Trwa ładowanie...

Sztuczna krew nadzieją dla milionów chorych

Brytyjscy naukowcy poinformowali, że już za niecałe 2 lata możemy być świadkami pierwszych transfuzji sztucznej krwi. Czy w niedalekiej przyszłości syntetyczna krew zastąpi tę naturalną, od dawców?

Zobacz film: "Badania krwi - erytrocyty"

spis treści

1. Sztuczna krew na wyciągnięcie ręki

Prace nad stworzeniem sztucznej krwi są prowadzone przez National Health Service, czyli publiczną służbę zdrowia w Wielkiej Brytanii. W przedsięwzięciu biorą udział również naukowcy z Uniwersytetu w Bristolu, Cambridge i Oxfordzie.

Pierwsze próby zastosowania syntetycznej krwi mają się odbyć w 2017 roku. Weźmie w nich udział 20 wolontariuszy. Na początku naukowcy użyją bardzo małych ilości sztucznej krwi (ok. 5-10 ml), aby sprawdzić, jak reagują na nią pacjenci. Będą też obserwować, jak zachowują się czerwone krwinki wyprodukowane sztucznie.

6 naturalnych leków na anemię
6 naturalnych leków na anemię [7 zdjęć]

Zmęczenie, brak energii, wypadanie włosów, blada skóra – to najczęstsze objawy anemii. Niedokrwistość...

zobacz galerię

2. Dla kogo krew z laboratorium?

Syntetyczna krew to nadzieja dla wielu chorych. Naukowcy zapewniają, że sztucznie wytworzona krew nie ma całkowicie zastąpić honorowego oddawania krwi. Intencją badaczy jest zwiększenie dostępności rzadkich grup krwi oraz pomoc pacjentom, którzy stale potrzebują transfuzji krwi.

Sztuczna krew może się okazać szczególnie przydatna dla osób, które cierpią na choroby krwi, takie jak anemia sierpowata oraz talasemia. W laboratorium można otrzymać krew dopasowaną do indywidualnych potrzeb pacjentów z nietypowymi schorzeniami. Poza tym można wyprodukować odpowiednie ilości krwi, ponieważ wielu pacjentów potrzebuje regularnego jej przetaczania.

Niestety, nie zawsze centra krwiodawstwa posiadają wystarczającą ilość krwi. Sztuczna krew może być też potrzebna w nagłych sytuacjach, np. przy katastrofach komunikacyjnych, kiedy zapotrzebowanie na krew jest wyjątkowo duże.

3. Jak powstaje sztuczna krew?

Produkcja sztucznej krwi nie byłaby możliwa bez honorowych krwiodawców. Komórki macierzyste są pobierane z krwi pępowinowej oraz od dorosłych dawców. Komórki są następnie hodowane w laboratorium, gdzie naukowcy specjalnie stymulują je do przekształcenia się w czerwone krwinki.

Komórki pozbawia się jądra, aby mogły transportować krew. Naukowcy muszą stworzyć miliony czerwonych krwinek, aby cały proces wytwarzania sztucznej krwi był zasadny. Wielką zaletą syntetycznej krwi jest to, że podczas takiej transfuzji nie istnieje ryzyko przeniesienia żadnych wirusów chorobotwórczych (takich jak HIV).

Źródło: medicalnewstoday.com

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.