Testy rekrutacyjne

Testy rekrutacyjne to metody selekcji kandydatów coraz częściej pojawiające się we wczesnym etapie procesu rekrutacyjnego, nawet już podczas pierwszej rozmowy kwalifikacyjnej. W rekrutacji używa się wielu rodzajów testów. Część kwestionariuszy bada predyspozycje psychologiczne i zawodowe, inne natomiast cechy osobowości, kreatywność, zdolności, temperament czy poziom inteligencji. Coraz więcej pracodawców stosuje testy podczas naboru pracowników. Czego mogą się spodziewać kandydaci na rozmowie kwalifikacyjnej i jak przygotować się do wypełniania testów rekrutacyjnych?

Zobacz film: "Co wpływa na pewność siebie?"

Rekrutacja pracowników

Większość pracodawców rezygnuje z tradycyjnych narzędzi rekrutacyjnych na rzecz testów zawodu. Za ich pomocą szybko i efektywnie można ocenić przygotowanie oraz predyspozycje kandydata na dane stanowisko. Niektórym firmom zależy na skróceniu czasu rekrutacji do minimum, a interpretacja wyników testu daje natychmiastowy rezultat – spełnia kryteria albo nie mieści się w standardach wymagań. Priorytetem pozostaje zatrudnienie pracownika z najlepszymi umiejętnościami.

Testy rekrutacyjne to zestawy zadań, które sprawdzają nie tylko wiedzę, lecz także indywidualne cechy osobowości niezbędne do kompetentnej realizacji zadań na danym stanowisku. Testy psychologiczne zyskują coraz większą popularność wśród headhunterów czy specjalistów pracujących w działach HR. Wśród testów rekrutacyjnych można znaleźć testy standardowe, np. kwestionariusze samoopisowe, testy inteligencji, jak i techniki niestandardowe, np. testy projekcyjne (tablice z testu TAT, plamy atramentowe Rorschacha), narzędzia komputerowe czy próby przyrządowe.

Rodzaje testów rekrutacyjnych

  • Testy wiedzy – sprawdzają wiedzę merytoryczną, która jest wymagana na danym stanowisku pracy. Pozwalają zdemaskować pewne minimum, które każdy pracownik powinien wiedzieć, zajmując określoną posadę. Wykonanie zadań jest zwykle ograniczone czasowo, co pozwala dodatkowo zaobserwować styl i tempo pracy potencjalnego pracownika.
  • Testy zdolności – badają indywidualne predyspozycje kandydata na dane stanowisko. Testy zdolności mogą koncentrować się na ocenie odporności na stres, umiejętności logicznego myślenia, umiejętności analizy danych i wyciągania wniosków, zdolności komunikacyjnych, metod autoprezentacji, umiejętności pracy w grupie bądź zdolności przywódczych.
  • Testy inteligencji – weryfikują zwykle takie właściwości umysłu, jak: spostrzegawczość, zdolność logicznego myślenia, umiejętność przewidywania, koncentracja uwagi, zdolność dokonywania rotacji przestrzennych, zdolności matematyczne, inteligencja werbalna, płynność słowna, zasób leksykalny, zasób wiedzy ogólnej o świecie, zdolności twórcze.
  • Testy osobowości – mogą koncentrować się na różnych wymiarach osobowości ze względu na specyfikę zawodu. Najbardziej popularne testy osobowości, wykorzystywane przez rekruterów, dotyczą: asertywności, sumienności, towarzyskości, stylu radzenia sobie ze stresem, potrzeby aprobaty społecznej, kompetencji społecznych, potrzeby osiągnięć i ambicji oraz tolerancji na frustracje. Zazwyczaj testy osobowości przyjmują postać kwestionariusza typu papier-ołówek. Respondent ma za zadanie ustosunkować się do twierdzeń zawartych w teście w taki sposób, by najtrafniej dokonać charakterystyki siebie.

Polskie Towarzystwo Psychologiczne rekomenduje niektóre testy, które można wykorzystać w procesie selekcji i rekrutacji kandydatów na dane stanowisko pracy. Wśród testów inteligencji popularnością cieszą się takie kwestionariusze, jak: Testy Matryc Ravena, APIS czy OMNIBUS, a wśród testów osobowości, np.: NEO-FFI, EPQ-R, KKS, INTE czy CISS. Na portalach pracy możesz znaleźć ponadto wiele przykładów testów językowych, zadań na kreatywność, twórczość czy refleks.

