Przejdź na WP

Kręgosłup szyjny - czym jest, zwyrodnienie, ćwiczenia

Ból kręgosłupa szyjnego ma swoje źródło m.in. w nieprawidłowej postawie ciała i stresującym trybie życia. Może być objawem zwyrodnienia kręgosłupa szyjnego, które jest określane mianem choroby cywilizacyjnej. W leczeniu zwyrodnienia kręgosłupa szyjnego stosuje się farmakologię oraz ćwiczenia wzmacniające i rozciągające. Tylko w uzasadnionych przypadkach choremu zakładany jest kołnierz, który unieruchamia kręgosłup szyjny.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Kręgosłup szyjny - czym jest?

Kręgosłup szyjny to fragment kręgosłupa człowieka, który łączy czaszkę (głowę) z odcinkiem piersiowym kręgosłupa (klatką piersiową). Składa się on z siedmiu kręgów, które (gdy patrzymy na osobę zwróconą do nas profilem) tworzą krzywiznę zwaną lordozą szyjną. Odcinek szyjny to najbardziej ruchoma część kręgosłupa – dzięki niemu możemy obracać głową, a także zginać i prostować szyję.

2. Kręgosłup szyjny - zwyrodnienie

2.1. Kręgosłup szyjny - przyczyny zwyrodnienia

Wraz z upływem lat kręgosłup szyjny ulega zwyrodnieniom, co oznacza zużycie struktur, które tworzą połączenia kręgów. Najczęściej zmiany dotykają czterech kręgów szyjnych (3, 4, 5 i 6 kręgu). Przyczyną zwyrodnienia kręgosłupa szyjnego jest zła postawa ciała, na przykład długotrwałe siedzenie z pochyloną głową podczas pracy biurowej przed komputerem na nieodpowiednim (o nieprawidłowej wysokości i szerokości) krześle. Wówczas mięśnie ulegają przeciążeniu, a w organizmie wydzielana jest adrenalina, która ma negatywny wpływ na ich kondycję. Mięśnie naprężają się, co z kolei szkodzi kręgom. Przyczyną zwyrodnień może być również uprawianie sportów wyczynowych, na przykład skoków. Nie bez znaczenia są zaburzenia hormonalne i metaboliczne. Powodem zmian chorobowych kręgosłupa szyjnego są także urazy powstałe w wyniku wypadków komunikacyjnych.

Czy znasz wszystkie zalety masażu?
Czy znasz wszystkie zalety masażu? [6 zdjęć]

Masaż pobudza krążenie krwi, dlatego wykonywany regularnie, zabieg ten może zapewniać skórze młody i...

zobacz galerię

2.2. Kręgosłup szyjny - objawy zwyrodnienia

Symptomy wynikające z chorób kręgosłupa szyjnego pojawiają się najczęściej między 50. a 70. rokiem życia człowieka. Objawy zwyrodnienia kręgosłupa szyjnego to zmniejszenie elastyczności szyi i bolesność mięśni w okolicy karku. Zniekształcony siódmy krążek międzykręgowy uciska nerwy, czego następstwem jest silny ból i drętwienie ręki, a nawet jej okresowy niedowład. Jeżeli dysk będzie uciskać naczynia krwionośne, może dojść do niedokrwienia mózgu.

Skutkiem zmian w kręgosłupie szyjnym może być również ból głowy, który nasila się, gdy pochylamy ją do przodu. Inne objawy schorzeń kręgosłupa szyjnego to pojawiające się w godzinach porannych i wieczorem zaburzenia równowagi i oczopląs, a także zaburzenia widzenia. Chory może skarżyć się na mroczki przed oczami i drżenie gałek ocznych. Zwyrodniałe kości kręgosłupa szyjnego mogą przygniatać tętnice, co prowadzi do omdleń i zawrotów.

2.3. Kręgosłup szyjny - leczenie zwyrodnienia

W leczeniu zwyrodnienia kręgosłupa szyjnego łączy się terapię farmakologiczną z rehabilitacją. Najczęściej chory przyjmuje leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Warto udać się na masaż kręgosłupa szyjnego, który zmniejszy napięcie mięśni, i wykonywać ćwiczenia na kręgosłup szyjny. Zazwyczaj są to ćwiczenia rozluźniające mięśnie szyi i ćwiczenia wzmacniające kręgosłup szyjny. W uzasadnionych przypadkach choremu zakłada się kołnierz stabilizujący, który przynosi ulgę w bólu.

Kręgosłup szyjny - czym jest, zwyrodnienie, ćwiczenia
Kręgosłup szyjny - czym jest, zwyrodnienie, ćwiczenia (123RF)

3. Kręgosłup szyjny - ćwiczenia

Ćwiczenia na kręgosłup szyjny to zestawy ćwiczeń rozciągających, wzmacniających i rozluźniających tę część kręgosłupa. Ćwiczenia wzmacniające kręgosłup szyjny możemy wykonać w pozycji siedzącej przy wyprostowanych plecach. Wzrok kierujemy przed siebie. Jedną rękę kładziemy na czole i napierając na nią głową, równocześnie stawiamy opór. Po 15 sekundach robimy kilkusekundową przerwę i powtarzamy to ćwiczenie czterokrotnie.

W trosce o kondycję szyi warto wykonać ćwiczenia rozciągające kręgosłup szyjny. Jedno z nich można przeprowadzić w pozycji siedzącej. Prawą rękę kładziemy na udzie i jednocześnie opuszczamy prawy bark. Z kolei lewą ręką obejmujemy głowę i pochylamy ją w lewą stronę. W ten sposób rozciągamy mięśnie. Liczymy do 20 i powtarzamy schemat ćwiczenia, rozciągając mięśnie szyi w przeciwną stronę.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy