Trwa ładowanie...

Koronawirus. Prof. Gut: Wykonanie testu w kierunku SARS-CoV-2 ma sens dopiero po 5-7 dniach od zakażenia

Ministerstwo Zdrowia zmieniło zasady testowania. Teraz, żeby zapisać się na test w kierunku SARS-CoV-2 już nie jest wymagane skierowanie od lekarza, wystarczy zalogować się na stronę i wypełnić ankietę. Eksperci jednak przestrzegają - aby otrzymać prawidłowe wyniki, trzeba przeprowadzić badanie w odpowiednim momencie. Kiedy jest najlepszy czas na test? Wyjaśnia wirusolog prof. Włodzimierz Gut.

spis treści

1. Jak zapisać się na test na koronawirusa?

Od poniedziałku 15 marca Ministerstwo Zdrowia wprowadziło zmiany w zasadach testowania w kierunku koronawirusa. Dotychczas, żeby zapisać się na wymaz, wymagana była konsultacja z lekarzem rodzinnym. Teraz, aby otrzymać skierowanie na test, wystarczy samodzielnie wypełnić internetowy formularz na stronie rządu.

Zobacz film: "Prof. Fal o sytuacji z respiratorami"
Kiedy najlepiej wykonać test na koronawirusa?
Kiedy najlepiej wykonać test na koronawirusa? (Getty Images)

"Wprowadzamy nową ścieżkę testowania na obecność koronawirusa. Chcemy, aby w obliczu trzeciej fali epidemii dostępność do tego badania była powszechna" – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Prof. Krzysztof Simon, Ordynator Oddziału Zakaźnego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu uważa, że te zmiany usprawnią pracę systemu opieki zdrowotnej.

- Uważam, że jest to rozsądne posunięcie, ponieważ w sklepach zaczynają się pojawiać różne testy, których jakość budzi wątpliwości - opowiada prof. Simon.

Przeprowadzenie testu nie gwarantuje jednak, że otrzymamy prawidłowe wyniki. Kluczowym jest odpowiedni czas pobrania wymazu.

2. Kiedy najlepiej wykonać test na koronawirusa?

- W pierwszych 3 dniach od zakażenia nawet najbardziej czułe testy wykrywają tylko 20 proc. zakażeń, czyli są w stanie wychwycić co piątą osobę z SARS-CoV-2 - opowiada prof. Włodzimierz Gut z Zakładu Wirusologii Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny.

Jak tłumaczy wirusolog, wynika to z tego, że po dostaniu się do organizmu, koronawirus ulega rozpadowi, a następnie zaczyna tworzyć nowe cząsteczki.

- W takich początkowych fazach infekcji zakażenie mogłaby wychwycić bronchoskopia. My jednak pobieramy wymazy z nosogardzieli. Zanim więc wirus pojawi się na błonach śluzowych, musi minąć trochę czasu - wyjaśnia prof. Gut.

Zdaniem eksperta najbardziej odpowiednim czasem na pobranie wymazu jest 5-7 dzień do zakażenia. Wówczas czułość testów wzrasta do 80 proc.

- Jeśli mieliśmy kontakt z osobą zakażoną i nie mamy objawów COVID-19, powinniśmy odczekać 5-6 dni w przypadku przeprowadzenia testu molekularnego PCR (genetyczny) oraz 7 dni w przypadku wykonania testu antygenowego. Natomiast jeśli objawy COVID-19 już wystąpiły, test można wykonać już 1-2 dniu choroby - wyjaśnia prof. Gut.

Wirusolog zwraca uwagę, że czekając na wykonanie testu, powinniśmy zapobiegawczo poddać się izolacji.

- Warto pamiętać o tym, że najbardziej zakażmy na dzień przed tym, kiedy test jest w stanie wykryć zakażenie - opowiada prof. Włodzimierz Gut.

3. Jak przygotować się do wymazu?

Eksperci radzą, aby wymaz był pobierany najlepiej o poranku. MZ wydał specjalne zalecenie co do tego, jak prawidłowo przygotować się do testu.

  • Wymaz powinien nastąpić nie wcześniej niż 3 godz. od posiłku.
  • Przed pobraniem nie należy myć zębów, stosować płynów do płukania jamy ustnej, tabletek do ssania na gardło oraz gum do żucia.
  • Na 2 godz. przed pobraniem nie powinno się stosować kropli do nosa, maści czy aerozoli.
  • Przed wymazem nie należy przepłukiwać ani wydmuchiwać nosa.

4. Jak samodzielnie otrzymać skierowanie na test w kierunku SARS-CoV-2?

Jak wyjaśnił minister Niedzielski, na stronie rządowej znajduje się formularz, który należy wypełnić.

"To podstawowe pytania, które dotyczą sytuacji identyfikowania ryzyka, czy był kontakt z osobą zarażoną, bo to jest przesłanka do wykonania testu, a z drugiej strony podsumowanie objawów, z którymi macie państwo do czynienia. Jeśli te objawy w takiej ankiecie zostaną potwierdzone, to wtedy pod wskazany numer w formularzu będzie oddzwaniał konsultant z infolinii i potwierdzając tożsamość, będzie wystawiał zlecenie na wykonanie badania" - powiedział minister.

Podkreślił, że konsultanci będą dostępni od 8 do 18, również w weekendy. Wyniki badania będzie można odczytać na internetowym koncie pacjenta.

Kiedy mimo zakażenia test może wyjść ujemny?

- Podstawowym warunkiem jest to, że testów antygenowych nie powinno wykonywać się u osób bezobjawowych. Testy antygenowe są przeznaczone dla osób, u których już wystąpiły objawy. Jeśli u osoby z objawami klinicznymi uzyskamy dodatni wynik testu antygenowego, możemy oficjalnie potwierdzić przypadek COVID-19. Natomiast zgodnie z wytycznymi, wynik ujemny musi zostać zweryfikowany testem molekularnym. Może się bowiem okazać, że jest fałszywie negatywny - tłumaczy diagnosta laboratoryjny Karolina Bukowska-Straková.

Zobacz także: Koronawirus. Kiedy mimo zakażenia test może wyjść ujemny? Wyjaśnia diagnostka

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza