Trwa ładowanie...

Specjalna fizykoterapia pomaga młodzieży ze skoliozą złagodzić objawy choroby

Avatar placeholder
29.01.2017 18:19
Specjalna fizykoterapia pomaga młodzieży ze skoliozą złagodzić objawy choroby
Specjalna fizykoterapia pomaga młodzieży ze skoliozą złagodzić objawy choroby

Najnowsze badania pokazują specjalistyczne ćwiczenia fizyczne, które mogą poprawić krzywiznę kręgosłupa, wytrzymałość mięśniową i jakość życia. Naukowcy uważają, że taka rehabilitacja w leczeniu skoliozy między innymi powinna zostać dołączona do standardowego leczenia schorzeń kręgosłupa głównie u nastolatków.

"Obecnie pacjenci z rozpoznaną skoliozą albo są monitorowane pod kątem postępu leczenia za pomocą klamry, a w ciężkich przypadkach oferowane są zabiegi chirurgiczne" - wyjaśnia Sanja Schreiber z Wydziału Rehabilitacji Medycznej Uniwersytetu Alberta.

"Nasze badania wykazały, że 88 procent pacjentów, którzy wykonywali ćwiczenia fizjoterapeutyczne wskazane w leczeniu skoliozy, wykazało poprawę lub uniemożliwiało postęp w rozwoju skoliozy przez okres ponad sześciu miesięcy, w porównaniu do 60 procent w grupie otrzymującej tylko standardową opiekę zdrowotną bez specyficznych zabiegów rehabilitacyjnych" – dodaje.

U 14-letniego chłopca, który cierpiał na skoliozę odkąd skończył 11 lat, wykonywanie ściśle określonych ćwiczeń fizycznych pozwoliło na znaczne obniżenie bólu i zwiększenie kontroli nad własnym ciałem.

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"
Określone ćwiczenia w leczeniu skoliozy mogą znacznie złagodzić objawy choroby
Określone ćwiczenia w leczeniu skoliozy mogą znacznie złagodzić objawy choroby

W nowym badaniu kontrolnym, niedawno opublikowanym w czasopiśmie „PLoS ONE”, monitorowano 50 młodych osób z bocznym skrzywieniem kręgosłupa w wieku 10 do 18 lat ze skrzywieniem równym od 10 do 45 stopni.

Po sześciu miesiącach fizjoterapii (30-45 minut codziennie wykonywanych ćwiczeń w domu i cotygodniowe sesje nadzorowane), 88 procent pacjentów albo wykazało poprawę skrzywienia, albo nie było pogorszenia jej.

"Te wyniki badań są istotne klinicznie i pokazują, że ćwiczenia i rehabilitacja mogą pomóc wielu pacjentom ze skoliozą. Tego typu działanie zachowawcze powinno być dodawane do standardu opieki" - powiedział Eric Parent, profesor fizykoterapii, naukowiec na Wydziale Rehabilitacji Medycznej.

ZOBACZ TAKŻE

[Czym grozi skolioza kręgosłupa? ](http://Specjalna fizykoterapia pomaga młodzieży ze skoliozą złagodzić objawy)

Osoby cierpiące na skoliozę, nieprawidłowe skrzywienie boczne kręgosłupa to głównie młodzież i kobiety. Najczęstsze objawy skoliozy dotyczą zarówno tułowia i miednicy, żebra i garbu lędźwiowego, a także ramiona i/lub biodra. Jeśli skolioza postępuje, widoczne są objawy, takie jak bóle pleców, problemy z oddychaniem, rozwój choroby zwyrodnieniowej stawów, problemy psychologiczne, a także pogorszenie jakości życia.

Schreiber poświęcił większość swojej kariery na prowadzenie badań na temat skoliozy i próbował znaleźć sposób leczenia zachowawczego, które będzie skuteczne.

"Obecnie stosowane metody leczenia skoliozy są dość czasochłonne. Rodzice i pacjenci domagają się bardziej proaktywnego podejścia. Chciałbym zachęcić ich do spróbowania metody rehabilitacji Schreibera. Nie tylko w naszym badaniu, ale również w swojej praktyce klinicznej, widziałem wielu nastolatków, którzy doświadczyli złagodzenia bólu i poprawy samopoczucia po wykonywaniu tych ćwiczeń.

Ponadto, oni czują, że mają kontrolę nad chorobą, ponieważ metoda Schroth uczy ich, jak stać, siedzieć, chodzić i wykonywać inne codzienne czynności prawidłowo, tak aby mogły one utrzymać swoją najlepszą postawę. Metoda ta uczy codziennego życia z chorobą tak, aby uśmierzyć jej objawy” – tłumaczy naukowiec.

Chociaż ćwiczenia Schroth mogą wymagać ciężkiej pracy, widoczne są rezultaty, jeśli ćwiczenia były wykonywane z zaangażowaniem.

Badania wykazały również pozytywne skutki, jakie wywarła metoda Schroth na łagodzenie bólu i poprawy wytrzymałości mięśni.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze