Szczepienia przeciwko COVID-19. Nowy raport o odczynach poszczepiennych (18 maja)
Na stronie gov.pl pojawił się nowy raport dotyczący niepożądanych odczynów po szczepionce przeciwko COVID-19. Wynika z niego, że od pierwszego dnia szczepienia (27.12.2020 r.) do Państwowej Inspekcji Sanitarnej zgłoszono 8 662 niepożądane odczyny poszczepienne, z czego ponad 7 tys. miało charakter łagodny - czyli zaczerwienienie oraz krótkotrwała bolesność w miejscu wkłucia.
1. NOP-y po szczepionkach na COVID-19
Szczepienia przeciwko COVID-19 w Polsce rozpoczęły się 27 grudnia 2020 r. Z najnowszego raportu rządowego wynika, że do 20 maja jedną dawką wykonano 12 125 653 szczepienia. W pełni zaszczepionych jest 4 995 207 osób (zaszczepieni preparatem Johnson&Johnson oraz drugą dawką innych preparatów).
W Polsce wykorzystuje się obecnie cztery preparaty przeciwko COVID-19. Dwie szczepionki oparte na technologii mRNA - Pfizer i Moderna oraz dwie wektorowe - AstraZeneca i Johnson&Johnson (jest to preparat jednodawkowy). Po każdej ze szczepionek może dochodzić do skutków ubocznych. W przewadze są one łagodne.
Z rządowego raportu opublikowanego na stronie gov.pl 18 maja wynika, że od początku wykonywania szczepień do 18 maja do Państwowej Inspekcji Sanitarnej zgłoszono 8 662 niepożądane odczyny poszczepienne, z czego 7 313 miało charakter łagodny. Zdecydowaną większość stanowią zaczerwienienie oraz krótkotrwała bolesność w miejscu wkłucia.
2. Poważniejsze reakcje poszczepienne
W raporcie poinformowano także o kilku poważniejszych odczynach poszczepiennych. Przykładowo 18 maja w woj. wielkopolskim u zaszczepionej kobiety doszło do epizodu omdlenia z utratą świadomości. Kiedy kobieta odzyskała przytomność, pojawiło się krótkie drżenie kończyn. Gorączka utrzymywała się przez dwie doby. Kobieta uskarżała się ponadto na ogólne złe samopoczucie, kłucie w klatce piersiowej oraz osłabienie.
17 maja także u kobiety z woj. wielkopolskiego po szczepieniu pojawiła się pokrzywka (wysypka na określonych obszarach skóry) oraz alergiczne zapalenie skóry prawej kończyny dolnej. Kobieta zgłosiła także zakrzepicę żył głębokich goleni prawej i została skierowana do szpitala.
Podejrzenie zakrzepicy zdiagnozowano także u mężczyzny z Katowic, który po szczepieniu zauważył sinienie prawej stopy, zmiany pęcherzowe i obrzęk podudzia. Pacjent jest obecnie hospitalizowany.
14 maja mężczyzna z Mysłowic tuż po szczepieniu doznał wstrząsu anafilaktycznego, któremu towarzyszyły drgawki, uczucie ucisku w klatce piersiowej oraz utrata przytomności. Mężczyzna trafił do szpitala.
Do 20 maja 2021 r. krótko po szczepieniu na COVID-19 łącznie zmarły 74 osoby.
- Te przypadki zgonów są przedmiotem badania, nie ma jasnej odpowiedzi, czy są związane ze szczepionką, bo miały miejsce w jakimś czasie po jej podaniu. Rejestrowanie zdarzeń niepożądanych po szczepionce odbywa się tak, że praktycznie wszystko, co się wydarzy w miesiąc po szczepieniu, może być działaniem niepożądanym. Czyli gdybyśmy mieli takie szczęście i 1 stycznia zaszczepili wszystkich Polaków, to te kilkadziesiąt zgonów, które miały miejsce w styczniu, można by uznać za związane ze szczepieniem - komentuje w rozmowie z WP abcZdrowie dr Henryk Szymański, pediatra i członek zarządu Polskiego Towarzystwa Wakcynologii.
W raporcie nie ma informacji, w jakim wieku są pacjenci zgłaszający dane dolegliwości oraz jakim preparatem wykonano szczepienie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zobacz także:
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.