Seniorzy, którzy korzystają z najnowszych osiągnięć technologii, czują się mniej samotni i dłużej cieszą się sprawnością fizyczną

Najnowsze badania pokazują, że korzystanie z komputerów i telefonów komórkowych jest związane z lepszym samopoczuciem psychicznym i fizycznym wśród osób powyżej 80 roku życia.

1. Zdobycze technologii pomagają kontaktować się z bliskimi

Najstarsze pokolenie zazwyczaj jest ignorowane przez młodych, zafascynowanych techniką. Jednak najnowsze technologie są potrzebne seniorom do tego samego, do czego używa  ich pokolenie millenialsów - aby pozostawać w kontakcie.

"Korzystanie z technologii, aby połączyć się z bliskimi, jest związane z większym zadowoleniem z życia, mniejszą samotnością i niższą presją osiągania znaczących celów – człowiek jest szczęśliwy, niezależne od tego, co dokonał"  - mówi  Tamara Sims z Centrum  Stanford.

Gadżety mogą pozytywnie wpłynąć na zdrowie seniorów
Gadżety mogą pozytywnie wpłynąć na zdrowie seniorów (Shutterstock)

Badanie wykazało również, że ci, którzy używają technologii, aby wyszukiwać informacje i dowiadywać się nowych rzeczy,  cieszą się też lepszym zdrowiem fizycznym.

Ludzie żyją coraz dłużej, wiele osób nie chce się zamykać w czterech ścianach. Mogą one korzystać z narzędzi cyfrowych, aby angażować się społecznie - i sięgnąć po pomoc, jeżeli jest to potrzebne.

"Nie mogę się obejść bez czytnika e-booków. Dzięki niemu nie muszę już ciągle chodzić do biblioteki” – mówi  80-letni Sal Compagno z Berkeley, prezes Krajowego Towarzystwa Historycznego I Wojny Światowej.

Każdego ranka, po drugiej filiżance kawy, czyta on wiadomości o wojnie i jego organizacji. Potem robi przegląd, który pomaga mu być na bieżąco z wszelkimi niedawno opublikowanymi badaniami naukowymi. Używa swojego komputera, by zaplanować nadchodzące seminaria - poszukuje obiektów konferencyjnych, głośników i hoteli w pobliżu.

Nie taka straszna starość
Nie taka straszna starość [4 zdjęcia]

W zachodniej kulturze starość jest czymś, co przeraża, z czym się walczy i co ciężko zaakceptować. Chcemy...

zobacz galerię

78-letnia Saratoga Tsing Bardin wraz z mężem używają programu FaceTime, by kontaktować się ze swoimi dziećmi i wnukami we Włoszech i w Nowym Jorku. "To jest bezpłatne i można zobaczyć, jak mówisz" - powiedziała.

Kalendarz Google jest narzędziem wykorzystywanym przez 91-letnią Lois Hall z Palo Alto do rezerwacji terminów korepetycji dotyczących nowinek technicznych dla starszych osób. Wykorzystuje ona również komputery do tworzenia ulotek informacyjnych.

Lois ceni newsy lub humorystyczne wiadomości, które wymienia z synem w San Jose i córką w Cupertino. Wykorzystuje też e-mail, aby zaplanować miesięczne kolacje z przyjaciółmi. Używa Netflix do oglądania nowych odcinków kanadyjskiego serialu "Heartland". W święta zamierza zaś zrobić zakupy on-line.

"Uważam, że wszystko można kupić na Amazonie. Jestem zakochana w komputerach" – mówi.

Ludowa mądrość głosi, że im jesteśmy starsi, tym czas szybciej płynie i zdajemy sobie sprawę, że mamy go coraz mniej. Dlatego dla osób starszych najważniejsze są relacje z bliskimi, a nie uczenie się nowych informacji lub poznawanie ludzi.

Zobacz także

2. Urządzenia powinny być łatwiejsze w obsłudze

Badania zostały opublikowane w najnowszym wydaniu „Journal of Gerontology: Psychological Sciences”.

Zespół zbadał 445 osób w wieku od 80 do 93lat, online i przez telefon. Starsi byli pytani o ich motywację do korzystania z telefonów komórkowych, komputerów osobistych, usługi streamingu wideo i innych narzędzi cyfrowych.

Wbrew stereotypom, większość dorosłych powyżej 80 stwierdziło, że regularnie używa co najmniej jednego urządzenia technologicznego. Było to związane z wyższym poziomem samodzielności fizycznej i psychicznego samopoczucia.

"Kluczem jest to, że za pomocą tych technologii, możemy zapewnić  realny wzrost jakości życia osób w bardzo podeszłym wieku" - powiedziała Tamata Sims w przygotowanym oświadczeniu.

W tych miejscach ludzie dożywają późnej starości
W tych miejscach ludzie dożywają późnej starości [6 zdjęć]

Na mapie świata istnieje pięć najzdrowszych punktów. To tak zwane Blue Zones – Niebieskie Strefy Długowieczności....

zobacz galerię

Wywiad z seniorami pokazał jednak,  że zdobycze technologii powinny być łatwiejsze do obsługi.

Bahr woli efektywność i prostotę konwencjonalnego telefonu od smartfonu, mówiąc, że wiele funkcji utrudnia używanie.  "Jest wiele etapów, które trzeba przejść, aby skorzystać z najnowszych technologii. Można wyszukać wszystkie te kroki i zrobić je, a dwa dni później zapomnieć."

Inną powszechną frustrację, powiedział Hall, to jest nawigacja - na przykład nauczenie się przenoszenia zdjęć z iPadów i iPhonów do komputera. O tą kwestię często pytają seniorzy na szkoleniach.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy