Koronawirus. Prof. Gut: Wykonanie testu w kierunku SARS-CoV-2 ma sens dopiero po 5-7 dniach od zakażenia
Ministerstwo Zdrowia zmieniło zasady testowania. Teraz, żeby zapisać się na test w kierunku SARS-CoV-2 już nie jest wymagane skierowanie od lekarza, wystarczy zalogować się na stronę i wypełnić ankietę. Eksperci jednak przestrzegają - aby otrzymać prawidłowe wyniki, trzeba przeprowadzić badanie w odpowiednim momencie. Kiedy jest najlepszy czas na test? Wyjaśnia wirusolog prof. Włodzimierz Gut.
1. Jak zapisać się na test na koronawirusa?
Od poniedziałku 15 marca Ministerstwo Zdrowia wprowadziło zmiany w zasadach testowania w kierunku koronawirusa. Dotychczas, żeby zapisać się na wymaz, wymagana była konsultacja z lekarzem rodzinnym. Teraz, aby otrzymać skierowanie na test, wystarczy samodzielnie wypełnić internetowy formularz na stronie rządu.
"Wprowadzamy nową ścieżkę testowania na obecność koronawirusa. Chcemy, aby w obliczu trzeciej fali epidemii dostępność do tego badania była powszechna" – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.
Prof. Krzysztof Simon, Ordynator Oddziału Zakaźnego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu uważa, że te zmiany usprawnią pracę systemu opieki zdrowotnej.
- Uważam, że jest to rozsądne posunięcie, ponieważ w sklepach zaczynają się pojawiać różne testy, których jakość budzi wątpliwości - opowiada prof. Simon.
Przeprowadzenie testu nie gwarantuje jednak, że otrzymamy prawidłowe wyniki. Kluczowym jest odpowiedni czas pobrania wymazu.
2. Kiedy najlepiej wykonać test na koronawirusa?
- W pierwszych 3 dniach od zakażenia nawet najbardziej czułe testy wykrywają tylko 20 proc. zakażeń, czyli są w stanie wychwycić co piątą osobę z SARS-CoV-2 - opowiada prof. Włodzimierz Gut z Zakładu Wirusologii Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny.
Jak tłumaczy wirusolog, wynika to z tego, że po dostaniu się do organizmu, koronawirus ulega rozpadowi, a następnie zaczyna tworzyć nowe cząsteczki.
- W takich początkowych fazach infekcji zakażenie mogłaby wychwycić bronchoskopia. My jednak pobieramy wymazy z nosogardzieli. Zanim więc wirus pojawi się na błonach śluzowych, musi minąć trochę czasu - wyjaśnia prof. Gut.
Zdaniem eksperta najbardziej odpowiednim czasem na pobranie wymazu jest 5-7 dzień do zakażenia. Wówczas czułość testów wzrasta do 80 proc.
- Jeśli mieliśmy kontakt z osobą zakażoną i nie mamy objawów COVID-19, powinniśmy odczekać 5-6 dni w przypadku przeprowadzenia testu molekularnego PCR (genetyczny) oraz 7 dni w przypadku wykonania testu antygenowego. Natomiast jeśli objawy COVID-19 już wystąpiły, test można wykonać już 1-2 dniu choroby - wyjaśnia prof. Gut.
Wirusolog zwraca uwagę, że czekając na wykonanie testu, powinniśmy zapobiegawczo poddać się izolacji.
- Warto pamiętać o tym, że najbardziej zakażmy na dzień przed tym, kiedy test jest w stanie wykryć zakażenie - opowiada prof. Włodzimierz Gut.
3. Jak przygotować się do wymazu?
Eksperci radzą, aby wymaz był pobierany najlepiej o poranku. MZ wydał specjalne zalecenie co do tego, jak prawidłowo przygotować się do testu.
Jak przygotować się do badania na #koronawirus❓❓
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) March 20, 2021
Minimum 2 godz. przed badaniem:
➡️ nie jedz 🍔
➡️ nie pij ☕
➡️ nie żuj gumy ✋
➡️ nie płucz jamy ustnej i nosa 👃
➡️ nie myj zębów 🦷
➡️ nie przyjmuj leków 💊
➡️ nie pal papierosów 🚬 pic.twitter.com/tJkJKwfqPj
- Wymaz powinien nastąpić nie wcześniej niż 3 godz. od posiłku.
- Przed pobraniem nie należy myć zębów, stosować płynów do płukania jamy ustnej, tabletek do ssania na gardło oraz gum do żucia.
- Na 2 godz. przed pobraniem nie powinno się stosować kropli do nosa, maści czy aerozoli.
- Przed wymazem nie należy przepłukiwać ani wydmuchiwać nosa.
4. Jak samodzielnie otrzymać skierowanie na test w kierunku SARS-CoV-2?
Jak wyjaśnił minister Niedzielski, na stronie rządowej znajduje się formularz, który należy wypełnić.
"To podstawowe pytania, które dotyczą sytuacji identyfikowania ryzyka, czy był kontakt z osobą zarażoną, bo to jest przesłanka do wykonania testu, a z drugiej strony podsumowanie objawów, z którymi macie państwo do czynienia. Jeśli te objawy w takiej ankiecie zostaną potwierdzone, to wtedy pod wskazany numer w formularzu będzie oddzwaniał konsultant z infolinii i potwierdzając tożsamość, będzie wystawiał zlecenie na wykonanie badania" - powiedział minister.
Podkreślił, że konsultanci będą dostępni od 8 do 18, również w weekendy. Wyniki badania będzie można odczytać na internetowym koncie pacjenta.
Kiedy mimo zakażenia test może wyjść ujemny?
- Podstawowym warunkiem jest to, że testów antygenowych nie powinno wykonywać się u osób bezobjawowych. Testy antygenowe są przeznaczone dla osób, u których już wystąpiły objawy. Jeśli u osoby z objawami klinicznymi uzyskamy dodatni wynik testu antygenowego, możemy oficjalnie potwierdzić przypadek COVID-19. Natomiast zgodnie z wytycznymi, wynik ujemny musi zostać zweryfikowany testem molekularnym. Może się bowiem okazać, że jest fałszywie negatywny - tłumaczy diagnosta laboratoryjny Karolina Bukowska-Straková.
Zobacz także: Koronawirus. Kiedy mimo zakażenia test może wyjść ujemny? Wyjaśnia diagnostka
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
-
#SzczepSięNiePanikuj. Dlaczego po szczepieniu nie powinno się stosować leków z ibuprofenem? Wyjaśnia prof. Flisiak
-
#SzczepSięNiePanikuj. Co w przypadku, kiedy zachorujemy na COVID-19 po przyjęciu pierwszej dawki szczepionki?
-
#SzczepSięNiePanikuj. Czy cukrzycy mają podstawy do obaw? Dr Dzieciątkowski odpowiada (WIDEO)
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.