Trwa ładowanie...

Usuwanie znamion i guzów skórnych

Do najczęściej występujących zmian skórnych należą znamiona barwnikowe, włókniaki, brodawki, kurzajki, kłykciny. Niekiedy staje się konieczne ich usunięcie ze względu na podejrzany charakter (możliwość procesu rozrostowego), niekorzystną lokalizację (ciągłe narażenie na podrażnienia) lub z powodów estetycznych. Istnieją różne metody usuwania tego typu zmian. W pierwszej kolejności należy wymienić chirurgiczne usuwanie. Jest ono konieczne w przypadku podejrzenia zmian złośliwych, zmian o niepewnym charakterze, zmian o dużych rozmiarach. Polega ono na tradycyjnym wycięciu zmiany z zachowaniem marginesu tkanek, cięcia dokonuje się wzdłuż linii napięcia skóry, a szwy zakłada się, uwzględniając estetykę blizny. W przypadku zmian niewielkich, powierzchownych, o łagodnym charakterze, możliwe jest ich usuwanie laserowe. Specjalny laser ablacyjny niszczy znamię, nie pozostawiając żadnych blizn. Kolejna metoda to elektrokoagulacja za pomocą lancetronu, jest ona stosowana podobnie jak laser do usuwania zmian łagodnych jak włókniaki i brodawki zwykłe, po zabiegu pozostają minimalne blizny. Za pomocą krioterapii można z kolei usuwać kurzajki, kłykciny, stare blizny przerostowe ‒ metoda ta polega na punktowym wymrożeniu zmiany, zaletą jest to, że nie powoduje tworzenia blizn.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Lek. Magdalena Pikul
Następny artykuł: Znieczulenie podpajęczynówkowe
Usuwanie znamion i guzów skórnych
Usuwanie znamion i guzów skórnych
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza