Szampon na łysienie
Obecnie dostępnych jest wiele szamponów, odżywek, pianek oraz lotionów, które pomagają wzmocnić włosy i zatrzymać łysienie. Przed ich zastosowaniem należy jednak uświadomić sobie, że żaden tego typu produkt nie jest w stanie sprawić, że włosy odrosną. Jeśli cebulka włosa jest nieaktywna, żaden środek do miejscowego stosowania nie odwróci tego procesu. Szampony na łysienie mogą jedynie zapobiegać i leczyć pierwsze oznaki przerzedzenia włosów, zanim stan owłosienia głowy faktycznie się pogorszy.
1. Składniki szamponów na łysienie
W składzie niektórych szamponów na łysienie znajdują się zwykle dodatkowe ilości białka oraz składników odżywczych, które nawilżają włosy i sprawiają, że wyglądają na gęstsze i mocniejsze. Substancje takie jak saw palmetto zapobiegają przyłączaniu się DHT (5α-Dihydrotestosteron) do wrażliwych cebulek włosów, dzięki czemu chronią przed ich wypadaniem. Z kolei aloes oraz mentol łagodzą podrażnioną skórę głowy i zwalczają łupież. Ważnym składnikiem szamponów na łysienie są również przeciwutleniacze, które unieszkodliwiają wolne rodniki. Natomiast związki takie jak adenozyna pobudzają wzrost włosów. Aby mycie włosów pozostawiało je faktycznie czystsze i wolne od zanieczyszczeń, do szamponu dodaje się wyciągi z ginkgo biloba oraz pestek winogron. Naturalne składniki przyczyniają się do lepszej kondycji włosów i zmniejszają ich wypadanie. Dodatkowo sprawiają, że włosy wydają się gęstsze i są pełne blasku.
Niektóre szampony zapobiegające łysieniu mają w swoim składzie olej z ogórecznika oraz z pierwiosnka. Są to doskonałe źrodła kwasów tłuszczowych omega-6. Substancje te mają właściwości przeciwzapalne i są bogate w składniki odżywcze.
2. Leczenie zaawansowanego łysienia
Mimo iż szampony oraz inne środki do miejscowego stosowania są korzystne we wczesnych stadiach przerzedzania włosów i łysienia, umiarkowana utrata włosów oraz łysienie wymagają bardziej radykalnych rozwiązań.
Obecnie popularne są doustne leki zawierające finasteryd – bloker DHT. Substancja ta zatrzymuje utratę włosów oraz ich przerzedzanie. Inny preparat do miejscowego stosowania ma w swoim składzie minoksydyl, który hamuje wypadanie włosów i korzystnie wpływa na ich wzrost poprzez zoptymalizowanie kanałów potasu w cebulkach włosów.
Środek ten mogą stosować jedynie mężczyźni, gdyż z jego użyciem wiążą się skutki uboczne dla ciężarnych kobiet. Jednak nawet wyżej wymienione preparaty nie są w stanie odwrócić skutków całkowitej utraty włosów u kobiet lub mężczyzn. Łyse placki na głowie lub zupełny brak włosów na skórze głowy wymagają podjęcia bardziej drastycznych kroków. Jedyną rzeczywiście skuteczną opcją leczenia jest transplantacja włosów. Aby ocenić, czy można przeprowadzić operację, należy skonsultować się ze specjalistą.
Jeśli wypadanie włosów jest jeszcze na wczesnym etapie i nie widać wyraźnego przerzedzenia włosów, warto sięgnąć po specjalne szampony na łysienie. Zawierają one substancje, które poprawiają wygląd włosów i wzmacniają je. Niektóre składniki pomagają zatrzymać proces utraty włosów.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.