Sztuczna krew w proszku - wygląda jak papryka, ale może uratować życie

Sztuczna krew może być wykorzystana do czegoś więcej niż tylko kostium na Halloween. Naukowcy są coraz bliżej stworzenia sztucznej krwi, której personel medyczny będzie mógł użyć w nagłych przypadkach.

Wygląda jak suszona papryka

Raport z CBS News wyjaśnia, że ​​sztuczne czerwone krwinki mogą przejmować tlen w płucach, a następnie transportować go do innych narządów i tkanek w całym organizmie i mogą być liofilizowane, aby ułatwić lekarzom i sanitariusze przytaczanie jej.

Dr Allan Doctor, specjalista od intensywnej terapii z Waszyngtońskiego Uniwersytetu Medycznego w St. Louis, powiedział, że zaschnięta krew jest jak "proszek, który wygląda w zasadzie jak papryka", może być trzymana w worku i, w razie potrzeby zmieszana z wodą. "I wtedy jest już gotowa do przytoczenia" - dodaje.

Choć naukowcy pracują nad sztuczną krwią przez wiele lat, ale dopiero niedawno zorientowali się, jak skłonić sztuczne komórki do rozproszenia tlenu. Taki płyn, który mogłaby zostać wykorzystany do pomocy komuś z dowolną grupą krwi, może okazać się niezbędny  w sytuacjach urazowych, zarówno w domu, jak na polu walki - według CBS News, 70 procent zgonów w czasie konfliktów zbrojnych jest związana z utratą krwi.

"Poza awaryjnymi sytuacjami, sztuczna krew może być również wykorzystana, aby pomóc utrzymać oddawane narządy przy życiu podczas transportu do odbiorcy lub do uzupełniania regularnych dostaw krwi w szpitalu, podczas skomplikowanych operacji, takich jak zakładanie bajpasów na otwartym sercu.

Krew jest stałe potrzebna. Może jej potrzebować ktoś, kto doznał urazu, ale także ludzie, którzy cierpią na choroby krwi, wymagające częstych transfuzji, takie jak anemia sierpowata lub pacjenci z rakiem, którzy potrzebują krwi podczas zabiegów chemioterapii. Jednak niekiedy tej krwi brakuje.

Sztuczna krew jest krócej zdatna do użytku

Sztuczna krew ludzka wykorzystuje oczyszczoną hemoglobinę, białko występujące w krwinkach, które przenosi tlen do produkcji czerwonych krwinek. Są one 98 procent mniejsze niż naturalnie występujące w komórce.

Doctor powiedział CBS News, że sztuczna hemoglobina, którą stworzył jego zespół stworzył nie żyje tak długo, jak naturalna krew, która może krążyć w organizmie przez kilka miesięcy.

6 nietypowych rzeczy, o których możesz dowiedzieć się z testu krwi

Wystarczy kilka kropel krwi, aby zdobyć wiele zaskakujących informacji o nas samych. Morfologia pozwala określić ilość czerwonych i białych krwinek, stężenie...

"Prognozujemy, że komórka teraz krąży przez około jedną trzecią dnia na pół dnia. Możemy być w stanie manipulować tym czasem tak, że doczekamy się tego, że będzie krążyć kilku dni, ale wątpię, że będziemy w stanie dostosować się do czasu obiegu normalnej czerwonej krwinki " – mówi Doctor.

Inną wadą jest to, że prawdziwa krew ma inne funkcje, prócz transportowania tlenu: białe krwinki zwalczają choroby, regulują odpowiedź immunologiczną organizmu, a płytki krwi biorą udział w krzepnięciu. A sztuczna krew nie robi takich rzeczy.

Kinga Ludwik, 8 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Kontakty społeczne z przyjaciółmi na pewno są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Nowe badania jednak sugerują, że nawet internetowe znajomości pozytywnie wpływają na zdrowie. Więzi społeczne pozytywnie...

Newsy

Nowa metoda w wykrywaniu chorób prionowych

Naukowcy opracowali metodę, która oparta jest na biochemicznych testach, które wykrywają priony we krwi osób z chorobą Creutzfeldt-Jakoba. Wygląda na to, że może być to użytecznym narzędziem, które wykryje chorobę zanim pojawią się jej pierwsze objawy. Publikacje...