Testy antygenowe nie wykrywają Omikronu? "Sytuacja się komplikuje"
Ministerstwo Zdrowia szacuje, że wariant Omikron spowoduje kolejną falę epidemii znacznie szybciej, niż się spodziewano. Zdaniem ministra Adama Niedzielskiego piąta fala zacznie się w Polsce już w styczniu 2022 roku. Tymczasem wstępne doniesienia sugerują, że powszechnie stosowane testy antygenowe mogą nie wykrywać nowego wariantu SARS-CoV-2. - Jeśli to okaże się prawdą, służba zdrowia będzie miała duży problem - mówi prof. Joanna Zajkowska.
1. Piąta fala już w drugiej połowie stycznia?
Czwarta fala koronawirusa osiągnęła swój szczyt, a liczby zakażeń zaczęły maleć. Niestety nie oznacza to, że na kilka miesięcy możemy odetchnąć z ulgą. Gwałtownie rosnące liczby zakażeń w innych krajach sugerują, że wariant Omikron może spowodować kolejną falę epidemii znacznie szybciej, niż się spodziewamy.
- Sytuacja jest naprawdę bardzo poważna. Nigdy do tej pory w żadnej fali, będąc blisko jej apogeum, nie mieliśmy informacji, która świadczy o tak dużym ryzyku przyspieszenia epidemicznego - mówił minister zdrowia Adam Niedzielski w programie "Newsroom" WP.
Niedzielski również zwrócił uwagę, że w przypadku wariantu Omikron znacznie skróci się okres od pojawienia się mutacji do jej "wybuchu" w populacji. O ile innym wariantom COVID-19 spowodowanie fali zajmowało to od 2 do 4 miesięcy, to Omikron może wywołać piątą falę epidemii już w drugiej połowie stycznia.
W Polsce do tej pory potwierdzono 7 przypadków zakażeń wariantem Omikron, ale w Wielkiej Brytanii i USA nowy wariant już odpowiada za ponad 20 proc. wszystkich przypadków SARS-CoV-2.
Niepokojące jest nie tylko błyskawiczne tempo rozprzestrzeniania wariantu Omikronu. Najnowsze doniesienia sugerują, że prawdopodobnie nie wszystkie testy antygenowe wykrywają zakażenie tym wariantem.
Informacja dla laboratoriów - uwaga, niektóre testy mogą mieć trudności z rozpoznaniem wariantu omicron https://t.co/8So7PdcCPG
— Pawel Grzesiowski (@grzesiowski_p) December 19, 2021
- Otrzymujemy wstępne informacje, że nie wszystkie testy diagnostyczne będą dokładne w przypadku Omikronu – powiedział dr Anthony Fauci, czołowy amerykański ekspert ds. chorób zakaźnych, dyrektor Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych.
Dr Fauci podkreślił, że większość testów nadal wykrywa zakażenia wszystkimi wariantami koronawirusa, jednak konieczne są badania, aby określić, które z szybkich testów mogą spowodować mylną diagnozę.
2. Testy nie wykrywają wariantu Omikron?
Testy antygenowe są powszechnie stosowane w Polsce. Dzięki niskiej cenie i szybkości (wynik jest gotowy w 15 minut) stały się podstawowym narzędziem diagnostycznym w szpitalach i przychodniach.
- Jeśli okaże się, że rzeczywiście część testów nie wykrywa zakażenia wariantem Omikron, służba zdrowia będzie miała duży problem - uważa prof. Joanna Zajkowska z kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB oraz podlaska konsultant ds. epidemiologii.
Również dr Michał Sutkowski odbiera te doniesienia jako niepokojące.
- Niestety, sytuacja się komplikuje - mówi dr Sutkowski.
Ekspert zwraca jednak uwagę, że na razie nie wiemy, jaka jest skala zjawiska.
- Jeśli nadejdzie fala zakażeń wariantem Omikron, będziemy musieli zweryfikować, które testy są w stanie wykryć zakażenia i będziemy bazować tylko na nich. Częściej też będą zlecane testy molekularne PCR - podkreśla ekspert.
3. "Testy PCR pozostają skuteczne"
Również dr Matylda Kłudkowska, wiceprezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych, studzi emocje.
- Jest zdecydowanie za wcześnie, aby stwierdzić, że testy antygenowe nie wykrywają wariantu Omikron. Trwają badania nad tym, które testy mogą mieć problem, ale na tym etapie nikt nie może powiedzieć z pewnością, które to są - podkreśla ekspertka.
Zdaniem dr Kłudkowskiej w dalszym ciągu dysponujemy testami molekularnymi PCR, które skutecznie wykrywają zakażenie każdym wariantem SARS-CoV-2.
- Problem z wykrywaniem wariantu Omikron mogą mieć testy PCR skierowane tylko na "szukanie" genów kodujących białka S. Wirus zmutował i identyfikacja tych fragmentów może być utrudniona. Jednak większość stosowanych testów w Polsce wykrywa też inne obszary genomu, co pozwala potwierdzić zakażenie również wariantem Omikron - wyjaśnia dr Kłudkowska. - Mamy na rynku ok. 200 zestawów odczynnikowych do diagnozowania SARS-CoV-2 i tylko kilka z nich są nakierowane na wykrywanie białka S - dodaje.
4. Raport Ministerstwa Zdrowia
W poniedziałek 20 grudnia resort zdrowia opublikował nowy raport, z którego wynika, że w ciągu ostatniej doby 9 609 osób otrzymało pozytywny wynik testów laboratoryjnych w kierunku SARS-CoV-2.
Najwięcej zakażeń odnotowano w województwach: mazowieckim (1628), śląskim (1360), dolnośląskim (899).
Mamy 9 609 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (1628), śląskiego (1360), dolnośląskiego (899), wielkopolskiego (834), pomorskiego (831), małopolskiego (824), zachodniopomorskiego (616), łódzkiego (575),
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) December 20, 2021
Z powodu COVID-19 zmarło 6 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 23 osoby.
📊 Dzienny raport o #koronawirus. pic.twitter.com/52HXtsDaTZ
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) December 20, 2021
Podłączenia do respiratora wymaga 2116 chorych. Wolne respiratory - 775.
Zobacz także: Świat nauki wstrzymał oddech. Czy wariant Omikron spowoduje nową pandemię, czy przybliży koniec istniejącej?
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.