Usuwanie przebarwień laserem

Przebarwienia skóry to powszechny problem. Przyczyny powstawania plam na skórze są różne, podobnie jak metody ich usuwania. Na przebarwienia skóry często stosowany jest laser. Leczenie odbarwień skóry polega na zastosowaniu urządzenia wydzielającego ciepło, które w kontakcie ze skórą usuwa nierówne zabarwienie. Terapia laserowa usuwa przebarwienia ze zniszczonych zewnętrznych warstw skóry, przywracając gładką, jednolitą powierzchnię. Podobno na przebarwienia skóry nie ma skuteczniejszego sposobu. Jak wygląda usuwanie przebarwień laserem?

Polecane wideo:

Laserowe usuwanie przebarwień krok po kroku

Działanie lasera na przebarwienia skóry jest dość proste. Kiedy światło lasera pada przez skórę, jest wchłaniane przez kolorowe komórki pigmentowe. Następnie komórki rozpadają się na mikroskopijne cząsteczki, które są usuwane z organizmu przez system odporności. Terapia laserowa wykorzystuje następujące lasery: laser rubinowy typu Q-switch, laser Nd:Yag typu Q-swich, a także laser aleksandrytowy typu Q-swich.

Laser rubinowy typu Q-switch jest w stanie przenikać skórę na głębokość około 1 mm. Jego czerwone światło jest absorbowane w szczególności przez melaninę, a dużo słabiej przez hemoglobinę. Laser rubinowy pozwala zlikwidować naskórkowe zmiany barwnikowe, takie jak plamy soczewicowate. Natomiast w przypadku zmian melanocytowych jego skuteczność jest niewielka.

Laser Nd:Yag Q-switch jest w stanie przeniknąć na głębokość 4-6 mm, dzięki czemu jest przydatny w leczeniu zmian barwnikowych. Jego zielone światło jest z łatwością absorbowane zarówno przez melaninę, jak i przez hemoglobinę. Tryb Q-switch znajduje swoje zastosowanie w wybiórczej fototermolizie melanosomów w naskórku. Ten laser skutecznie usuwa posłoneczne plamy soczewicowate.

Laser aleksandrytowy Q-switch dokonuje nieco głębszej penetracji skóry niż laser rubinowy, a rezultaty po jego użyciu w przypadku zmian barwnikowych są zbliżone do lasera typu Q-Switch.

Dostępne metody laserowego usuwania przebarwień są dostosowane do wszystkich typów i odcieni skóry. Po zabiegu pacjenci są zwykle w stanie wrócić do normalnego trybu życia jeszcze tego samego dnia. Jakie są możliwe powikłania po laserowym usuwaniu przebarwień? U niewielkiej liczby osób po zabiegu mogą pojawić się ciemne lub jasne plamy, ewentualnie blizny. Zdarza się to jednak bardzo rzadko.

Czytaj także:

Wskazania do laserowego usuwania przebarwień

Ten rodzaj leczenia przebarwień skóry może zostać zastosowany u osób, które mają:

  • przebarwienia skóry po trądziku różowatym,
  • przebarwienia skóry twarzy na skutek przebywania na słońcu,
  • czerwone znamiona,
  • tak zwane plamy wątrobowe,
  • odbarwienia skóry spowodowane ostudą,
  • rozszerzone naczynia krwionośne,
  • tatuaże, które chcą usunąć.

Osoby, które decydują się na laserowe usuwanie przebarwień powinny wiedzieć, że w ciągu kilku godzin po przeprowadzonym zabiegu przebarwienia zwykle ciemnieją. Jest to naturalna reakcja skóry, którą nie warto się martwić. Dzień po zabiegu zaczyna się stopniowe złuszczanie naskórka, które trwa mniej więcej dwa tygodnie. Jedna wizyta w gabinecie zwykle nie wystarczy do całkowitego usunięcia przebarwień. Jeśli przebarwienia skórne są bardzo głębokie, najczęściej potrzeba 3-5 zabiegów wykonywanych co 3-4 tygodnie.

Laserowe usuwanie przebarwień warto przemyśleć. Kobiety, które mają przebarwienia w ciąży powinny skonsultować się z lekarzem przed podjęciem decyzji o leczeniu.

Polecane wideo:

Komentarze (1)
~Luleczka 89
~Luleczka 89

Kremy na przebarwienia mnie rozczarowały i w pewnym momencie doszłam do wniosku, że stosowanie ich nie ma sensu. Laser trochę mnie przerażał, ale w końcu się przełamałam.W Polsce jest już nowy laser Picosure. Poczytałam o nim na zagranicznych stronach, gdzie był bardzo wychwalany i rzeczywiście to prawda, co tam napisali :) Obecnie tylko w warszawskiej klinice Beautymed. Mi Picosure bardzo pomógł na przebarwienia :)

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Usuwanie przebarwień
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Usuwanie przebarwień
Usuwanie przebarwień

Laserowe usuwanie trądziku

usuwania trądziku? W trakcie zabiegu, lekarz posiadający odpowiednie kwalifikacje, przykłada do skóry pacjenta specjalną głowicę emitującą światło

Usuwanie przebarwień

Biodermogeneza

i jakie rezultaty daje wykorzystanie aparatu do biodermogenezy? Jak wygląda usuwanie rozstępów? Zabieg usuwania rozstępów przebiega w czterech

Usuwanie tatuaży

Metoda salabrazji

Metoda salabrazji

Salabrazja dotyczy usuwania tatuaży jasnych i płytkich za pomocą chlorku sodu. Skutkiem ujemnym zastosowania tej metody jest mała skuteczność oraz możliwość powstania przebarwień i blizn.

Usuwanie tatuaży

Laserowe usuwanie tatuażu

na laser. Laserowe usuwanie tatuażu wiąże się z niezbyt dotkliwym bólem, dlatego też zabieg zazwyczaj nie wymaga zastosowania znieczulenia. Pod wpływem (...) się maścią z antybiotykiem i pokrywa opatrunkiem. Jakie...

Rozstępy i cellulit

Laserowe usuwanie rozstępów po ciąży

. Czy laser faktycznie usuwa rozstępy? Skuteczność lasera nie jest tak wysoka, jak można by sobie życzyć. Rozstępy są bowiem stałymi (...) będzie minimalna. Zastosowanie lasera...

Cera trądzikowa

Pielęgnacja cery z przebarwieniami

jest możliwość kontrolowania głębokości ścierania naskórka, dość skuteczna w walce z przebarwieniami. Usuwanie przebarwień skóry laserem Laser to obecnie...

Depilacja i epilacja

Laserowe usuwanie włosów na twarzy

Laserowe usuwanie włosów na twarzy

Zabieg laserowego usuwania włosów na twarzy jest skuteczną, ale i drogą metodą depilacji. Po kilku takich wizytach owłosienie znika.

Zabiegi przeciwzmarszczkowe i liftingujące

Laser IPL

IPL to skrót od angielskiego Intense Pulse Light, co tłumacząc na język polski, oznacza impulsywne źródło światła. Wiele kobiet zmaga się z problemem popękanych naczynek, przebarwień słonecznych, siateczki drobnych zmarszczek....

Piękny uśmiech

10 sprawdzonych sposobów na białe zęby

10 sprawdzonych sposobów na białe zęby

, które usuwają powierzchowne przebarwienia. Aby pozbyć się bardziej opornych przebarwień, może być konieczna pomoc dentysty.Zestawy do wybielania zębów (...) , jak i soniczne szczoteczki do zębów mogą...

Sprawdź, czy grożą Ci te choroby