Trwa ładowanie...
Przejdź na WP

Rodzaje psychoterapii

Psychoterapia indywidualna polega na spotkaniach terapeutycznych, w których uczestniczą pacjent i terapeuta. Psychoterapia grupowa polega na spotkaniach kilku pacjentów z jednym lub dwoma terapeutami. Kiedy należy zdecydować się na udział w psychoterapii grupowej, a kiedy na indywidualne spotkania z terapeutą? Czy można stosować jednocześnie terapię grupową i indywidualną? Jakie są różnice między tymi metodami psychoterapii? Na czym polega psychoterapia rodzinna?

Zobacz film: "Kiedy należy zgłosić się do psychiatry?"

spis treści

1. Formy psychoterapii

Psychoterapia może przybrać różne formy.

1.1. Psychoterapia indywidualna

Opiera się na związku uczuciowym, jaki wytwarza się między pacjentem a jego terapeutą. W terapii indywidualnej środowisko społeczne istnieje tylko w relacjach chorego. Dobry psychoterapeuta często wypełnia lukę, która powstała w życiu pacjenta, staje się dla niego dobrym ojcem lub przyjacielem. W centrum tej metody psychoterapii stoi pacjent i jego problemy, przeżycia, nastawienie uczuciowe i widzenie siebie. Cała uwaga psychoterapeuty skupiona jest tylko na pacjencie.

1.2. Psychoterapia grupowa

Opiera się na związku między członkami grupy, a terapeuta zajmuje dalsze miejsce. Grupa pacjentów tworzy realne środowisko społeczne, które jest bardziej tolerancyjne dla chorych niż ich środowisko codzienne. Pacjenci wiedzą, że się wzajemnie obserwują. W tej grupie, jak w życiu, istotny jest każdy gest, wyraz i mimika, wszystko jest oceniane i aprobowane lub potępiane. Członkowie grupy traktują się na równi i w ten sam sposób traktowani są przez terapeutę.

Skuteczność terapii grupowej
Skuteczność terapii grupowej

Jedną z form leczenia nerwicy jest psychoterapia, która ma na celu rozwiązanie wewnętrznych konfliktów...

zobacz galerię

Wszystkich łączy jeden cel, mówienie o sobie i o swoich problemach. Na terapii grupowej spotykają się pacjenci z podobnymi problemami. Wytwarza się poczucie więzi grupowej. Pacjent znajduje oparcie nie tylko w terapeucie, ale także w członkach grupy. Poczucie wspólnoty grupowej wzmacnia w nim poczucie własnej siły. Pacjent ma świadomość, że nie jest zdany tylko na siebie, nie podlega swoim lękomczy nastrojom, zaczyna odczuwać i myśleć jak inni. Niekiedy jednak zdarza się, że pacjent staje się bardziej samotny w grupie. Problem ten najczęściej wynika z negatywnego, lękowego lub agresywnego nastawienia do członków grupy.

1.3. Psychoterapia rodzinna

Daje możliwość spotkania całej rodzinie, która może zanalizować wzajemne kontakty i stosunki. Terapia rodzinna podejmuje zagadnienie naprawy struktury rodzinnej, więzi rodzinnych, komunikacji między poszczególnymi członkami rodziny, a także całego systemu rodzinnego.

2. Terapia psychologiczna

Terapeuci dobierają rodzaj psychoterapii do indywidualnych potrzeb pacjenta(-ów). Psychoterapeuci mogą zastosować terapię długo- lub krótkoterminową, dyrektywną i niedyrektywną, opartą na metodach powierzchniowych, objawowych, głębinowych, przyczynowych, podtrzymujących lub rekonstruujących.

Formy psychoterapii mogą być stosowane łącznie lub rozłącznie. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta. W doborze metody leczenia pomaga wykwalifikowany specjalista. W większości ośrodków obie formy pomocy pacjentom są łączone. Psychoterapia grupowa jest ciekawym doświadczeniem jedności z innymi pacjentami, pomaga zdobyć zaufanie do ludzi i otworzyć się na innych.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy