Trwa ładowanie...

Wczesny znak raka jelit. Tak zaczyna się 95 proc. przypadków

Avatar placeholder
22.02.2024 14:45
Tak zaczyna się rak jelita grubego. Nie bagatelizuj objawów
Tak zaczyna się rak jelita grubego. Nie bagatelizuj objawów (Getty Images)

Rak jelita grubego jest jednym z najbardziej powszechnych typów nowotworów złośliwych na całym globie. Może rozwijać się niezauważenie przez wiele lat, nie dając o sobie znać przez długi czas. Czy są jakieś subtelne objawy, które powinny zwrócić naszą uwagę i wzbudzić niepokój?

spis treści

1. Tak objawia się rak okrężnicy

Rak jelita grubego zazwyczaj ma swój początek w okrężnicy lub odbytnicy, a większość zmian nowotworowych pochodzi od polipów - aż 95 proc. przypadków powstaje na podłożu polipa gruczolakowatego. Proces powstawania nowotworu może trwać kilka lat, ale nie wszystkie zmiany występujące na wewnętrznej powierzchni jelit przekształcają się w nowotwory.

W początkowych fazach rozwoju raka okrężnicy, możemy być całkowicie nieświadomi obecności choroby. Niemniej jednak czasami pojawiają się delikatne objawy, które mogą zasugerować obecność zmian nowotworowych.

Zobacz film: "Sztuczne barwniki w mięsie i słodyczach mogą powodować raka jelit. Badania naukowców z USA"

Najważniejsze jest zwrócenie uwagi na niespodziewaną utratę wagi, zwłaszcza jeśli nie jest ona spowodowana zwiększoną aktywnością fizyczną lub zmianą diety. Inny objaw to anemia spowodowana niedoborem żelaza.

W trakcie korzystania z toalety, powinniśmy zwrócić uwagę na wąskie stolce, które mogą wyglądać jak "wstążki", a także na obecność krwi w kale. Do bardziej wyraźnych objawów należą uporczywy ból brzucha i uczucie parcia na stolec, nawet tuż po wypróżnieniu.

2. Regularne badania są kluczowe

Rozwój raka jelita grubego może być powolny, co sprawia, że jest to jedna z chorób nowotworowych, które można wykryć na wczesnym etapie dzięki regularnym badaniom przesiewowym, takim jak kolonoskopia czy testy krwi.

Wczesne wykrycie i leczenie znacznie poprawiają rokowania w przypadku raka okrężnicy. Dlatego tak ważne jest, aby stale monitorować swoje zdrowie i konsultować wszelkie zmiany w organizmie.

Warto jednak pamiętać, że niepokojące objawy nie zawsze oznaczają rozwijający się nowotwór. Mogą one być również spowodowane innymi chorobami, takimi jak hemoroidy czy choroba Leśniowskiego-Crohna.

Jeśli objawy utrzymują się dłużej niż tydzień lub regularnie powracają, nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Pamiętaj również o odpowiedniej diecie i aktywności fizycznej, które pomagają obniżyć ryzyko rozwoju raka jelita grubego i innych chorób jelit.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze