Trwa ładowanie...

Środowiska LGBT – historia

Środowiska LGBT zrzeszają osoby należące do mniejszości seksualnych. Szczególnie mówi się o środowisku LGBT w kontekście gejów, lesbijek, osób biseksualnych a także osób transseksualnych. Do środowiska LGBT zalicza się także osoby, które mają nienormatywą seksualność. Środowiska LGBT można także określać jako społeczność LGBT czy ruch społeczny osób LGBT.

spis treści

1. Środowiska LGBT – historia

Homoseksualizm czy biseksualizm nie jest wytworem naszych czasów. Zjawiska te były obecne od początku istnienia ludzkości. Nazwa LGBT w literaturze fachowej pojawia się od niedawna, ale środkowiska LGBT sięgają czasów starożytnych.

Zobacz film: "Rozenek: "Od zawsze wspieram środowiska LGBT""

Dopiero w połowie XX wieku homoseksualizm został potraktowany jako alternatywa dla heteroseksualizmu Wpływ na taki obrót wydarzeń miały nie tylko uwarunkowania psychologiczne, antropologiczne czy socjologiczne, ale także polityczne. Osoby ze środowiska LGBT wyszły z cienia i zaczęły mówić o swojej przynależności, potrzebach i uczuciach.

W grudniu 2008 roku Zgromadzenie Generalne ONZ przyjęło rezolucję, w której wzywało państwa do uznania i gwarancji swobodnego rozwoju dla środowiska LGBT.

2. Środowiska LGBT – skrót

Co oznacza skrót LGBT? Każda litera reprezentuje jedną z mniejszości seksualnych. „L” to lesbijki, „G” to geje, „B” to biseksualiści, a „T” to transseksualiści oraz transwestyci. Środowiska LGBT skupiają osoby, które nie podlegają tradycyjnemu rozumieniu „kobiece” lub „męskie”.

Homoseksualizm - zdjęcia
Homoseksualizm - zdjęcia

Judith Butler - prekursorka teorii queer.

zobacz galerię

3. Środowiska LGBT – lesbijka

Określenie lesbijka określa kobietę o orientacji homoseksualnej. Słowo „lesbijka„ zostało wprowadzone do użycia dopiero w XX wieku. Skąd jednak wzieła się nazwa „lesbijka”? Otóż. Homoseksualistki na swoją patronkę wybrały Safonę. Opiewała ona w swojej twórczości swoje uczennice. Wychwalała ich urodę i wdzięk. Safona mieszkała na wyspie Lesbos i stąd wzięła się nazwa „lesbijka”.

4. Środowiska LGBT – gej

Mianem „gej” określa się homoseksualnego mężczyznę. Słowo gej wywodzi się Od francuskiego słowa „gaiety”, który oznacza beztroski, radosny, a także wyrazisty. Na początku określenie „gej” stosowano do rozwiązłych mężczyzn i bliżej było mu do prostytucji niż do homoseksualizmu.

5. Środowiska LGBT – biseksualista

Środowiska LGBT zrzeszają także osoby biseksualne. Co to oznacza? Biseksualista to osoba, która może stworzyć intymną relację zarówno z osobą tej samej płci jak i płci przeciwnej. Biseksualiastami są zarówno kobiety jak i mężczyźni. Termin „biseksualista” zaczął funkcjonować dopiero w XX wieku.

6. Środowiska LGBT - transpłciowość

Chyba najbardziej szeroką grupą w środkowiskach LGBT są transseksualiści. Transeksualość stosuje się do różnych sytuacji. Możemy wyróżnić osoby trangenderowe, transseksualne, transwestyci (crossdresserzy) oraz drak queen lub drag king.

Zobacz także:

7. Środowiska LGBT – zgromadzenie

Pierwsze na świecie zgromadzenie zrzeszające środowisko osób LGBT powstało w Holandii w 1946 roku. Ruch LBGT powstał troszkę później i jego początek datuje się na 1969 rok.

Był to czas bardzo niepewny dla środowiska LGBT. W Stanach Zjednoczonych rozpoczęła się swojego rodzaju „nagonka” na osoby zainteresowane tą samą płcią, osobami odmiennymi, które nie tylko „nieprzyzwoicie” się zachowywały, ale także „nieprzyzwoicie” ubierały.

Środowiska LGBT w wielu krajach wyglądają różnie. Różne są także działania pod względem intensywności działań na rzecz środowiska LGBT. W niektórych krajach osoby ze środowiska LGBT mogą zawrzeć małżeństwo, a w innych homoseksualizm jest nie legalny, nawet może za niego grozić kara śmierci.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza