Trwa ładowanie...

"Kampanijny" pomysł Kosiniaka-Kamysza. Dr Jacek Krajewski o organizacji szczepień na koronawirusa (WIDEO)

 Maria Krasicka
09.12.2020 17:51

W niektórych krajach Europy zorganizowane są mobilne punkty szczepień. Według Władysława Kosiniaka-Kamysza w Polsce do mapy punktów szczepiennych powinny być też włączone apteki i parafie. Dr Jacek Krajewski w programie WP "Newsroom" powiedział, co sądzi o tym pomyśle.

- To jest kampanijny, wojenny scenariusz. Faktycznie mamy wyjątkowe warunki. Pandemia zmusza do myślenia o niestandardowym zachowaniu. Jednak jeśli chodzi o szczepienia, to do tej pory takiego precedensu nie było. Nigdy żadne szczepienia nie były przeprowadzane w aptekach - mówi.

Dr Krajewski zauważa, że biorąc pod uwagę doświadczenia innych krajów, można wziąć pomysł mobilnych punktów szczepień na koronawirusa pod uwagę. Jednak trzeba pamiętać o procedurach, które funkcjonują.

W Polsce jest wykwalifikowany personel, który ma uprawnienia, żeby szczepić. Są to lekarze i pielęgniarki, które przeszły odpowiednie kursy.

- Sama idea może by była warta rozwijania, ale na ten moment prawo nie pozwala na to, by szczepili np. farmaceuci - mówi Krajewski.

Ile czasu może trwać przeszkolenie osób, które nie są wykwalifikowane pod kątem szczepień? Ekspert zaznacza, że to nie jest kwestia tygodniowego kursu. Szczepionka na koronawirusa jest nowa i wymaga doświadczonych medyków.

- W każdym punkcie szczepiennym w Polsce szczepimy dzieci i dorosłych. Teraz będziemy mogli ich szczepić również na COVID-19, tylko trzeba to zorganizować tak, jak warunki na to pozwalają - kwituje dr Krajewski.

ZOBACZ WIDEO

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze