Urlop w Bułgarii

Urlop w Bułgarii to okazja do poopalania się nad pięknym, ciepłym Morzem Czarnym i poleniuchowania, ale równocześnie jest to miejsce pełne niesamowitych zabytków starożytności, które po prostu trzeba zobaczyć. Wakacje w Bułgarii to świetny pomysł na urlop dla osób lubiących aktywny wypoczynek – gwarantują im to dzikie, górskie i wyżynne tereny. Miłośnicy wspinaczki z pewnością z przyjemnością zdobędą szczyt Musała. Jest to najwyższa góra Półwyspu Bałkańskiego.

1. Zabytki w Bułgarii

Chronologicznie, rozpoczynając od najstarszych, zabytki w Bułgarii to wyjątkowe zabytki prehistoryczne, starożytne i średniowieczne.

Zobacz film: "Wpływ sportu na zdrowie"

  • Nekropolia w Warnie – datowana na 4700-4200 r.p.n.e., pozostałość po eneolitycznej kulturze warneńskiej. Warneńskie Muzeum Archeologiczne prezentuje bogate przedmioty odnalezione w miejscach pochówku.
  • Zabytki architektoniczne starożytnego Rzymu – amfiteatr wybudowany za cesarza Trajana w Plovdiv, stadion, ruiny agory czy akwedukty rzymskie to bez wątpienia atrakcje w Bułgarii, których nie można przegapić. Watro zwiedzić także Regionalne Muzeum Historyczne w Plovdiv. Stolica Bułgarii także ma do zaoferowania zabytki starożytności, takie jak np. rotunda (obecnie jest tam cerkiew i muzeum) i ruiny miasta, wybudowane przez starożytnych Rzymian.
  • Zabytki po starożytnych Trakach – tracki grobowiec z Kazanłyku z okresu hellenistycznego to część wielkiej nekropolii wpisanej na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.
  • Zabytki bizantyjskie to m.in. kościół Konstantyna i Heleny, pochodzący z 337 roku. Obecnie, po wielu przebudowach, zniszczeniach i odbudowach, można tam obejrzeć słynne ikony, pisane przez najznamienitszych artystów oraz piękne freski.
  • Zabytki średniowiecza – najważniejszym zabytkiem średniowiecznym w Bułgarii jest niewątpliwie Jeździec z Madary – relief naskalny przedstawiający mężczyznę jadącego na koniu i biegnącego za nim psa. Inne ciekawe średniowieczne zabytki w Bułgarii to skalne cerkwie w Iwanowie – kościoły, kaplice i klasztory wykute w skale. Średniowieczna Cerkiew Bojarska w Sofii to miejsce, gdzie można obejrzeć freski pochodzące z 1259 roku.

2. Inne atrakcje w Bułgarii

Atrakcje w Bułgarii to nie tylko starożytne zabytki, ale także niesamowita przyroda. Na szczególną uwagę zasługuje Park Narodowy Pirinu, wpisany na Listę światowego dziedzictwa przyrody UNESCO, i rezerwat przyrody Srebyrna, słynący z wielu żyjących tam gatunków ptaków. Urlop można poświęcić także na zdobywanie szczytów Bułgarii i trekking po pagórkowatych terenach. Jednak wspinaczka górska to propozycja dla osób w bardzo dobrej kondycji fizycznej, które nie boją się nowych wyzwań. Urlop nad Morzem Czarnym to także okazja do popływania i opalania się, a także do profesjonalnego nurkowania. Każdy znajdzie w Bułgarii coś dla siebie, zarówno miłośnicy aktywnego spędzania wolnego czasu, jak i ci, których uspokaja i relaksuje świadomość, że przez kilka najbliższych dni nie muszą nic robić.

Bułgaria to dobre miejsce na wakacje. Urlop tam spędzony na pewno dostarczy niezapomnianych wrażeń. Wystarczy zaplanować letni wypoczynek w Europie w taki sposób, by odpowiadał osobistym preferencjom. Jeśli lubisz zwiedzanie miejsc o znaczeniu historycznym, z pewnością najbardziej spodoba ci się oglądanie zabytkowych budowli i lokalnych atrakcji turystycznych. Osoby, które lubią aktywny wypoczynek, odnajdą się w sportach takich jak pływanie i inne sporty wodne. Natomiast miłośnicy błogiego lenistwa najbardziej odpoczną na leżaku, popijając schłodzone napoje orzeźwiające.

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy