Błędy rekrutacyjne

Rozmowa z nowym pracodawcą mogą przytrafić się każdemu, bez względu na kompetencje, wykształcenie, doświadczenie i wszystkie inne zalety, jakie stanowią predyspozycje na pracownika idealnego. O tym, że nadajesz się do jakiejś pracy, wiesz tylko ty, więc nie pozostaje nic innego, jak przekonać o tym potencjalnego pracodawcę. Rozmowa o pracę jest stresująca, co utrudnia dobre zaprezentowanie się, a dodatkowo pracodawca może zastawiać na ciebie pewne pułapki. Aby ich uniknąć, zapoznaj się z dziesięcioma najczęściej popełnianymi błędami na rozmowie o pracę.

Zobacz film: "Kiedy należy zgłosić się do psychiatry?"

Dziesięć najczęstszych błędów na rozmowie kwalifikacyjnej

 • Nie spóźnij się
Błędy rekrutacyjne

Błędy rekrutacyjne zdarzają się każdemu. Najczęstszymi są nieodpowiedni strój i brak merytorycznego przygotowania.

Spóźnienie na rozmowę z pracodawcą to najgorsza rzecz, jaką może zrobić osoba szukająca pracy. Spóźniając się, okazujesz brak szacunku, a także potwierdzasz swoją niepunktualność, niezorganizowanie i lekceważący stosunek do pracy.

 • Zadbaj o formalny ubiór i wizerunek

Odpowiedni ubiór na rozmowie kwalifikacyjnej to podstawa. Najważniejsze, aby ubranie było czyste i schludne, a tym samym przekazywało pracodawcy informację, że jesteś osobą zorganizowaną i dbającą o szczegóły. Duże znaczenie ma również higiena osobista. Podczas rozmowy o pracę aplikant może się bardzo stresować, a co za tym idzie - również pocić, dlatego lepiej się zabezpieczyć i użyć antyperspirantu.

 • Nie zapomnij niczego

Na rozmowę przynieś ze sobą wszystkie dokumenty, o które cię poproszono (np. CV, list motywacyjny, zaświadczenia z poprzedniego miejsca pracy itp.). Jeśli czegoś zapomnisz, może to o tobie źle świadczyć.

 • Dowiedz się więcej o firmie

Jeśli podczas rozmowy wyniknie, że jesteś niedoinformowany na temat twojego nowego miejsca pracy, może to być źle postrzegane. Nikt przecież nie chce zatrudniać przypadkowych osób, tylko takie, które są przekonane, że pasują na dane stanowisko.

 • Wypowiadaj się poprawnie

W trakcie rozmowy o pracę tracisz punkty za każdym razem, gdy pracodawca zauważa, że nie słuchasz go dostatecznie uważnie, gdy używasz nieodpowiedniego, często zbyt kolokwialnego języka, twoje wypowiedzi są chaotyczne i przekazują mało treści. Staraj się jasno i wyraźnie przekazywać informacje.

Mowa ciała może o tobie powiedzieć więcej niżbyś chciał. Rozmowa kwalifikacyjna zazwyczaj rozpoczyna się od uścisku dłoni. Ważne, aby to zrobić z przekonaniem, podkreślając w ten sposób swoją pewność siebie. Podczas rozmowy nie siedź z założonymi rękami, gdyż to sprawia wrażenie, że się coś ukrywa. Równie istotny jest kontakt wzrokowy.

 • Nie nastawiaj się negatywnie

Staraj się przedstawić siebie w pozytywnym świetle. Podkreśl swoje zalety i daj do zrozumienia, że masz pewność, że poradzisz sobie w nowej pracy. Nie kłóć się jednak z pracodawcą, gdyż w ten sposób dajesz do zrozumienia, że mogą być z tobą kłopoty w przyszłości.

 • Nie okazuj zdenerwowania

Rozmowy kwalifikacyjne są zazwyczaj bardzo stresujące, jednak trzeba się starać, aby nie okazywać zbytniego zestresowania. Pracodawcy trudno jest uwierzyć, że jesteś odpowiednią osobą na dane stanowisko, jeśli ty nie wykazujesz takiego przekonania.

