Duński wywiad ujawnia, co może dolegać Putinowi. "Megalomania jest jednym ze skutków ubocznych terapii"
Duński wywiad wojskowy (FE) informuje, że inwazja Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku ma związek z chorobą nowotworową Władimira Putina. Analiza zdjęć i filmów z rosyjskim dyktatorem doprowadziła Duńczyków do kolejnych wniosków. To kolejny raz, kiedy spekuluje się na temat stanu zdrowia prezydenta Rosji.
1. Mania wielkości skutkiem ubocznym terapii?
- Mania wielkości jest jednym ze znanych skutków ubocznych terapii, którą (Putin) stosował - oznajmił w rozmowie z kopenhaskim dziennikiem "Berlingske" szef zespołu ds. Rosji duńskiego wywiadu wojskowego FE Joakim.
Megalomania (mania wielkości) to zaburzenie urojeniowe, które polega na przesadnym skupieniu się na własnej doskonałości, samozadowoleniu oraz świadomości własnej wartości, znaczenia i możliwości, co w kosnsekwencji prowadzące do zawyżenia samooceny.
Gazeta ze względów bezpieczeństwa nie podała nazwiska oficera ani nie opublikowała jego zdjęcia.
- Na początku roku [2022] Putin miał też twarz w kształcie księżyca, co jest kolejnym znanym skutkiem ubocznym tego samego rodzaju leczenia hormonalnego - zauważył Joakim.
"Berlingske" przypomina, że wiosną 2022 roku rosyjska grupa śledcza Projekt zasugerowała na podstawie rozmów z lekarzami opiekującymi się przez lata Putinem, że rosyjski dyktator mógł mieć raka tarczycy.
- To zdecydowanie możliwe - ocenił Joakim.
FE nie spodziewa się jednak, aby Putin zmarł z powodu tej choroby, ale "z czasem jego stan zdrowia może doprowadzić rosyjskie elity do uznania, że potrzebują silniejszego człowieka na czele".
- Mamy nieodparte wrażenie, że część elit widzi, że Rosja zmierza w złym kierunku - zaznaczył Joakim.
Za błędy w prowadzeniu wojny przeciwko Ukrainie Joakim obarcza bezpośrednio rosyjskiego prezydenta.
- To nie słaby wywiad, ale ideologiczne przekonania Putina sprawiły, że rosyjscy żołnierzy wierzyli, że zostaną powitani kwiatami na Ukrainie - uważa oficer duńskiego wywiadu.
To nie pierwszy raz, kiedy zachowanie oraz wygląd rosyjskiego prezydenta są podstawą do stawiania hipotez o złym stanie zdrowie dyktatora. Nieustannie powraca temat raka tarczycy, ale też choroby neurodegeneracyjnej, jaką jest parkinsonizm, czy wreszcie tłumaczy się agresywne zachowanie Rosjanina zażywaniem leków sterydowych.
2. Patrzą Putinowi na ręce. Mają pewne podejrzenia
Duński wywiad wojskowy po analizie zdjęć i filmów pokazujących trzymającego się przedmiotów Putina uważa, że rosyjski przywódca raczej zmaga się z chronicznym bólem po kilku upadkach i wypadkach.
"Berlingske" przypomina, że media donosiły wcześniej, że Putin spadł z konia w 2000 roku, a także odniósł kontuzje podczas uprawiania judo oraz gry w hokeja na lodzie.
- To przewlekły ból, na który cierpi od dłuższego czasu, dlatego ma tendencję do siadania i chwytania mocno przedmiotów. Ma to złagodzić dolegliwości - zauważył Joakim.
W swoim raporcie rocznym z 2021 roku duński wywiad wojskowy stwierdził, że Putin pozostanie szefem państwa po kolejnych wyborach prezydenckich w Rosji w 2024 roku. Jednak w kolejnym raporcie z 2022 roku przedstawiono już mniej pewną prognozę, podkreślając, że Putin "prawdopodobnie" utrzyma się u władzy przez kolejne pięć lat.
- Nie widzimy nikogo, kto chciałby go obalić. Ale gdybyśmy to zauważyli, służby FSB też by się o tym dowiedziały i prawdopodobnie bardzo szybko by to załatwiono - stwierdził Joakim.
Jego zdaniem "nikt z rosyjskich elit nie jest wystarczająco silny, ponieważ ich władza pochodzi od Putina". Podobnie w związku z "aktualną sytuacją społeczeństwa rosyjskiego" nie jest możliwe, aby doszło do powstania.
Źródło: PAP
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.