Trwa ładowanie...

Skuteczność szczepionki przeciw grypie A(H1N1) w sezonie 2009-2010

Czasopismo PLoS Medicine donosi o wynikach badań skuteczności szczepionki przeciw grypie A(H1N1), czyli tzw. świńskiej grypie w ostatnim sezonie grypowym. Wynika z nich, iż dostępna na rynku szczepionka zapewniała dobrą ochronę przed tym szczepem grypy, szczególnie u osób poniżej 65 roku życia.

Zobacz film: "Wiedza i świadomość pacjentów w dobie Internetu"

spis treści

1. Grypa A(H1N1) a szczepionka

W czerwcu 2009 roku, po ogłoszeniu pandemii grypy A(H1N1) na rynku pojawiły się trzy szczepionki. Już po pierwszej dawce wywoływały one silne reakcje immunologiczne, jednak potwierdzenie ich skuteczności wymagało oceny szczepionek na skalę całej populacji. W tym celu w czasie sezonu grypowego 2009-2010 w 7 krajach europejskich (Irlandia, Hiszpania, Portugalia, Francja, Włochy, Węgry i Rumunia) monitorowano pacjentów z objawami grypopodobnymi. Od chorych wykazujących tego typu objawy pobierano wymazy z nosa lub gardła, a następnie przeprowadzano analizę laboratoryjną próbki. Notowano przy tym podstawowe informacje na temat pacjenta (płeć, wiek, ewentualne choroby przewlekłe, otyłość, ciąża, palenie papierosów), a także to, czy pacjent szczepił się przeciw grypie A(H1N1) lub grypie sezonowej. Po przeprowadzeniu analizy zebranych informacji, chorych dzielono na 4 grupy: pacjentów, którzy szczepili się ponad 14 dni przed wystąpieniem objawów grypy, chorych, którzy zaszczepili się na 8-14 dni przed manifestacją objawów, pacjentów zaszczepionych mniej niż 8 dni przed zachorowaniem oraz chorych niepoddanych szczepieniu.

2. Wyniki badań

Z badań wynika, iż skuteczność pojedynczej dawki szczepionki przeciw grypie A(H1N1) wynosi od 65 do 100%. Najwyższa jest u osób poniżej 65 roku życia, które nie cierpią na żadne choroby przewlekłe. Pewną ochronę można sobie zapewnić już w 8 dni od podania szczepionki. Jednocześnie potwierdzono, iż szczepionka przeciw grypie sezonowej nie zapewniała ochrony przed zachorowaniem na grypę wywoływaną przez wirusa H1N1.

3. Zagrożenie grypą A(H1N1)

H1N1 jest obecnie dominującym w Europie szczepem grypy. Najwyższą aktywność grypy wywoływanej tym szczepem notuje się w Wielkiej Brytanii, Irlandii oraz Danii. Mniejsza aktywność obserwowana jest we Francji, Włoszech, w Belgii, Hiszpanii, Norwegii, Luksemburgu, Portugalii oraz na Malcie.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.