 • Nie kłam

Kłamiąc, daleko nie zajdziesz. Większość kłamstw można bardzo łatwo udowodnić, więc lepiej, żeby twój nowy pracodawca cię na tym nie przyłapał.

Warto pamiętać, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej należy nie tylko odpowiadać na pytania, ale również je zadawać. Jeśli nie masz żadnych pytań do pracodawcy, oznacza to, że mało interesujesz się nową pracą.

Aby uniknąć najpowszechniejszych błędów na rozmowie kwalifikacyjnej, warto się do niej odpowiednio przygotować. W tym celu zastanów się nad tym, co chciałbyś przekazać pracodawcy, a także, o co on może zapytać ciebie.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Kariera
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Kariera
Kariera

Rozmowa kwalifikacyjna

Rozmowa kwalifikacyjna

Interview to kulminacyjny punkt rekrutacji, do którego należy się bardzo dokładnie przygotować. Brak przygotowanej uprzednio strategii odpowiedzi na trudne pytania może być jedyną przyczyną porażki.

Kariera

Mobbing w miejscu pracy

Mobbing w miejscu pracy

Mobbing może objawiać się całkowitą ignorancją pracownika lub psychicznym nękaniem, nastraszaniem, wydawaniem poleceń nieadekwatnych do jego możliwości.

Kariera

Seks za awans (WIDEO)

Seks za awans (WIDEO) Odtwórz wideo

Niektóre osoby wykorzystują swoją seksualność do tego, aby osiągnąć jakieś dobra - na przykład awans czy podwyżkę. Co ciekawe, seks w zamian za awans zdarza się zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. O seksie za awans szczegółowo opowiada Arkadiusz Bilejczyk,...

Kariera

Rozmowa z nowym pracodawcą

Rozmowa z nowym pracodawcą

Błędy rekrutacyjne zdarzają się każdemu. Najczęstszymi są nieodpowiedni strój i brak merytorycznego przygotowania.

Kariera

Sprawdź, jak zwiększyć swoją kreatywność

Sprawdź, jak zwiększyć swoją kreatywność

Relaks Weź prysznic, pójdź na spacer lub przejedź się rowerem. Badania neurologiczne wykazały, że mózg często potrzebuje zupełnie oderwać się od problemu, aby znaleźć rozwiązanie. Może się więc okazać, że wykrzykniesz „Eureka!" dopiero po chwilowej przerwie. Praktyka...

Kariera

Trudni współpracownicy

profesjonalizm w pracy? Jak nie pozwolić innym, by nasza kariera zawodowa obróciła się wniwecz? Rodzaje toksycznych współpracowników Ogólnie rzecz biorąc

Kariera

Syndrom ocalonego

Syndrom ocalonego

Zwolnienie z pracy to stresujący czas nie tylko dla osoby, która straciła zatrudnienie, ale i dla tych, którzy zachowali stanowiska pracownicze. W takiej sytuacji wiele osób zaczyna zastanawiać się, dlaczego udało się im zachować posadę i czy nie są następni...

Kariera

Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej

specyfiki pracy czy możliwych ścieżek kariery. Chodzi nie tylko o zdobycie informacji o firmie, ale też o udowodnienie pracodawcy, że rekrutowanemu zależy

Kariera

Pytania do pracodawcy

Rozmowa kwalifikacyjna zazwyczaj kojarzona jest z pytaniami kierowanymi przez pracodawcę do kandydata na określone stanowisko. Jednak podczas rozmowy o pracę kandydat także może zadawać pytania. W trakcie przygotowań do rozmowy kwalifikacyjnej, warto...

Kariera

Wypalenie zawodowe - przyczyny, objawy, leczenie

Wypalenie zawodowe - przyczyny, objawy, leczenie

Wypalenie zawodowe może pojawić się w każdej grupie zawodowej. Jednak przeprowadzone badania dowodzą, że problem ten dotyczy głównie zawodów, w których występuje częsty i bliski kontakt z innymi ludźmi: pielęgniarki, pracownicy ratownictwa i hospicjów,...