Przejdź na WP

Rodzaje psychoterapii

Psychoterapia indywidualna polega na spotkaniach terapeutycznych, w których uczestniczą pacjent i terapeuta. Psychoterapia grupowa polega na spotkaniach kilku pacjentów z jednym lub dwoma terapeutami. Kiedy należy zdecydować się na udział w psychoterapii grupowej, a kiedy na indywidualne spotkania z terapeutą? Czy można stosować jednocześnie terapię grupową i indywidualną? Jakie są różnice między tymi metodami psychoterapii? Na czym polega psychoterapia rodzinna?

Zobacz film

spis treści

1. Formy psychoterapii

Psychoterapia może przybrać różne formy.

1.1. Psychoterapia indywidualna

Opiera się na związku uczuciowym, jaki wytwarza się między pacjentem a jego terapeutą. W terapii indywidualnej środowisko społeczne istnieje tylko w relacjach chorego. Dobry psychoterapeuta często wypełnia lukę, która powstała w życiu pacjenta, staje się dla niego dobrym ojcem lub przyjacielem. W centrum tej metody psychoterapii stoi pacjent i jego problemy, przeżycia, nastawienie uczuciowe i widzenie siebie. Cała uwaga psychoterapeuty skupiona jest tylko na pacjencie.

1.2. Psychoterapia grupowa

Opiera się na związku między członkami grupy, a terapeuta zajmuje dalsze miejsce. Grupa pacjentów tworzy realne środowisko społeczne, które jest bardziej tolerancyjne dla chorych niż ich środowisko codzienne. Pacjenci wiedzą, że się wzajemnie obserwują. W tej grupie, jak w życiu, istotny jest każdy gest, wyraz i mimika, wszystko jest oceniane i aprobowane lub potępiane. Członkowie grupy traktują się na równi i w ten sam sposób traktowani są przez terapeutę.

Skuteczność terapii grupowej
Skuteczność terapii grupowej

Jedną z form leczenia nerwicy jest psychoterapia, która ma na celu rozwiązanie wewnętrznych konfliktów...

zobacz galerię

Wszystkich łączy jeden cel, mówienie o sobie i o swoich problemach. Na terapii grupowej spotykają się pacjenci z podobnymi problemami. Wytwarza się poczucie więzi grupowej. Pacjent znajduje oparcie nie tylko w terapeucie, ale także w członkach grupy. Poczucie wspólnoty grupowej wzmacnia w nim poczucie własnej siły. Pacjent ma świadomość, że nie jest zdany tylko na siebie, nie podlega swoim lękomczy nastrojom, zaczyna odczuwać i myśleć jak inni. Niekiedy jednak zdarza się, że pacjent staje się bardziej samotny w grupie. Problem ten najczęściej wynika z negatywnego, lękowego lub agresywnego nastawienia do członków grupy.

1.3. Psychoterapia rodzinna

Daje możliwość spotkania całej rodzinie, która może zanalizować wzajemne kontakty i stosunki. Terapia rodzinna podejmuje zagadnienie naprawy struktury rodzinnej, więzi rodzinnych, komunikacji między poszczególnymi członkami rodziny, a także całego systemu rodzinnego.

2. Terapia psychologiczna

Terapeuci dobierają rodzaj psychoterapii do indywidualnych potrzeb pacjenta(-ów). Psychoterapeuci mogą zastosować terapię długo- lub krótkoterminową, dyrektywną i niedyrektywną, opartą na metodach powierzchniowych, objawowych, głębinowych, przyczynowych, podtrzymujących lub rekonstruujących.

Formy psychoterapii mogą być stosowane łącznie lub rozłącznie. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta. W doborze metody leczenia pomaga wykwalifikowany specjalista. W większości ośrodków obie formy pomocy pacjentom są łączone. Psychoterapia grupowa jest ciekawym doświadczeniem jedności z innymi pacjentami, pomaga zdobyć zaufanie do ludzi i otworzyć się na innych.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy