Trwa ładowanie...

Wiek nie ma wpływu na efekty odchudzania. Naukowcy obalają szkodliwy mit dla osób starszych

Avatar placeholder
24.11.2020 15:37
Brytyjscy naukowcy obalili szkodliwy mit na temat skuteczności prowadzenia zdrowego stylu życia u seniorów
Brytyjscy naukowcy obalili szkodliwy mit na temat skuteczności prowadzenia zdrowego stylu życia u seniorów (gettyimages)

Szkodliwy mit na temat gorszych efektów prowadzenia zdrowego stylu życia w wieku senioralnym właśnie został obalony. Badania naukowców z Wielkiej Brytanii dowodzą, że zdrowa dieta i aktywność fizyczna w przypadku osób starszych może przynieść takie same - a nawet lepsze - rezultaty, jak u młodych. Te doniesienia mogą również odegrać ważną rolę dla zdrowia wielu seniorów.

spis treści

1. Efekty prowadzenia aktywnego trybu życia

Według powszechnie panującego przekonania, u osób starszych procesy metaboliczne przebiegają znacznie wolniej. W efekcie wydaje nam się, że rezultaty prowadzenia zdrowego i aktywnego trybu życia nie będą tak widoczne i zadowalające, jak w przypadku młodszych osób.

Brytyjscy naukowcy z University of Warwick i University Hospitals Coventry and Warwickshire mówią stanowcze "nie" takim teoriom. Ich nowe badania są dowodem na to, że nawet osoba w podeszłym wieku może osiągnąć podobne rezultaty odchudzania, co młodsze pokolenie, ale pod jednym ważnym warunkiem – musi zmienić styl życia na zdrowszy.

Zobacz film: "Domowe sposoby na pasożyty"
Osoby starsze powinny ćwiczyć
Osoby starsze powinny ćwiczyć (GettyImages)

Badacze przyjrzeli się danym pozyskanym od 242 losowo wybranych pacjentów jednej z klinik leczenia otyłości. Na potrzeby analizy uczestników podzielono na dwie grupy wiekowe. Jedna obejmowała osoby powyżej 60. roku życia, natomiast w drugiej znalazły się osoby młodsze.

W dwóch grupach wiekowych porównano efekty tej samej kuracji. Jedyne, co badani mieli zrobić, to zmodyfikować swój dotychczasowy styl życia na zdrowszy, co dotyczyło głównie zmiany diety na mniej kaloryczną, a także zwiększenia aktywności fizycznej.

I jak się okazało, wiek okazał się zupełnie nieistotnym czynnikiem w dążeniu do osiągnięcia pożądanych efektów, czyli zgubienia kilogramów i poprawienia swojego samopoczucia. Co więcej, wyniki eksperymentu w przypadku osób starszych były lepsze od tych, które prezentowali młodsi konkurenci.

A mianowicie: młodsi badani zdołali zmniejszyć swoją wagę o 6,9 proc., z kolei osoby starsze zredukowały ją o 7,3 proc.

Autorzy badania zaznaczają, że uczestnicy programu nie byli poddawani żadnym specjalistycznym zabiegom w trakcie eksperymentu. Do ich diety nie włączono dodatkowych substancji, np. środków przyspieszających spalanie tkanki tłuszczowej.

2. Obalenie szkodliwego mitu wpłynie na motywację osób starszych do zmiany stylu życia?

Główny autor badania dr Thomas Barber wyraził nadzieję na to, że rezultaty tej analizy pomogą obalić popularny – i szkodliwy – mit dotyczący trudności w pozbyciu się nadwagi u osób w podeszłym wieku. Ta powtarzana od lat fałszywa teza, działa demotywująco na osoby starsze, nierzadko wywołując negatywne efekty dla ich zdrowia.

Nadwaga może pociągnąć za sobą wiele innych dolegliwości, a także być źródłem rozwoju przewlekłych chorób – na przykład otyłości, nadciśnienia tętniczego czy cukrzycy.

Zobacz także: Kawa z cytryną na odchudzanie. Jak to działa?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze