Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Test na SARS-CoV-2 bez skierowania od lekarza. Prof. Simon: skorzysta z tego każda rozsądna osoba (WIDEO)

Zobacz film: "Prof. Krzysztof Simon o sytuacji epidemiologicznej w Polsce"

Ministerstwo Zdrowia zmienia zasady testowania przeciw COVID-19. Dotychczas, żeby otrzymać skierowanie na wymaz, wymagana była konsultacja z lekarzem rodzinnym. Teraz by otrzymać skierowanie na test, trzeba samodzielnie wypełnić internetowy formularz.

"Wprowadzamy nową ścieżkę testowania na obecność koronawirusa. Chcemy, aby w obliczu trzeciej fali epidemii dostępność do tego badania była powszechna" – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Prof. Krzysztof Simon, Ordynator Oddziału Zakaźnego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu, który był gościem programu WP Newsroom, ocenił zmiany jako bardzo pozytywne.

- Uważam, że jest to rozsądne posunięcie, ponieważ w sklepach zaczynają się pojawiać różne testy, których jakość budzi wątpliwości - powiedział prof. Simon na antenie WP.

W ten sposób profesor nawiązał do tego, że w polskich dyskontach pojawiły się testy serologiczne w kierunku przeciwciał SARS-CoV-2. Z miejsca okazały się one hitem sprzedaży. Cena testu to 49,99 zł. Jeden klient może kupić maksymalnie 3 sztuki.

- Nie wiemy, jaka jest swoistość i czułość tego rodzaju testów. Jest bardzo niebezpieczne - przestrzegł prof. Simon. - Każda rozsądna osoba, która będzie czuła się zagrożona, ponieważ miała kontakt z kimś zakażonym lub po prostu chora, będzie mogła skorzystać z testu w certyfikowanym laboratorium. Tylko, zamiast najpierw iść do lekarza, można będzie samemu zdobyć skierowanie na test - powiedział profesor.

Jak samodzielnie otrzymać skierowanie na test w kierunku SARS-CoV-2?

Jak wyjaśnił minister Niedzielski, na stronie rządowej znajduje się formularz, który należy wypełnić.

"To podstawowe pytania, które dotyczą sytuacji identyfikowania ryzyka, czy był kontakt z osobą zarażoną, bo to jest przesłanka do wykonania testu, a z drugiej strony podsumowanie objawów, z którymi macie państwo do czynienia. Jeśli te objawy w takiej ankiecie zostaną potwierdzone, to wtedy pod wskazany numer w formularzu będzie oddzwaniał konsultant z infolinii i potwierdzając tożsamość, będzie wystawiał zlecenie na wykonanie badania" - powiedział minister.

Podkreślił, że konsultanci będą dostępni od 8 do 18, również w weekendy. Wyniki badania - jak dodał - będzie można odczytać na internetowym koncie pacjenta.

Zobacz WIDEO

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.