Trwa ładowanie...

Spada średnia wieku zachorowań na raka jelita grubego. Oto najczęstsza przyczyna

 Maria Krasicka
01.09.2020 11:36
Średnia wieku chorych na raka jelita spada
Średnia wieku chorych na raka jelita spada (GettyImages)

Amerykańscy naukowcy przeprowadzili badania, z których wynika, że średnia wieku chorych na nowotwór złośliwy jelita grubego drastycznie spada. Ponad połowa nowo zdiagnozowanych nie ukończyła jeszcze 66 lat.

1. Spada średnia wieku zachorowań na raka jelita

W raporcie opublikowanym przez American Cancer Society można przeczytać, że coraz częściej nowotwór jelita grubego wykrywany jest u młodszych pacjentów. Średni wiek zdiagnozowanych w 1989 r. wynosił 72 lata. XXI wiek przyniósł znaczny spadek, bo aż do 66 lat (w 2016 r).

Rebecca Siegel, współautorka badania i dyrektor naukowy ds. nadzoru badań w American Cancer Society w Atlancie zaznacza, że raport jest ważny z dwóch powodów:

"Opisuje nie tylko aktualny obraz zachorowań na raka jelita grubego, ale zawiera też prognozy na przyszłość. Jeśli wzrost liczby chorych wśród młodszych dorosłych będzie się utrzymywał, lekarze staną przed wyjątkowymi wyzwaniami, takimi jak potrzeba zachowania płodności i funkcji seksualnych, a także ryzyko długoterminowych efektów leczenia" – mówi Siegel.

Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"

Według danych Centers for Disease Control and Prevention w 2017 r. na raka jelita grubego zmarło w Stanach Zjednoczonych 52 547 osób.

Autorzy badań nie byli w stanie określić, co powoduje spadki lub wzrosty zachorowań. Przewidują jednak, że w 2020 roku Amerykanie odnotują ponad 53 tys. zgonów z powodu tego nowotworu, w tym 7 proc. osób do 50. roku życia.

American Cancer Society zaleca, by regularnie się badać w kierunku raka okrężnicy i odbytnicy u osób po 45. roku życia.

2. Przyczyny zachorowań na raka jelita

Autorka badań zaznacza, że spadek zachorowań u osób starszych jest spowodowany zwiększoną liczbą badań przesiewowych, ale przyczyn wzrostu liczby przypadków w grupie młodszej może być kilka.

"Prawdopodobnie jednym z powodów jest epidemia otyłości, ale niejedynym. Kolejnym czynnikiem ryzyka jest zła dieta. Również przyjmowanie leków, np. antybiotyków, wpływa na stan jelit, a zwłaszcza naszego mikrobiomu" – dodała Rebecca Siegel.

Wśród najczęstszych przyczyn występowania nowotworu jelita wymienia się: predyspozycje genetyczne, wiek, obecność gruczolaków, zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna, palenie papierosów, spożywanie dużej ilości tłuszczów zwierzęcych, a zbyt małej błonnika oraz wspomniana już otyłość.

3. Rak jelita w Polsce

Rak jelita grubego jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych w Polsce. Jest też jedną z głównych przyczyn zgonów nowotworowych zarówno u kobiet, jak i mężczyzn.

Najczęściej na nowotwór złośliwy jelita grubego chorują osoby po 50. roku życia. Wraz z wiekiem znacznie wzrasta ryzyko zachorowania, jednak u mężczyzn jest dwa razy wyższe niż u kobiet. Szczyt zachorowań przypada na ósmą i dziewiątą dekadę życia.

W Polsce na raka jelita grubego codziennie umiera ponad 30. osób. Najwięcej zgonów występuje po 60. roku życia. Mężczyźni żyją średnio 10 lat krócej niż kobiety ze zdiagnozowanym nowotworem.

Najświeższe statystyki pochodzą z 2017 r. Krajowy Rejestr Nowotworów opublikował dane, według których w Polsce na raka jelita grubego zachorowało wówczas 5 073 kobiet oraz 5 832 mężczyzn. Natomiast zmarło 3 573 kobiet i 4 183 mężczyzn.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze