Trwa ładowanie...

Rozpoczęto testy nad nowa szczepionką przeciwko HIV w Republice Południowej Afryki

Avatar placeholder
29.11.2016 19:04
Rozpoczęto testy nad nowa szczepionką przeciwko HIV w Republice Południowej Afryki
Rozpoczęto testy nad nowa szczepionką przeciwko HIV w Republice Południowej Afryki

Naukowcy mówią, że nowa szczepionka przeciwko HIV, które ma być testowana w badaniach, które zostaną uruchomione w RPA, może być "ostatnim gwoździem do trumny" dla choroby, jeśli się testy się powiodą.

Badanie, zwane HVTN 702, ma objąć 5 400 aktywnych seksualnie kobiet i mężczyzn w wieku od 18 do 35 lat pochodzących z 15 miejsc w całej Afryce Południowej.

Będzie to największe i najbardziej zaawansowane badanie kliniczne związane ze szczepionką na HIV, które odbędzie się w Republice Południowej Afryki, gdzie ponad 1 000 osób dziennie jest zakażanych wirusem HIV.

"Jeśli zostanie zastosowana wraz z naszym obecnym arsenałem sprawdzonych narzędzi prewencji HIV, ta bezpieczna i skuteczna szczepionka może być ostatnim gwoździem do trumny dla HIV" – powiedział Anthony Fauci, dyrektor amerykańskiego rządowego Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych (NIAID), w oświadczeniu wydanym przed rozpoczęciem testów.

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"
Naukowcy rozpoczynają testy szczepionki na HIV
Naukowcy rozpoczynają testy szczepionki na HIV (Shutterstock)

"Po pewnym czasie, nawet umiarkowanie skuteczna szczepionka znacząco zmniejszy ryzyko zachorowania na HIV w krajach i populacjach o wysokim odsetku zakażeń HIV, takich jak RPA" - powiedział.

Testowana szczepionka to HVTN 702, która opiera się na testach z 2009 wykonanych w Tajlandii, gdzie została uznana za skuteczną formę zapobiegania zakażeniu HIV w 31,2 proc. w ciągu 3,5 roku obserwacji po szczepieniu.

Nowa szczepionka ma zapewnić większą i trwalszą ochronę i została dostosowana do podtypu wirusa HIV, który dominuje w południowej Afryce.

"HIV zebrało druzgocące żniwo w Afryce Południowej, ale teraz możemy rozpocząć poszukiwania naukowe, które mogą spełnić wielkie nadzieje dla naszego kraju" - powiedział Glenda Szary, prezes Rady Badań Medycznych RPA.

ZOBACZ TAKŻE:

"Jeśli zostanie stwierdzona skuteczność szczepionki na HIV w Afryce Południowej, może to znacząco wpłynąć na przebieg pandemii" - dodaje.

Ochotnicy do badań, finansowanych przez NIAID, są losowo przydzieleni do grupy otrzymującej schemat szczepionki lub placebo. Wszyscy uczestnicy otrzymają pięć zastrzyków w ciągu roku.

Uczestnicy, którzy zostali zarażeni wirusem HIV w swojej społeczności, będą chodzić do swoich lokalnych ośrodków opieki medycznej, w celu uzyskania tam opieki i leczenia, które będą również doradzać, w jaki sposób zmniejszyć ryzyko przeniesienia wirusa.

Fakty i mity na temat HIV
Fakty i mity na temat HIV [5 zdjęć]

Niedawno tabloid "National Enquirer" opublikował informację, że Charlie Sheen jest chory na AIDS. Aktor

zobacz galerię

W RPA ponad 6,8 mln osób żyje z HIV, ale kraj ten odniósł ogromny sukces w przeprowadzeniu programu leczenia HIV lekiem, co jak mówi rząd, jest największym tego typu programem na świecie.

Średnia długość życia, która mocno spadała, gdy rozprzestrzeniła się epidemia, odbiła się z 57,1 lat w 2009 roku do 62,9 lat w 2014 roku.

Rezultaty badań nad szczepionkami są spodziewane pod koniec 2020 r.

W Polsce od 1985 roku do końca 2014 roku zdiagnozowano 18 646 osób z HIV, 3,2 tys. osób z AIDS, a 1 288 osób.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze