Trwa ładowanie...

Wielka Brytania. 35-latka zmarła po szczepieniu AstraZenecą

Wielka Brytania. 35-latka zmarła po szczepieniu AstraZenecą
Wielka Brytania. 35-latka zmarła po szczepieniu AstraZenecą (Getty Images)

W Wielkiej Brytanii w krótkim odstępie czasu u trzech osób doszło do udaru mózgu po szczepieniu przeciwko COVID-19. Wszyscy otrzymali preparat AstraZeneca. 35-letnia kobieta zmarła, dwie pozostałe osoby przeżyły.

spis treści

1. Udary niedokrwienne po szczepionce AZ

Eksperci z National Hospital for Neurology and Neurosurgery w Wielkiej Brytanii szczegółowo opisali trzy przypadki udaru mózgu, które miały miejsce kilka dni po podaniu szczepionki AstraZeneca.

Kobieta, która zmarła w wieku 35 lat, doświadczyła okresowego bólu głowy po prawej stronie i wokół oczu w ciągu sześciu dni po zaszczepieniu. Pięć dni później obudziła się senna i czuła odrętwienie na twarzy, ramionach i nogach. Przeszła operację mózgu, aby zmniejszyć ciśnienie w czaszce, ale nie udało się jej uratować.

Zobacz film: "Szczepionka na koronawirusa a cukrzyca. Dr Dzieciątkowski odpowiada"

Druga pacjentka, biała kobieta w wieku 37 lat, uskarżała się na ból głowy, osłabienie lewego ramienia i utratę wzroku w lewym oku 12 dni po szczepieniu. Zdiagnozowano u niej udar niedokrwienny i wykonano kilka zabiegów. Kobieta przeżyła.

Trzeci pacjent, Azjata w wieku 43 lat, został przyjęty do szpitala trzy tygodnie po szczepieniu z problemami z mówieniem i drętwieniem języka. Otrzymał transfuzję płytek krwi i osocza. Jego stan jest stabilny.

We wszystkich przypadkach pacjenci mieli tak zwany udar niedokrwienny spowodowany zablokowaniem dużych tętnic dostarczających krew do mózgu. Każda z osób miała również wyjątkowo niską liczbę płytek krwi.

Wielka Brytania. 35-latka zmarła po szczepieniu AstraZenecą
Wielka Brytania. 35-latka zmarła po szczepieniu AstraZenecą (Getty Images)

2. Jakie objawy mogą zwiastować udar?

Londyńscy lekarze, którzy opisywali przypadki pacjentów z udarem, powiedzieli, że objawy, na które należy szczególnie uważać, obejmują drętwienie twarzy, ramion, klatki piersiowej, nóg, a także ból głowy oraz zaburzenia mowy. Jeżeli dolegliwości się nasilają, nie wolno zwlekać z wizytą w szpitalu. Udar wymaga szybkiej reakcji lekarza.

"Lekarze muszą zachować czujność, jeśli u pacjentów występują typowe objawy udaru z powodu zablokowania tętnicy. Może to się stać w dowolnym momencie, ale zazwyczaj dzieje się pomiędzy czwartym a 28 dniem po szczepieniu" - powiedział prof. David Werring, profesor neurologii klinicznej na UCL.

3. Zakrzepica u jednej na 100 000 osób

Eksperci podkreślają, że przypadki udarów i zakrzepów krwi po szczepionce przeciwko COVID-19 są niezwykle rzadkie. Ryzyko jest bardzo niskie. Statystycznie powikłania zatorowo-zakrzepowe dotykają jedną na 100 000 osób.

Lekarze przypuszczają, że udary poszczepienne są związane z bardzo rzadkim stanem krzepnięcia krwi, który występuje najczęściej u kobiet poniżej 30 r. ż. po podaniu preparatu AstraZeneca. Analizy sugerują, że skrzepy krwi mogą blokować główne tętnice, prowadząc do udarów.

W związku z rzadkimi epizodami zakrzepowo-zatorowymi Brytyjczykom poniżej 40 r.ż. nie oferuje się już szczepionki AstraZeneca. W celu zminimalizowania ryzyka poważnych skutków ubocznych w zamian jest im oferowana szczepionka Pfizera lub Moderny.

Dr Doug Brown, dyrektor naczelny Brytyjskiego Towarzystwa Immunologicznego podkreśla, że znacznie więcej pacjentów doświadcza udaru po przebyciu COVID-19, aniżeli po szczepieniu.

„Szczepienie jest nadal najbezpieczniejszym i najskuteczniejszym sposobem ochrony przed zachorowaniem na COVID-19 i nadal zachęcamy ludzi do przyjęcia oferty obu dawek szczepionki”.

Dr Peter English, emerytowany konsultant ds.kontroli chorób zakaźnych i były przewodniczący Komitetu Medycyny Zdrowia Publicznego BMA, powiedział, że nie udowodniono jeszcze czy podanie szczepionki było bezpośrednią przyczyną udaru.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze