Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Konrad Rutkowski

Białe zęby - profesjonalne wybielanie zębów, domowe sposoby, triki, które sprawią, że twoje zęby będą wyglądały na bielsze, podsumowanie

Avatar placeholder
16.04.2021 15:02
Białe zęby - profesjonalne wybielanie zębów, domowe sposoby, triki, które sprawią, że twoje zęby będą wyglądały na bielsze, podsumowanie
Białe zęby - profesjonalne wybielanie zębów, domowe sposoby, triki, które sprawią, że twoje zęby będą wyglądały na bielsze, podsumowanie (Grafika / Shutterstock)

Białe, mocne zęby to nie tylko oznaka zdrowia, ale i ważny atrybut urody, bez względu na płeć. Sposobów na białe zęby jest wiele. Niektóre metody można stosować samodzielnie w domu, inne wymagają wizyty u stomatologa. Promienny, śnieżnobiały uśmiech odejmuje lat i sprawia, że czujemy się pewniej. Poniżej znajdziecie kilka sprawdzonych sposobów, które dotyczą wybielania uzębienia.

spis treści

1. Białe zęby, a higiena jamy ustnej

Higiena jamy ustnej jest kluczowa nie tylko w profilaktyce próchnicy, ale i w walce z osadem nazębnym. Rozjaśnianie szkliwa zębów zacznij od starannego mycia ich po każdym posiłku. Myjąc dokładnie zęby, usuwasz resztki jedzenia i nie dopuszczasz do namnażania się bakterii odpowiedzialnych za powstawanie ubytków. Zwróć uwagę na to, by przed szczotkowaniem oczyścić szczeliny międzyzębowe nicią dentystyczną. Nić dentystyczna dba nie tylko o zęby, ale również o dziąsła. Po wyszorowaniu zębów zastosuj antybakteryjny płyn do płukania ust . Skrupulatna pielęgnacja jamy ustnej to pierwszy krok do bielszych zębów.

W twojej codziennej diecie powinno znaleźć się jak najwięcej surowych owoców i warzyw. Staraj się unikać niezdrowej i wysokoprzetworzonej żywności (np. dań typu fast food). Jeśli najdzie cię tzw. mały głód, wybieraj zdrowszą alternatywę np. jabłko, czy pokrojoną marchew, zamiast słodkich batoników czy chipsów, które są doskonałą pożywką dla bakterii. Surowe warzywa w naturalny sposób usuwają zanieczyszczenia z powierzchni zębów.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

2. Białe zęby, a profesjonalne wybielanie

Pielegnacja zębów - galeria
Pielegnacja zębów - galeria [6 zdjęć]

Wielu z nas marzy o niemalże śnieżnobiałym uśmiechu, jednak uzyskanie tego efektu jest raczej trudne

zobacz galerię

Białe zęby to marzenie wielu osób. Niestety, nie wszyscy mogą cieszyć się śnieżnobiałym uśmiechem. Oto czynniki, które wpływają na odcień uzębienia:

  • naturalny odcień kości,
  • palenie papierosów - ten szkodliwy nałóg nie tylko przyczynia się do powstawania przebarwień, ale również skutkuje nieświeżym oddechem. Oprócz tego, zwiększa ryzyko zachorowania na raka.
  • picie kawy, herbaty, wina, ciemnych napojów gazowanych, soku żurawinowego, soku grapefruitowego (produkty te wykazują silne działanie odbarwiające),
  • picie napojów energetycznych - tego typu specyfiki mogą zniszczyć szkliwo zębów w wyniku długotrwałego stosowania, co skutkuje przezroczystymi, przebarwionymi zębami,
  • wiek,
  • niektóre leki, np. antyhistaminowe, przeciwpsychotyczne czy te stosowane na nadciśnienie przyczyniają się do powstawania przebarwień na zębach. Z kolei antybiotyki tetracyklinowe wywołują szary odcień zębów u najmłodszych pacjentów,
  • płyny do płukania ust z zawartością chlorheksydyny czy chlorku cetylopirydyniowego zwiększają ryzyko powstawania przebarwień,
  • niektóre potrawy (spożywanie jagód, czarnych porzeczek czy buraków może powodować przebarwienia; po zjedzeniu ich należy dokładnie wyszczotkować zęby i wypłukać usta wodą)
  • duża ilość fluoru,
  • kamień nazębny.

Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym, jakie proponuje dziś stomatologia estetyczna, jest skuteczniejsze i bezpieczniejsze niż samodzielne próby rozjaśnienia uzębienia. Niestety wiąże się z dość sporymi kosztami. Oto metody stosowane przez specjalistów:

  • metoda nakładkowa – stomatolog przygotowuje odlew uzębienia pacjenta, który samodzielnie zakłada nakładkę napełnioną aktywną substancją wybielającą przez kilka lub kilkanaście dni w domu. Rezultaty kuracji są zazwyczaj satysfakcjonujące, koszt wybielania jest stosunkowo niski;
  • lampa Beyond – stomatolog nakłada na zęby żel wybielający, który jest następnie naświetlany lampą. Cały zabieg trwa około dwie godziny. Metoda jest wygodna i daje bardzo dobre rezultaty, jednak koszt zazwyczaj jest większy niż metodą nakładkową;
  • wybielanie laserowe zębów – jest to najnowszy sposób na białe zęby, bardzo skuteczny i szybki, lecz także najdroższy z wymienionych.

Po wybielaniu zębów laserem, metodą nakładkową, lampą Beyond należy bezwględnie unikać niektórych napojów i potraw (np. ciemnych sosów, czerwonego wina). Jeśli będziesz uważać na jedzenie i napoje, które powodują przebarwienia, rezultaty wybielania utrzymają się do roku. Nie należy także przesadzać z wybielaniem, ponieważ częste zabiegi mogą sprawić, że zęby staną się przezroczyste lub nabiorą niebieskiego odcienia.

3. Domowe sposoby na białe zęby

Jak mieć białe zęby? Domowe sposoby także mogą być skuteczne, ale jedynie jako działanie profilaktyczne. Nie dadzą tak spektakularnych rezultatów jak profesjonalne zabiegi w gabinecie dentystycznym. Oto popularne domowe sposoby na wybielanie zębów:

  • soda – jedna z najczęściej stosowanych metod wybielania zębów, niestety nieumiejętne stosowanie sody może zaszkodzić zębom; ma ona właściwości bakteriobójcze i oczyszczające, dlatego bardzo często jest dodawana do pasty; sodę można użyć do przygotowania płynu do płukania ust lub po prostu nałożyć odrobinę na szczoteczkę. Substancja ta odświeża oddech i neutralizuje kwasy, przywracając właściwe pH w ustach;
  • szczoteczka elektryczna - mycie zębów szczoteczką elektryczną niezwykle skutecznie usuwa osad nazębny. To również prosty sposób na to, by uzyskać bielszy odcień zębów.
  • jedzenie truskawek – owoce te w naturalny sposób wybielają zęby, dlatego warto jeść je jak najczęśćiej. Oprócz właściwości oczyszczających, truskawki zawierają cenne bogactwo witamin i antyoksydantów;
  • sól – także ta metoda może mieć zły wpływ na stan uzębienia, ponieważ sól na właściwości zakwaszające i może prowadzić do powstania ubytków w szkliwie zęba. Sól zazwyczaj nakłada się na szczoteczkę do mycia zębów;
  • cytryna – kolejny domowy sposób na białe zęby to aplikowanie na zęby soku z cytryny kilka razy dziennie. Właściwości wybielające na kwas zawarty w cytrynie;
  • węgiel – niestety ten sposób także może być niebezpieczny dla szkliwa, ponieważ metoda polega na ścieraniu kryształkami węgla zewnętrznej warstwy zęba, na której znajduje się m.in. osad.
  • żucie gumy do żucia bez cukru – również wspomaga oczyszczanie oraz wzmaga wytwarzanie śliny, co z kolei neutralizuje kwasy powodujące próchnicę. Żując gumę zmniejszamy ryzyko rozwoju płytki nazębnej.

Stosując takie metody, należy zachować ostrożność, ponieważ mogą one przynieść więcej szkody niż pożytku. Poza tym lepiej sięgnąć po dobre pasty wybielające, żele, paski i inne środki, które zostały przebadane pod kątem bezpieczeństwa dla zdrowia. Wiele tych produktów zawiera łagodne środki ścierające lub polerujące czy substancje chemiczne. Stosowanie ich pozwala na pozbycie się ciemnych, nieestetycznych przebarwień.

