Trwa ładowanie...

Syndrom chronicznego zmęczenia

Zespół przewlekłego zmęczenia (ang. Chronic Fatigue Syndrome, CFS) obecnie jest uznawany za chorobę cywilizacyjną. Cierpią na nią przede wszystkim młode, aktywne kobiety, pracujące zawodowo i opiekujące się dziećmi oraz domem. Zmęczenie polega na tym, że uczucie wyczerpania towarzyszy przez kilka tygodni, mimo długiego wypoczynku. Chroniczne zmęczenie ogranicza aktywność człowieka o ponad 50%. Objawy przewlekłego zmęczenia występują zarówno u osób zdrowych, jak i cierpiących na choroby somatyczne oraz niektóre zaburzenia psychiczne.

spis treści

1. Przyczyny i objawy syndromu chronicznego zmęczenia

Syndrom chronicznego zmęczenia
Syndrom chronicznego zmęczenia

Zmęczenie jest objawem nie tylko przepracowania, nierzadko związane jest także z wieloma dolegliwościami.

zobacz galerię

Zobacz film: "Zespół chronicznego zmęczenia"

W fachowej literaturze zwraca się uwagę na szereg czynników, które mogą wywołać chroniczne zmęczenie. Są to m.in.:

  • przebyte zakażenia wirusowe – czynnik zakaźny, który powoduje zaburzenia immunologiczne;
  • zaburzenia metabolizmu kwasu mlekowego w mięśniach i obecność RNA enterowirusa w mięśniach;
  • niedobory składników odżywczych.

W jaki sposób objawia się syndrom chronicznego zmęczenia? Do charakterystycznych symptomów zalicza się:

W osoczu krwi i w moczu chorego odnotowuje się niskie stężenie kortyzolu. Zażywanie preparatów z kortyzolem może przynieść poprawę.

2. Leczenie zespołu przewlekłego zmęczenia

Objawy syndromu chronicznego zmęczenia należy potwierdzić wykonaniem badań laboratoryjnych: morfologii krwi, OB, analizy moczu, stężenia Ca i P we krwi, glukozy, kreatyny, mocznika oraz badaniem poziomu hormonów tarczycy. Zespół przewlekłego zmęczenia może być mylony z innymi schorzeniami, np. niedoczynnością tarczycy, chorobami nowotworowymi, infekcjami, zaburzeniami immunologicznymi, zakażeniem wirusem HIV, chorobami reumatycznymi, a także z chorobami psychicznymi. Warto wykluczyć zatem zaburzenia nastroju w postaci depresji, która może objawiać się podobnie jak CFS, czyli poprzez permanentne uczucie znużenia, apatii, ospałości, abulii i braku inicjatywy.

Czasami zespół chronicznego zmęczenia wynika z przepracowania i braku czasu na regenerację sił organizmu, co może dotyczyć szczególnie młodych i ambitnych matek, którym trudno pogodzić życie zawodowe z życiem rodzinnym. W celu profilaktyki CFS niektóre przedsiębiorstwa wprowadzają politykę work-life balance. W leczeniu syndromu chronicznego zmęczenia ważne jest określenie przyczyny problemu, np. uzupełnienie niedoboru składników odżywczych. Dużą rolę odgrywa także zapewnienie organizmowi odpowiedniej ilości snu. Chorzy powinni regularnie uprawiać jakiś sport. Ulgę mogą przynieść witaminy z grupy B oraz zioła (żeń-szeń, miłorząb japoński). Poziom energii podnoszą imbir, magnez i żelazo.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Mgr Kamila Drozd
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza