Trwa ładowanie...

Siedlisko zarazków. Nigdy nie rób tak po burzy

Avatar placeholder
17.07.2024 12:38
Po zalanej ulicy bez butów? Taka woda to wyglęgarnia chorób
Po zalanej ulicy bez butów? Taka woda to wyglęgarnia chorób (Getty Images / TikTok)

Polskę w ostatnim czasie nawiedziły gwałtowne burze z ulewami, a wiele regionów znalazło się pod wodą. Gwałtowne zjawiska pogodowe nie tylko uprzykrzają lato, ale także stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia.

spis treści

1. Zalane miasta

Od kilku dni nawałnice szaleją w każdej części kraju, a w sieci można zobaczyć niszczycielskie skutki pogody. Ulice zamieniły się w rwące rzeki, a wiele osób przed domem doczekało się jeziora.

Niektórzy jednak nie pozwalają, by pogoda popsuła im wakacyjne plany. Przez zalane ulice kroczą bez butów, a zdarzają się i tacy, co rozkładają leżaki, by korzystać z prowizorycznego jeziora, które pojawiło się po burzy.

Zobacz film: "Poważny problem dużych miast podczas gwałtownych opadów. "To zachwianie równowagi""

Nie jest to jednak rozsądne, gdyż woda po powodzi może zawierać różne zanieczyszczenia, które stanowią zagrożenie dla zdrowia. Ponadto podczas bosych spacerów przez zalany teren naprawdę łatwo o skaleczenie.

@izaxy Pływaliscie kiedys na dworcu? 🥲 Buty przemoczone wiec zasuwamy w klapkach albo na boso #gdynia #dworzecwgdyni #nawalnica #burza #trojmiasto #wakacjewpolsce #baltyk #morzebaltyckie ♬ GIMME MORE NICKI - BABY Q

2. Zanieczyszczona woda

Podczas powodzi woda może przemieszczać i przenosić ze sobą odpady stałe, takie jak śmieci, fragmenty budynków, a także martwe zwierzęta. Te zanieczyszczenia mogą dodatkowo skazić wodę, powodując zanieczyszczenia mikrobiologiczne i chemiczne.

Woda po burzy często zawiera ścieki, które są mieszanką odpadów ludzkich, zwierzęcych oraz przemysłowych. Są one źródłem niebezpiecznych bakterii i wirusów, takich jak E. coli, salmonella, a także wirusy zapalenia wątroby typu A.

Po powodzi w wodzie znajduje się cała masa zanieczyszczeń chemicznych - oleje, smary czy substancje ropopochodne. Kontakt z nimi może prowadzić do podrażnień skóry, błon śluzowych i oczu. Mają także negatywny wpływ na układ nerwowy.

Wdychanie oparów jest niebezpieczne dla osób z wrażliwym układem oddechowym. Wysokie stężenia mogą prowadzić do poważniejszych problemów zdrowotnych, w tym uszkodzeń narządów wewnętrznych i zwiększonego ryzyka nowotworów.

@gwiazdeczka_75 #burza#ulewa#łódź ♬ dźwięk oryginalny - ♓️𝑳𝒆𝒔𝒊𝒂♓️🇺🇦🇵🇱

3. Choroby układu pokarmowego

E. coli, salmonelloza czy WZW A to tylko niektóre z chorób, które mogą wywołać choroby układu pokarmowego. Źródłem patogenów jest m.in. brudna woda, a wśród objawów wymienia się biegunkę, bóle brzucha i wymioty.

W stojącej wodzie może także czaić się tężec oraz leptospiroza. Można się zarazić przez uszkodzoną skórę lub błony śluzowe, dlatego chodzie bez butów po zalanych obszarach jest tak niebezpieczne.

Najlepiej w ogóle unikać bezpośredniego kontaktu z wodą powodziową. Jeśli jednak planujemy nie dać się pogodzie, warto przynajmniej zaopatrzyć się w solidne obuwie i pamiętać o odpowiedniej higienie.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze