U starszych osób, słabe widzenie może prowadzić do zaburzeń fizycznych i poznawczych

Prawie 65 proc. osób dorosłych w wieku 50 lat i starszych ma problemy ze wzrokiem. Chociaż wiemy, że słaby wzrok może zmniejszyć zdolność starszej osoby dorosłej do funkcjonowania, do tej pory niewiele było wiadomo o tym, jak słaby wzrok wpływa (zdrowotnie lub psychicznie) na umiejętności fizyczne i poznawcze starszej osoby dorosłej.

W badaniu opublikowanym w "Journal of the American Geriatrics Society", naukowcy z niemieckich uniwersytetów i szkół medycznych zbadali 2 394 osoby dorosłe w wieku od 77 do 101 lat, aby dowiedzieć się, jak problemy z widzeniem wpływają na ich zdolności fizyczne i poznawcze.

Naukowcy przeprowadzali wywiady z uczestnikami co 18 miesięcy w latach 2003 i 2012. Poproszono uczestników, aby powiedzieli, jak często byli aktywni fizycznie i jakie działania wykonywali, w tym jazda na rowerze, długie spacery, pływanie, gimnastyka, prace ogrodowe, czy dbanie o ludzi.

Naukowcy zwrócił się również z pytaniem, jak często uczestnicy czytali, pisali, grali na instrumentach, rozwiązywali krzyżówki, czy trenowali pamięć, grając w karty, gry planszowe, szachy, czy też jak często są zaangażowani byli w różne działania społeczne.

Uczestnicy zostali poproszeni o ocenę ich zaburzeń widzenia w skali, która obejmowała "bez zmiany jakości widzenia", "łagodne upośledzenie" oraz "ciężkie lub głębokie upośledzenie". Naukowcy zapytali również, czy uczestnicy mieli choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca lub udar mózgu, i jak ciężkie są to choroby.

Podczas drugiej tury wywiadów 36 miesięcy po rozpoczęciu badania, większość uczestników stanowiły kobiety, których średni wiek wynosił 82 lata. W większości były to osoby samotne, wdowcy lub osoby rozwiedzione i żyjące samotnie. Prawie 80 proc. uczestników nie zgłaszała żadnych zaburzeń widzenia.

Jednak po drugim etapie badania, zaburzenia widzenia zwiększały się z czasem, a częstość występowania aktywności fizycznych i psychicznych uczestników zmniejszyła się,  szczególnie w kwestii działań, takich jak jazda na rowerze, długie spacery, gimnastyka i ogrodnictwo. Rozwiązywanie krzyżówek i czytanie książek również podlegało ograniczeniu ze względu na zaburzenia wzroku.

Badacze doszli do wniosku, że gdy wzrok starszej osoby dorosłej gwałtownie się pogarszałał, ich udział w zajęciach fizycznych i psychicznych również się osłabiał. Zespół zasugerował, że skoro większości przypadkom utraty wzroku można zapobiec, strategie odroczenia utraty wzroku mogą również pomóc opóźnić spadek fizycznej i psychicznej aktywności wśród osób starszych.

Choć proces starzenia się wzroku jest nieodwracalny, to istnieje wiele domowych sposobów na to, aby zadbać o oczy. Przede wszystkim powinniśmy zadbać o to, aby unikać czynników szkodliwych, pamiętać o odpowiedniej diecie, higienie pracy, używaniu kropli nawilżających i preparatów zawierających luteinę. Takie codzienne proste czynności pozwolą na opóźnienie starzenia się oczu.

Marta Pawlak, 8 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Depresja może być leczona lekami przeciwzapalnymi

Po ustaleniu, że układ immunologiczny odgrywa ważną rolę w ochronie zdrowia psychicznego, badacze uzyskali kolejne dowody, że leki, które redukują stan zapalny w wielu chorobach autoimmunologicznych, mogą również pomóc w leczeniu objawów depresji. Kierownik...

Newsy

Czy kręgarz przyniesie ulgę w migrenie?

Ludzie cierpiący z powodu migreny często poszukują pomocy u kręgarza, ale nowe badanie sugeruje, że ulga w bólu może być efektem placebo. Kiedy badacze zastosowali na pacjentach prawdziwą formę chiropraktyki (kręgarstwa) oraz jej fałszywą wersję,...