaczające

Choroba zwyrodnieniowa

Odkrycie właściwości dzikiej róży (WIDEO)

Odkrycie właściwości dzikiej róży (WIDEO) Odtwórz wideo

Owoce dzikiej róży mają właściwości zmniejszające objawy choroby zwyrodnieniowej stawów: łagodzące ból i poprawiające ruchomość dotkniętych chorobą (...) stawów. Obecnie substancja przeciwzapalna o nazwie gopo zawarta w owocach dzikiej...