Prosta metoda na zachowanie śnieżnobiałego uśmiechu to szczotkowanie. Szczotkuj zęby przynajmniej dwa razy dziennie i czyść zęby nicią dentystyczną przynajmniej raz dziennie. Lepszym sposobem jest szczotkowanie po każdym posiłku. Szczotkowanie zapobiega przebarwieniom, szczególnie w okolicach dziąseł. Zarówno elektryczne, jak i soniczne szczoteczki do zębów mogą być lepsze od tych tradycyjnych w usuwaniu przebarwień i kamienia nazębnego.

Bardzo dobrym rozwiązaniem są również domowe zestawy do wybielania zębów, zawierające nadtlenek karbamidu. Jest to środek wybielający, który usuwa zarówno powierzchowne, jak i oporne przebarwienia oraz zmienia naturalny odcień zębów. Jeśli przebarwienia spowodowane są piciem kawy, taki zestaw do wybielania może pomóc. Niekiedy zestawy zawierają żel na bazie nadtlenku, który nakłada się za pomocą małej szczoteczki. Inne zestawy zawierają specjalne wkładki na zęby z żelem, które należy stosować codziennie (od 30 do 45 min) przez tydzień lub dłużej.

Kolejny mało kosztowny, jednak bardzo skuteczny sposób na wybielanie zębów to używanie pasków wybielających. Nie tylko usuwają przebarwienia, ale również rozjaśniają naturalny odcień zębów. Te cienkie paski zawierają warstwę żelu wybielającego na bazie nadtlenku. Kuracja paskami wybielającymi trwa zazwyczaj od 7 do 14 dni. Rezultaty widać już po kilku dniach. Warto nadmienić, że paski wybielające nie powodują tak spektakularnych efektów jak zestawy do wybielania.

4. Proste triki, które sprawią, że twoje zęby będą wyglądały na bielsze

Poniżej znajdziesz proste triki, które sprawią, że twoje zęby będą wyglądały na bielsze. Oto one:

  • skrupulatnie i umiejętnie dobieraj produkty kosmetyczne - niektóre marki mają w ofercie pomadki, które optycznie rozjaśniają zęby. Jeśli twoje zęby mają szarawy odcień, unikaj czerwonych pomadek z błękitnymi tonami, wybierz chłodniejsze odcienie brązu. W przypadku beżowego odcienia zębów lepsze będą pomadki nude lub różowe z niebieskimi tonami. Niewskazane są ciemne lub jaskrawe pomadki, a także intensywnie lśniące błyszczyki.
  • nie bój się samoopalacza - stosowanie delikatnego samoopalacza sprawi, że twoje uzębienie będzie wyglądało na bielsze. Oprócz tego podkreślisz również oprawę oczu.
  • ciemne soki i napoje (np. sok z czarnej porzeczki, czarna kawa) zawsze pij z użyciem słomki. Ten trik zalecany jest w szczególności osobom, które lubią wybielać zęby. Picie napojów przez słomkę stosuje się po to, by płyn, który spożywamy nie miał żadnej styczności ze szkliwem.

5. Podsumowanie

Jeśli marzysz o białych zębach, zastanów się, które czynniki powodują, że kolor twoich zębów nie jest zadowalający. Może warto ograniczyć palenie czy picie kawy? Jednak pamiętaj, że dzięki temu zęby nie staną się białe, jednak ograniczysz w ten sposób dalszy proces przebarwiania. Wybielanie zębów niekompletnych, złamanych czy martwych jest bardziej skomplikowane i wymaga zastosowania innych metod, np. zabiegu zwanego bondingiem bądź użycia żywicy kompozytowej czy licówki.

Jeśli masz wykonaną licówkę, koronę, most, bonding lub wypełnienie, zachowaj ostrożność przy wybielaniu zębów. Wybielacze nie rozjaśnią sztucznych zębów, co oznacza, że będą one wyróżniać się na tle świeżo wybielonych naturalnych zębów. Aby wyrównać efekt wybielenia, konieczne może być ponowne wykonanie danego zabiegu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze