Trwa ładowanie...

Specjalna fizykoterapia pomaga młodzieży ze skoliozą złagodzić objawy choroby

Najnowsze badania pokazują specjalistyczne ćwiczenia fizyczne, które mogą poprawić krzywiznę kręgosłupa, wytrzymałość mięśniową i jakość życia. Naukowcy uważają, że taka rehabilitacja w leczeniu skoliozy między innymi powinna zostać dołączona do standardowego leczenia schorzeń kręgosłupa głównie u nastolatków.

"Obecnie pacjenci z rozpoznaną skoliozą albo są monitorowane pod kątem postępu leczenia za pomocą klamry, a w ciężkich przypadkach oferowane są zabiegi chirurgiczne" - wyjaśnia Sanja Schreiber z Wydziału Rehabilitacji Medycznej Uniwersytetu Alberta.

"Nasze badania wykazały, że 88 procent pacjentów, którzy wykonywali ćwiczenia fizjoterapeutyczne wskazane w leczeniu skoliozy, wykazało poprawę lub uniemożliwiało postęp w rozwoju skoliozy przez okres ponad sześciu miesięcy, w porównaniu do 60 procent w grupie otrzymującej tylko standardową opiekę zdrowotną bez specyficznych zabiegów rehabilitacyjnych" – dodaje.

U 14-letniego chłopca, który cierpiał na skoliozę odkąd skończył 11 lat, wykonywanie ściśle określonych ćwiczeń fizycznych pozwoliło na znaczne obniżenie bólu i zwiększenie kontroli nad własnym ciałem.

Określone ćwiczenia w leczeniu skoliozy mogą znacznie złagodzić objawy choroby
Określone ćwiczenia w leczeniu skoliozy mogą znacznie złagodzić objawy choroby

W nowym badaniu kontrolnym, niedawno opublikowanym w czasopiśmie „PLoS ONE”, monitorowano 50 młodych osób z bocznym skrzywieniem kręgosłupa w wieku 10 do 18 lat ze skrzywieniem równym od 10 do 45 stopni.

Po sześciu miesiącach fizjoterapii (30-45 minut codziennie wykonywanych ćwiczeń w domu i cotygodniowe sesje nadzorowane), 88 procent pacjentów albo wykazało poprawę skrzywienia, albo nie było pogorszenia jej.

"Te wyniki badań są istotne klinicznie i pokazują, że ćwiczenia i rehabilitacja mogą pomóc wielu pacjentom ze skoliozą. Tego typu działanie zachowawcze powinno być dodawane do standardu opieki" - powiedział Eric Parent, profesor fizykoterapii, naukowiec na Wydziale Rehabilitacji Medycznej.

ZOBACZ TAKŻE

[Czym grozi skolioza kręgosłupa? ](http://Specjalna fizykoterapia pomaga młodzieży ze skoliozą złagodzić objawy)

Osoby cierpiące na skoliozę, nieprawidłowe skrzywienie boczne kręgosłupa to głównie młodzież i kobiety. Najczęstsze objawy skoliozy dotyczą zarówno tułowia i miednicy, żebra i garbu lędźwiowego, a także ramiona i/lub biodra. Jeśli skolioza postępuje, widoczne są objawy, takie jak bóle pleców, problemy z oddychaniem, rozwój choroby zwyrodnieniowej stawów, problemy psychologiczne, a także pogorszenie jakości życia.

Schreiber poświęcił większość swojej kariery na prowadzenie badań na temat skoliozy i próbował znaleźć sposób leczenia zachowawczego, które będzie skuteczne.

"Obecnie stosowane metody leczenia skoliozy są dość czasochłonne. Rodzice i pacjenci domagają się bardziej proaktywnego podejścia. Chciałbym zachęcić ich do spróbowania metody rehabilitacji Schreibera. Nie tylko w naszym badaniu, ale również w swojej praktyce klinicznej, widziałem wielu nastolatków, którzy doświadczyli złagodzenia bólu i poprawy samopoczucia po wykonywaniu tych ćwiczeń.

Ponadto, oni czują, że mają kontrolę nad chorobą, ponieważ metoda Schroth uczy ich, jak stać, siedzieć, chodzić i wykonywać inne codzienne czynności prawidłowo, tak aby mogły one utrzymać swoją najlepszą postawę. Metoda ta uczy codziennego życia z chorobą tak, aby uśmierzyć jej objawy” – tłumaczy naukowiec.

Chociaż ćwiczenia Schroth mogą wymagać ciężkiej pracy, widoczne są rezultaty, jeśli ćwiczenia były wykonywane z zaangażowaniem.

Badania wykazały również pozytywne skutki, jakie wywarła metoda Schroth na łagodzenie bólu i poprawy wytrzymałości mięśni.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza