Trwa ładowanie...

Skuteczność afrodyzjaków

Avatar placeholder
14.05.2013 14:32
Skuteczność afrodyzjaków
Skuteczność afrodyzjaków

Badacze z Uniwersytetu Guelph postanowili bliżej przyjrzeć się najpopularniejszym afrodyzjakom. Okazuje się, że niektóre z nich są skuteczne w poprawie sprawności seksualnej i podnoszeniu libido, inne działają na zasadzie efektu placebo, a są też takie, które szkodzą zdrowiu.

spis treści

1. Zapotrzebowanie na afrodyzjaki

Od wieków ludzie wykorzystują afrodyzjaki w celu podniesienia popędu seksualnego. Również dziś, gdy postęp medycyny zapewnił nam skuteczne lekarstwa na wiele chorób, naturalne środki na poprawę sprawności seksualnej wciąż cieszą się dużym powodzeniem. Chociaż każdy ma dostęp do środków farmakologicznych stosowanych w leczeniu zaburzeń erekcji, bywa że istnieją przeciwwskazania do stosowania tego typu leków. Przede wszystkim istnieje ryzyko wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych oraz interakcji z innymi stosowanymi lekami. Ponadto preparaty te nie rozwiązują problemu niskiego libido. Dlatego też ludzie wciąż szukają alternatywy dla środków syntetycznych.

2. Najpopularniejsze afrodyzjaki

Kanadyjscy naukowcy przebadali wszystkie spożywcze afrodyzjaki. Okazało się, że żeń-szeń oraz szafran skutecznie poprawiają sprawność seksualną i zwiększają ochotę na seks. Skuteczna jest także johimbina, czyli alkaloid pozyskiwany z kory drzewa – johimby lekarskiej. Wzrost popędu seksualnego zauważali również uczestnicy badania stosujący roślinę o nazwie Muira Puama, peruwiański żeń-szeń, czyli Lepidium meyenii, a także czekoladę, jednak uzyskiwane rezultaty przypisuje się przede wszystkim efektowi placebo. Na przykład spożywanie czekolady podnosi poziom serotoniny i endorfin w mózgu, co sprzyja lepszemu samopoczuciu, a pośrednio również większej ochocie na seks. Alkohol, chociaż podnosi libido, nie jest zalecany jako afrodyzjak, gdyż obniża sprawność seksualną. Z kolei unikać należy tzw. hiszpańskiej muchy, czyli pryszczela lekarskiego, a także stosowanego w średniowieczu eliksiru z ropuchy, gdyż nie tylko nie pomagają, ale mogą wręcz zaszkodzić.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze