Trwa ładowanie...

Dużo bardziej zabójczy niż COVID. WHO alarmuje o nowych przypadkach

 Paula Komendarczuk
Paula Komendarczuk 14.05.2024 18:29
"Wielbłądzia grypa", czyli MERS, znowu atakuje. Grozi nam kolejna pandemia?
"Wielbłądzia grypa", czyli MERS, znowu atakuje. Grozi nam kolejna pandemia? (Getty Images)

Trzy osoby w Arabii Saudyjskiej, które nie miały bezpośredniego kontaktu ze zwierzętami, zaraziły się "wielbłądzią grypą", co budzi niepokój wśród naukowców. Choroba ta jest niezwykle groźna, szacuje się, że może zabić nawet 36 proc. zarażonych osób.

spis treści

1. Co to jest "wielbłądzia grypa"?

Bliskowschodni zespół oddechowy (Middle East Respiratory Syndrome, MERS) to choroba będąca efektem przenoszenia wirusa przez wielbłądy.

Wcześniejsze przypadki zachorowań obejmowały osoby pracujące w bliskim kontakcie ze zwierzętami lub ich surowym mlekiem. Wiadomo również, że kilka razy wirus został przeniesiony z człowieka na człowieka, jednak zdarza się to jedynie na skutek dzielenia się płynami ustrojowymi lub karmienia piersią.

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"

Eksperci ds. zdrowia nie są w stanie powiązać obecnej sytuacji ze zwierzętami, co budzi obawy, że łagodniejsze infekcje mogą rozprzestrzeniać się niezauważone.

"Nie było jasnej historii narażenia na typowe czynniki ryzyka Mers-CoV. Dochodzenia, w tym ustalenie źródła infekcji, są w toku" - czytamy w komunikacie Światowej Organizacji Zdrowia.

2. Co się stało?

Organizacja ONZ podała, że u anonimowych mężczyzn w Arabii Saudyjskiej zdiagnozowano chorobę między 10 a 17 kwietnia 2024 r. Cała trójka przebywała w ośrodku zdrowia w Riyadzie.

W pierwszym przypadku 56-letni nauczyciel cierpiący na choroby współistniejące trafił do szpitala na początku kwietnia po wystąpieniu kaszlu, gorączki i bólu ciała, niedługo później zmarł.

Dwaj mężczyźni w wieku 60 lat, którzy przebywali w tym samym hotelu, pod koniec marca uzyskali pozytywny wynik testu na obecność wirusa.

Konieczne było zaintubowanie z powodu poważnych problemów z oddychaniem. Obecnie trwają prace nad zapobieganiem rozprzestrzeniania się choroby. WHO twierdzi jednak, że najnowsze przypadki nie zmieniają ogólnej oceny ryzyka.

3. Nowa choroba

MERS to stosunkowo nowa choroba. Po raz pierwszy została rozpoznana w Arabii Saudyjskiej w 2012 r., według WHO od tego czasu odnotowano 2204 przypadki i 860 zgonów.

Większość zachorowań miała miejsce na Półwyspie Arabskim, jeden przypadek odkryto w Wielkiej Brytanii w 2018 r. Wirus należy do rodziny koronawirusów, jest bardziej zabójczy, ale mniej zaraźliwy niż COVID-19.

Choroba wirusowa może powodować zróżnicowane objawy, od łagodnego kaszlu i gorączki aż po ciężką niewydolność oddechową. Niestety nie opracowano szczepionki chroniącej przed zachorowaniem.

NHS sugeruje, aby wszyscy podróżujący na Bliski Wschód regularnie myli ręce mydłem i wodą, szczególnie po wizycie na farmach, w stodołach lub obszarach targowych.

Podróżni powinni również unikać kontaktu z wielbłądami, surowym mlekiem wielbłądzim lub jakąkolwiek żywnością, która może być skażona płynami zwierzęcymi.

Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze