Test RT-PCR - skuteczność wykrywania zakażenia koronawirusem, cena i dostępność, przebieg badania i internpretacja wyników
Test RT PCR jest jednym z najczęściej stosowanych metod wykrywania obecności aktywnej postaci koronawirusa. Uważany jest przez WHO za podstawowy test laboratoryjny stosowany w diagnostyce zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Cały proces jest dość skomplikowany, ale cechuje go wysoka skuteczność. Warto zgłosić się na takie badanie w przypadku podejrzenia u siebie Covid-19. Jak przebiega test RT PCR i jak się do niego przygotować?
1. Jak wykryć koronawirusa?
Koronawirus jest patogenem, który od końca 2019 roku przyczynił się do rozwoju globalnej pandemii i śmierci tysięcy ludzi na całym świecie. Opracowano już kilka testów, które pozwalają na wykrycie aktywnego zakażenia lub ustalenie, czy miało ono miejsce w przeszłości. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) jest zdania, iż najskuteczniejszą metodą są test genetyczne, które pozwalają na wykrycie RNA wirusa w próbce pobranej od pacjenta. Jednym z takich badań jest test RT PCR.
Pozostałe badania są równie skuteczne, choć z reguły ich wykonanie ma nieco inny cel.
2. Na czym polega metoda RT PCR?
Meotda RT PCR jest testem genetycznym (molekularnym), który pozwala na ustalenie, czy w danym momencie w organizmie pacjenta jest aktywna postać wirusa SARS-CoV-2. Nazwa badania pochodzi od angielskich słów real-time polymeraze chain reaction. Jest nieco bardziej skomplikowany od testu PCR, który jest wykonywany w stałej temperaturze.
Jednocześnie to właśnie test RT PCR uznawany jest przez WHO za złoty standard i traktowany jako najbardziej skuteczna metoda wykrywania koronawirusa w aktywnej formie.
Ta metoda pomaga wykryć patogeny w organizmie pacjenta już w ciągu kilku dni od zakażenia. Dodatkowo wykrywa niewielkie ilości wirusa i może potwierdzić jego obecność nawet w małej próbce.
Materiałem do badania w przypadku testu RT PCR są plwociny lub wymaz pobrany z nosogardzieli.
3. Wskazania do przeprowadzenia testu RT PCR
Na badanie to należy się zgłosić w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem, a więc:
- kiedy występują typowe dla zakażenia objawy: gorączka, silny kaszel, duszności, utrata albo zaburzenia smaku i węchu
- kiedy pacjent miał kontakt z osobą zakażoną (u której wystąpiły objawy lub nie)
- jeśli testy przesiewowe lub badania serologiczne wykazały obecność przeciwciał anty-SARS-CoV-2
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Na test kieruje lekarz rodzinny, internista lub inny specjalista, do którego zgłosiliśmy się z objawami (pamiętajmy, że najlepszym wyborem w takiej sytuacji jest umówienie teleporady). Można takie badanie wykonać również prywatnie. Wówczas wystarczy zgłosić się do punktu pobrań. Taka usługa kosztuje ok. 450 złotych, a na wyniki czeka się do 24 godzin.
4. Jak przygotować się do badania i gdzie się zgłosić?
Badanie RT PCR wykonywane jest we wszystkich punktach diagnostycznych oraz placówkach medycznych, które oferują takie usługi. Na około 3 godziny przed pobraniem wymazu pacjent nie powinien nic jeść. Nie należy także w tym czasie myć zębów, płukać jamy ustnej, stosować tabletek do ssania ani palić papierosów. W przeciwnym razie wynik badania może być fałszywy lub test w ogóle może nie dać żadnego wyniku.
W niektórych przypadkach testy mogą zostać przeprowadzone w domu pacjenta, jeśli ten jest zbyt słaby, aby zgłosić się do punktu lub nie ma jak się tam dostać innym niż publiczny środkiem transportu. Możliwa jest także wysyłka materiałów do badania do domu pacjenta. W takiej sytuacji musi on sam pobrać sobie wymaz z nosogardzieli i przekazać próbkę specjalnie powołanemu do tego kurierowi, który następnie dostarczy próbkę do laboratorium. W takiej sytuacji czas oczekiwania na wyniki się wydłuża - poczekamy na nie nawet do 48 godzin. Jeśli mamy konto na stronie danej placówki, można odebrać wyniki online, jeśli nie - należy czekać na informacje przekazaną telefonicznie, mailowo czy przez SMS.
5. Interpretacja wyników badań
Test RT PCR pozwala na wykrycie aktywnego zakażenia i nie wymaga dodatkowych badań, które mogłyby to potwierdzić. Niemniej jednak każdy przeprowadzony test należy skonsultować z lekarzem. W przypadku uzyskania pozytywnego wyniku, test trzeba będzie powtórzyć jeszcze przynajmniej raz lub dwa, aby mieć pewność, że organizm zwalczył zakażenie.
Warto także pamiętać o tym, że pozytywny wynik zawsze daje jednoznaczną informację o zakażeniu, ale negatywny nie zawsze oznacza braku zakażenia. Czasem wina leży po stronie źle pobranego wymazu lub zbyt wcześnie przeprowadzonego badania. Dlatego w przypadku uzyskania negatywnego wyniku również warto powtórzyć badanie po kilku dniach.
Dołącz do nas! Na wydarzeniu na FB Wirtualna Polska - Wspieram Szpitale - wymiana potrzeb, informacji i darów będziemy na bieżąco informować, który szpital potrzebuje wsparcia i w jakiej formie. #WSPIERAM
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.