Trwa ładowanie...

Rak jelita grubego atakuje coraz młodszych. Trudno go zdiagnozować

Avatar placeholder
08.04.2019 11:10
123rf.com
123rf.com (Rak jelita grubego atakuje coraz młodszych pacjentów)

Rak jelita grubego to jeden z najgroźniejszych nowotworów. Rozwija się po cichu i zbiera śmiertelne żniwo. Coraz młodsze osoby cierpią z tego powodu. Często przyczyną jest zła diagnoza.

1. Rak jelita grubego lekceważony u młodych pacjentów

Rak jelita grubego bywa diagnozowany u coraz młodszych osób. Kim Newcomer dzieli się swoją historią.

Chociaż u jej ojca chorobę zdiagnozowano, gdy miał 46 lat, ona sama została przez lekarza zlekceważona. Skarżyła się na uporczywe zaparcia, ale lekarz ograniczył się do zasugerowania środków na przeczyszczenie.

Kim Newcomer odwiedziła jeszcze kilku innych lekarzy, wszystkim mówiąc o historii choroby ojca. Wszędzie ją zlekceważono. Dopiero gdy po kilku miesiącach zaczęła skarżyć się na kaszel, badania wykazały obecność przerzutów do płuc i piersi.

Zobacz film: "Objawy raka jelita cienkiego"

Biopsja dała jednoznaczne wyniki. Rok po pierwszej wizycie u lekarza, u Kim Newcomer wykryto raka jelit w 4. stadium. Miała wtedy dopiero 35 lat.

2. Rak jelita grubego atakuje już dwudziestolatków

American Association for Cancer Research ostrzega: na raka jelita grubego chorują i umierają coraz młodsi pacjenci, nawet już po 20 roku życia.

Co trzeci pacjent leczony na raka jelita grubego ma mniej niż 39 lat. Co dziesiąty - mniej niż 30.

11 symptomów poważnych chorób jelita grubego
11 symptomów poważnych chorób jelita grubego [6 zdjęć]

Bóle odczuwane w różnych partiach ciała to jedna z najbardziej oczywistych wskazówek choroby. Bóle

zobacz galerię

Większość z nich właściwą diagnozę słyszy dopiero po roku od wystąpienia pierwszych objawów. Choroba dotyczy różnych fragmentów jelit i odbytnicy.

Brak badań przesiewowych i świadomości zagrożenia skutkuje zbyt późnym wykrywaniem zmian nowotworowych.

Doktor Ronit Yarden z Colorectal Cancer Alliance mówi o "przeoczonej populacji chorych". Panuje mit, że młodzi ludzie są "zbyt młodzi na raka".

Tymczasem specjaliści z dziedziny onkologii przyznają, że otyłość i złe żywienie skutkują rozwojem nowotworów u coraz młodszych osób.

3. Rak jelita grubego - objawy i leczenie

Niepokój powinny budzić uporczywe biegunki, zaparcia, inne zaburzenia trawienia. Sygnałem alarmowym jest krew w stolcu lub krwawienie z odbytu. Chorzy skarżą się również na gazy, bóle, wymioty i nagłą utratę wagi.

Jak uniknąć zachorowania? Po 45. roku życia zaleca się regularne wykonywanie kolonoskopii.

U osób, których krewni cierpieli z powodu raka lub polipów jelita grubego, zaleca się wykonać to badanie wcześniej. Powinni je oni również częściej powtarzać. To jeden z nowotworów, o którym wiadomo, że może być dziedziczony.

Każdego roku rośnie liczba zgonów z powodu raka jelit i raka odbytnicy. Leczenie polega na operacyjnym usuwaniu chorych odcinków jelit, na radioterapii oraz chemioterapii. Najważniejsza jest wczesna diagnostyka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze