Trwa ładowanie...

Syndrom SMS-owej szyi to epidemia na skalę światową

Pozycje ciała w trakcie korzystania z telefonu komórkowego
Pozycje ciała w trakcie korzystania z telefonu komórkowego (commons.wikimedia.org)

Współcześnie trudno znaleźć osobę, która nie posiada choć jednego telefonu komórkowego (bywa, że korzystamy z dwóch: jednego prywatnego, drugiego służbowego). W dzisiejszych czasach potrafimy spedzić "na telefonie" nawet kilka godzin dziennie! Przez długi czas wpatrujemy się w ekran smartfona, co znacząco obciąża kręgosłup szyjny — nacisk głowy na kark może wynieść nawet 27 kilogramów!

1. Pozycja głowy a nacisk na kark

Korzystając z telefonu komórkowego: pisząc SMS-y lub przeglądając strony internetowe, wyginamy szyję do przodu pod kątem od 15 do nawet 60 stopni. Każda zmiana położenia głowy od pionu, do którego kręgosłup jest przystosowany, powoduje zwiększenie siły jej nacisku (głowa dorosłej osoby waży średnio około 5,5 kilograma).

Jeśli wyginamy głowę w przód o 15 stopni, jej nacisk na kark zwiększa się ponad dwukrotnie — z 5,5 kilograma do 12. Jeżeli pochylamy ją głębiej, do kąta wynoszącego 30 stopni, siła ta wzrasta do 18 kilogramów, a do 45 stopni — 22 kilogramów. W momencie, gdy pochylamy głowę o 60 stopni do przodu, siła nacisku głowy na kark wynosi 27 kilogramów.

Stopień odchylenia głowy od pionu podczas korzystania z telefonu obrazuje poniższa grafika przygotowana przez Kennetha Hansraja, lekarza chirurga i ortopedę z kliniki Chirurgii i Rehabilitacji Kręgosłupa w Nowym Jorku, który specjalizuje się w schorzeniach kręgosłupa. Warto zastanowić się, jaką pozycję ciała przybieramy, przeglądając strony internetowe na smartfonie, korzystając z mediów społecznościowych czy sprawdzając e-maile?

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"
Pozycja głowy w trakcie korzystania z telefonu komórkowego a jej nacisk na kark
Pozycja głowy w trakcie korzystania z telefonu komórkowego a jej nacisk na kark (commons.wikimedia.org)

Przeczytaj także

2. Ile czasu poświęcamy na korzystanie z telefonu komórkowego?

Zmiana położenia głowy podczas używania komórki ma zły wpływ na kondycję odcinka szyjnego kręgosłupa, zwłaszcza że (wedle dra Hansraja) czas tej aktywności wynosi od dwóch do czterech godzin dziennie, co daje 1400 godzin rocznie (w przypadku uczniów szkół ponadpodstawowych ta liczba wynosi nawet 5000!). Oznacza to, że przez tak długi okres mocno obciążamy kręgosłup, co prowadzi do jego zniszczenia.

3. Objawy SMS-owej szyi

Terminu SMS-owa szyja, inaczej syndrom „text neck”, używa się w kontekście opisania szeregu objawów wynikających z nadmiernego korzystania z telefonu komórkowego. Z jakimi schorzeniami możemy mieć do czynienia? Przede wszystkim możemy borykać się ze skurczami mięśni, bólem górnej części pleców o charakterze przewlekłym, a także dolegliwościami bólowymi barków, ramion i rąk. Jeżeli nie podejmiemy leczenia, te schorzenia mogą doprowadzić do zwyrodnień i stanów zapalnych.

Problemy z kręgosłupem to niejedyne konsekwencje długotrwałego korzystania z telefonu komórkowego. Zmiana położenia głowy powoduje również zmniejszenie pojemności płuc o 30 proc. Jeżeli w tej pozycji spędzamy kilka godzin dziennie, możemy pogorszyć swoją wydolność i ogólne samopoczucie. Co więcej, skutkiem tego nawyku może być także: depresja, schorzenia układu sercowo-naczyniowego, problemy trawienne i dolegliwości bólowe głowy.

4. Jak zapobiegać syndromowi SMS-owej szyi?

Trudno zaprzestać korzystania z telefonu komórkowego, ale aby ustrzec się przed konsekwencjami zdrowotnymi, powinniśmy większą uwagę przywiązywać do tego, jak to robimy. Dr Hansraj zaleca w trakcie tej aktywności podnieść urządzenie nieco wyżej, abyśmy nie musieli zginać szyi. Ponadto warto wykonywać ćwiczenia angażujące mięśnie tej partii ciała. Przykład? Krążenia głową w obie strony (naprzemiennie).

5. Użytkownicy telefonów komórkowych w Polsce

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego zaprezentowanych w „Informacji o sytuacji społeczno-gospodarczej kraju w 2016 r.” liczba użytkowników usług telefonii komórkowej w Polsce wynosi 54,7 milionów (stan na koniec grudnia ubiegłego roku). W stosunku do raportu z 2015 roku jest ona niższa o 2,7 proc.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze