Przejdź na WP

Polipy jelita grubego - rodzaje, przyczyny, objawy, zapobieganie, leczenie

Polipowatość jelita grubego to uwypuklenie błony śluzowej jelita grubego do wewnątrz. Uwypuklenia te nazywamy polipami. Polipy jelita grubego mogą mieć charakter nowotworowy, ale nie jest tak we wszystkich przypadkach. Występowanie licznych polipów jelita grubego, szczególnie o charakterze gruczolaków, jest charakterystycznym objawem rodzinnej polipowatości jelita grubego. Można o niej mówić, gdy liczba polipów w całym jelicie grubym przekracza 100. Tak duża ich ilość jest zazwyczaj uwarunkowana genetycznie i w większości przypadków prowadzi do raka jelita grubego.

Zobacz film: "Kolonoskopia sposobem na wykrycie raka?"

spis treści

1. Polipy jelita grubego - rodzaje

Istnieją różne podziały polipów w jelicie grubym. Podstawowe zróżnicowanie wynika z:

Polip esicy zaobserwowany podczas kolonoskopii
Polip esicy zaobserwowany podczas kolonoskopii

Polipy nowotworowe rozrastają się w obrębie nabłonka. Gruczolaki mogą przekształcać się w gruczolakoraki.

zobacz galerię
 • kształtu: polipy uszypułowane i siedzące,
 • budowy komórkowej: polipy nowotworowe i nienowotworowe.

Polipy nowotworowe:

 • gruczolaki,
 • raki - są związane ze wspomnianym wcześniej zespołem polipowatości rodzinnej.

Polipy nienowotworowe:

 • młodzieńcze,
 • Peutza i Jeghersa,
 • zapalne,
 • hiperplastyczne,
 • tworzące się pod błoną śluzową.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. Polipy jelita grubego - przyczyny i objawy

Jak dotąd nie udało się odkryć przyczyny powstawania polipów jelita grubego. W rzadkich przypadkach może być dziedziczne. Wiele polipów u diagnozowanych młodych ludzi rozwija się od dzieciństwa. Badania przesiewowe u dzieci z większych grup ryzyka wykonuje się od 12 roku życia. Polipy występują zazwyczaj około 30 roku życia i dotyczą 7% ludzkiej populacji.

Do najczęstszych objawów polipów jelita grubego zalicza się ból brzucha. Bardzo często bywa on ciężki, a chory nie jest w stanie opisać dokładnego miejsca, skąd pochodzi. Kobiety często mylą go z bólem menstruacyjnym, natomiast mężczyźni z zapaleniem pęcherza moczowego. Kolejnym objawem jest krwawienie z odbytu. Krew obserwuje się najczęściej w stolcu. Bardzo często krwawienie to jest tak silne, że doprowadza do anemii w wyniku braku odpowiedniej ilości żelaza w organizmie. Ponadto może pojawić się także śluz w kale. Polipy jelita grubego wiążą się również z uczuciem zwiększonego parcia na stolec. Innym objawem są też biegunki wywołane szybszym pasażem jelitowym.

Zobacz także:

3. Polipy jelita grubego - zapobieganie i leczenie

Leczenia polipowatości jelita grubego dokonuje się zazwyczaj w czasie kolonoskopii. Zabieg ten odbywa się za pomocą cienkiego instrumentu, wprowadzonego po endoskopii. Szyjkę polipa łapie się pętlą instrumentu i oddziela od ściany jelita, wykonując elektrokoagulację naczyń krwionośnych, aby uniknąć krwawienia. Usunięty w całości polip jest badany w pracowni histopatologicznej. Czasami konieczne jest wykonywanie kontrolnych badań endoskopowych co 1-2 lata - dla sprawdzenia, czy nie tworzą się nowe polipy jelita grubego. Jeśli jednak średnica polipa jest większa niż 3-4 cm, zaleca się chirurgiczne otwarcie powłok brzucha i usunięcie go za pomocą operacji chirurgicznej. Jeśli chodzi natomiast o rodzinną polipowatość jelita grubego, należy usunąć całe jelito grube, gdyż ryzyko raka u chorych między 30 a 40 rokiem życia wynosi aż 100%.

Dieta przy polipach jelita grubego powinna przede wszystkim zawierać dużo błonnika pokarmowego, a zatem powinny się w niej znaleźć otręby, suche warzywa strączkowe (groch, fasola, bób, soja), orzechy oraz ciemne makarony, pieczywo razowe, nasiona roślin strączkowych oraz płatki, kasze, szpinak i ziemniaki.

Następny artykuł: Rak jelita grubego

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Ważne tematy