Kwestionariusze a rekrutacja

Wiele osób, rozwiązując testy psychologiczne, próbuje „naciągać” odpowiedzi, aby wypaść jak najlepiej. To jeden z największych błędów, jaki można popełnić, rozwiązując testy rekrutacyjne. Profesjonalny kwestionariusz ma szereg zabezpieczeń, np. skale kłamstwa, co pozwala odkryć nieszczerość kandydata. Warto zauważyć, że badany najczęściej nie wie, jakie cechy bada dane narzędzie rekrutacji. Trudno w takiej sytuacji o manipulację wynikami.

Do testów sprawdzających wiedzę można się przygotować, ale w kwestionariuszach osobowościowych nie warto „kombinować” – najlepiej zaznaczać odpowiedzi zgodnie z prawdą. Testy rekrutacyjne nie powinny stresować kandydata o pracę. Jeśli jesteś pewien swoich umiejętności, nie martw się – poradzisz sobie z wykonaniem zadań. Pamiętaj, że nie warto się denerwować. Nawet jeśli za pierwszym razem nie uda się zrobić dobrego wrażenia na potencjalnym pracodawcy, zrozum, że jest to kolejne ciekawe doświadczenie, a w rozwiązaniu takich testów można się z czasem wyćwiczyć.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Kariera
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Kariera
Kariera

Rozmowa kwalifikacyjna

Rozmowa kwalifikacyjna

Interview to kulminacyjny punkt rekrutacji, do którego należy się bardzo dokładnie przygotować. Brak przygotowanej uprzednio strategii odpowiedzi na trudne pytania może być jedyną przyczyną porażki.

Kariera

Mobbing w miejscu pracy

Mobbing w miejscu pracy

Mobbing może objawiać się całkowitą ignorancją pracownika lub psychicznym nękaniem, nastraszaniem, wydawaniem poleceń nieadekwatnych do jego możliwości.

Kariera

Seks za awans (WIDEO)

Seks za awans (WIDEO) Odtwórz wideo

Niektóre osoby wykorzystują swoją seksualność do tego, aby osiągnąć jakieś dobra - na przykład awans czy podwyżkę. Co ciekawe, seks w zamian za awans zdarza się zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. O seksie za awans szczegółowo opowiada Arkadiusz Bilejczyk,...

Kariera

Rozmowa z nowym pracodawcą

Rozmowa z nowym pracodawcą

Błędy rekrutacyjne zdarzają się każdemu. Najczęstszymi są nieodpowiedni strój i brak merytorycznego przygotowania.

Kariera

Sprawdź, jak zwiększyć swoją kreatywność

Sprawdź, jak zwiększyć swoją kreatywność

Relaks Weź prysznic, pójdź na spacer lub przejedź się rowerem. Badania neurologiczne wykazały, że mózg często potrzebuje zupełnie oderwać się od problemu, aby znaleźć rozwiązanie. Może się więc okazać, że wykrzykniesz „Eureka!" dopiero po chwilowej przerwie. Praktyka...

Kariera

Syndrom ocalonego

Syndrom ocalonego

Zwolnienie z pracy to stresujący czas nie tylko dla osoby, która straciła zatrudnienie, ale i dla tych, którzy zachowali stanowiska pracownicze. W takiej sytuacji wiele osób zaczyna zastanawiać się, dlaczego udało się im zachować posadę i czy nie są następni...

Kariera

Pytania do pracodawcy

Rozmowa kwalifikacyjna zazwyczaj kojarzona jest z pytaniami kierowanymi przez pracodawcę do kandydata na określone stanowisko. Jednak podczas rozmowy o pracę kandydat także może zadawać pytania. W trakcie przygotowań do rozmowy kwalifikacyjnej, warto...

Kariera

Wypalenie zawodowe - przyczyny, objawy, leczenie

Wypalenie zawodowe - przyczyny, objawy, leczenie

Wypalenie zawodowe może pojawić się w każdej grupie zawodowej. Jednak przeprowadzone badania dowodzą, że problem ten dotyczy głównie zawodów, w których występuje częsty i bliski kontakt z innymi ludźmi: pielęgniarki, pracownicy ratownictwa i hospicjów,...

Kariera

Zła praca gorsza dla zdrowia od bezrobocia

Zła praca gorsza dla zdrowia od bezrobocia

Lepsza jakakolwiek praca niż bezrobocie? Okazuje się, że nie. Osoby, które wykonują niesatysfakcjonującą pracę mogą być w gorszej kondycji psychicznej. Kto ma pracę, czuje się lepiej zarówno psychicznie, jak i pod względem fizycznym - taka panuje powszechna...

Kariera

Dress code

Dress code to styl ubioru o zuniformizowanym kształcie. Przypomina nieco mundurki szkolne, które wciąż budzą pewne kontrowersje, ale jednocześnie czemuś służą. Niektóre firmy wprowadzają wytyczne dotyczące ubioru, gdyż chcą, aby ich pracownicy byli odpowiednio...