Trwa ładowanie...

Suplementy diety mogą szkodzić. Naukowcy ostrzegają

Suplementy diety uważa się za pomocne w utrzymaniu zdrowia, odchudzaniu, budowaniu masy mięśniowej. Nowe badania wykazują, że mogą stanowić przyczynę problemów ze zdrowiem, szczególnie u dzieci, młodzieży i młodych dorosłych.

Zobacz film: "Witamina D zmniejsza ryzyko zachorowania na raka"

1. Suplementy mogą szkodzić zdrowiu

Wyniki badań opublikowanych w "Journal of Adolescent Health" są niepokojące. Zdaniem naukowców suplementy, które mają powodować chudnięcie, zyskiwanie masy mięśniowej i dodawać energii, są nierzadką przyczyną hospitalizacji młodych osób.

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) podała, że na przestrzeni dekady u ok. 1000 osób poniżej 25 r.ż. odnotowało poważne problemy ze zdrowiem po zażywaniu suplementów.

40 proc. miało problemy zdefiniowane jako "poważne". 166 osób zostało przyjętych do szpitala. 22 osoby zmarły. Autorzy raportu zwracają uwagę, że nie wszystkie przypadki komplikacji związanych z suplementami mogły być zgłaszane lub rozpoznane odpowiednio.

Najbardziej niebezpieczne były suplementy diety, które mają za zadanie wpływać na redukcję masy ciała, zwiększenie masy mięśniowej i dodawanie energii. Duże ryzyko komplikacji zdrowotnych niosą również suplementy mające zwiększać sprawność seksualną lub działać oczyszczająco na jelita.

7 faktów na temat suplementów diety
7 faktów na temat suplementów diety [7 zdjęć]

Obecnie suplementy diety są bardzo popularne i ogólnodostępne. Możemy je dostać nie tylko w aptekach,...

zobacz galerię

2. Przyczyny szkodliwego wpływu suplementów

Zdaniem naukowców przyczyną szkodliwego wpływu na zdrowie może być skażenie suplementów, których proces produkcyjny nie jest tak rygorystycznie kontrolowany, jak w przypadku leków.

W niektórych preparatach wykryto nawet metale ciężkie i pestycydy. W jednym ze środków odchudzających odkryto substancję zbliżoną do amfetaminy, działającą pobudzająco na organizm. O tym składniku nie było informacji na etykiecie.

Agencja ds. Żywności i Leków może interweniować dopiero, gdy zgłaszane są problemy z konkretnymi produktami. Przed wejściem na rynek środki nie są sprawdzane. Firmy odpowiedzialne za produkcję są natomiast informowane o rygorach nakładanych na suplementy.

W efekcie nie zawsze skład jest tożsamy z informacjami na etykiecie. Zamiast "cudownych" rezultatów, wiele osób cierpi na problemy z sercem, powikłania związane z interakcjami z innymi substancjami. Niektórzy doznają poważnych reakcji alergicznych.

Problemy może powodować nawet spożywanie multiwitamin. Zbyt wysokie dawki niektórych środków dostępnych bez recepty mogą skutkować chorobami układu krążenia, pogorszeniem zdolności poznawczych, rozwojem nowotworów, a nawet śmiercią.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.