Trwa ładowanie...

Lokalizacja raka okrężnicy może decydować o szansach przeżycia

Avatar placeholder
29.10.2016 21:15
Lokalizacja raka okrężnicy może decydować o szansach przeżycia
Lokalizacja raka okrężnicy może decydować o szansach przeżycia

Nowy raport stwierdza, że miejsce rozwoju raka okrężnicy może wpływać na szanse pacjenta na przeżycie.

Obiektem badania są lewostronne i prawostronne nowotwory okrężnicy. Jeden onkolog dokonał przeglądu dotychczasowych ustaleń w tej kwestii.

"Lewostronne nowotwory ****znajdują się bliżej odbytu i ulokowane są w odbytnicy, esicy i zstępnicy" - powiedział dr David Bernstein, szef Hepatologii w Northwell Health w Manhasset, w stanie Nowy Jork.

"Nowotwory te zwykle objawiają się krwawieniem lub częściową niedrożnością i z tych powodów, pacjenci zazwyczaj poszukują na początku pomocy medycznej".

Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"
Lokalizacja raka okrężnicy ma decydujący wpływ na szanse wyzdrowienia
Lokalizacja raka okrężnicy ma decydujący wpływ na szanse wyzdrowienia (Shutterstock)

Z kolei "prawostronny rak, znajduje się w pierwszej części jelita grubego, w pobliżu skrzyżowania z jelitem cienkim, zazwyczaj nie ma objawów niedrożności, ale ma tendencję do powodowania niedokrwistości i jest bardziej prawdopodobne, że u osoby chorej dojdzie do przerzutów, szczególnie do wątroby" – mówi Bernstein.

Dodaje również, że ponieważ są one często wykrywane w późniejszym stadium ich rozwoju, prawostronne nowotwory jelita grubego mają gorsze rokowania niż lewostronne.

To właśnie potwierdziły badaniach. Zespół kierowany przez dr Fausto Petrelli, z ASST Bergamo Ovest, w Treviglio, we Włoszech, dokonał przeglądu danych z 66 innych badań. W badaniach uczestniczyło łącznie ponad 1,4 miliona pacjentów obserwowanych przez średnio ponad pięć lat.

ZOBACZ TAKŻE:

W rezultacie okazało się, że chorzy na raka jelita grubego z guzami lewostronnymi mieli o prawie 20 proc. mniejsze ryzyko śmierci niż ci, których nowotwory występowały po prawej stronie.

Włoski zespół zauważył, że zdawało się, iż ma to większe znaczenia niż późna diagnoza. ****Różnica w przeżywalności pomiędzy lewo- i prawostronnym nowotworem jelita grubego, była taka sama nawet po uwzględnieniu stadium raka w momencie rozpoznania.

Grupa Petrelliego wskazała, że poprzednie badania wykazało, że prawe i lewe nowotworzy okrężnicy są również różne pod względem genetycznym.

Na podstawie nowych ustaleń, autorzy badania uważają, że "lokalizacja guza powinna być dokładnie przeanalizowana przy podejmowaniu decyzji o intensywności leczenia".

Inny onkolog, który dokonał przeglądu ustaleń zespołu, stwierdził, że wyniki mają decydujący wpływ na wybór narzędzia - sigmoidoskopu lub kolonoskopu – służącego do monitorowania nowotworu jelita grubego.

"Ten raport potwierdza znaczenie wyboru odpowiedniego narzędzia przesiewowego dla zapobiegania i wykrywania raka jelita grubego" - powiedział dr Jules Garbus, chirurg jelita grubego w Szpitalu Uniwersyteckim w Winthrop w Mineoli, w stanie Nowy Jork.

"Sigmoidoskopia zapewnia ograniczone badanie lewej strony okrężnicy, od odbytu bezpośrednio do lewej górnej części brzucha" - wyjaśnia Garbus.

"Kolonoskopia daje możliwość pełnego badania całego jelita grubego. Kolonoskopia przechodzi od prawej strony brzucha i do prawej dolnej części brzucha".

Według Garbusa, "te badania sugerują, że lokalizacja raka może być integralną częścią rokowań i leczenia, tak więc kolonoskopia pozostaje złotym standardem w badaniach przesiewowych na raka okrężnicy".

Badanie zostało opublikowane 27 października w czasopiśmie "JAMA Onkology".

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze