Trwa ładowanie...

Czy piątek 13 rzeczywiście jest pechowy?

Piątek trzynastego w naszej kulturze uznawany jest powszechnie za datę pechową. Istnieje wiele różnych wyjaśnień pochodzenia przesądu o jej nieszczęśliwym oddziaływaniu. Wiadomo na pewno, że już w starożytności trzynastka uważana była za zaprzeczenie boskiej, doskonałej liczby 12. Konsekwencją poglądu, że po szczęściu następuje pech, była właśnie niechęć do 13.

Z kolei w piątek został ukrzyżowany Jezus. Ten dzień uważany jest też przez wiele osób za nieodpowiedni do podróżowania. Niezależnie od przyczyn, piątek trzynastego jest obecnie kwintesencją nieszczęśliwych wydarzeń. Tymczasem poznajmy kilka ciekawych, niekoniecznie pechowych faktów, które miewały miejsce w takie piątki.

1. Fortuna kołem się toczy

Kilka lat temu we Francji gracz w Lotto wygrał 13 000 000 euro. 13 sierpnia 2010 roku, piątek – okazał się dla niego szczęśliwą datą. Szczęściarz wytypował wygrane numery w departamencie Haute-Vienne, który leży w środkowej Francji. Co ty zrobiłbyś z taką wygraną?

Zobacz film: "Kiedy należy zgłosić się do psychiatry?"

2. Celne strzały

13 kwietnia 2001 roku padł rekord w ilości strzelonych goli w piłkarskim meczu. Australia wygrała wówczas wynikiem 31:0 z Samoa Amerykańskim. Ten sam zawodnik strzelił wówczas aż 13 goli, dopełniając magii tego dnia. Okazuje się więc, że dla jednych szczęście, a dla drugich pech.

Cechy, po których poznasz socjopatę
Cechy, po których poznasz socjopatę [5 zdjęć]

Na pierwszy rzut oka, taka osoba niczym nie różni się pozostałych. Zazwyczaj jest inteligentna, wygadana,

zobacz galerię

3. Pod dobrą gwiazdą

W piątek trzynastego urodziło się kilka znanych osób, a wśród nich m.in.: Gosia Baczyńska (projektantka mody), Alfred Hitchock (reżyser i producent filmowy) oraz Peter Tork (basista zespołu The Monkees). Dla niektórych nowo narodzonych dzieci gwiazda, pod którą przyszły na świat, okazuje się bardziej szczęśliwa niż urok tej źle ocenianej daty.

Zobacz także:

4. Jak fanom zagrają

13 lutego 1970 roku wydany został debiutancki album zespołu Black Sabbath. Dla jego fanów okazało się więc to wielkim szczęściem.

Badania naukowe wykazują jednak, że szczęście i pech zależą w dużej mierze od naszej wiary w oba te zjawiska. Jak się to ma do tej feralnej daty w życiu każdego z nas?

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

mgr Inez Mayer
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza