Trwa ładowanie...

Wirus szaleje na Śląsku. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało alert

 Katarzyna Prus
28.04.2023 13:33
Badania wskazują, że wirus przenosi się skutecznie między ssakami
Badania wskazują, że wirus przenosi się skutecznie między ssakami (wody.gov.pl, rcb)

Określone szczepy ptasiej grypy mogą w warunkach laboratoryjnych szerzyć się szybko między ssakami. To alarmujące wyniki badań kanadyjskich naukowców i kolejny powód do obaw o epidemię wśród ludzi. Tymczasem wirus szaleje na Śląsku, a Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało alert w tej sprawie.

spis treści

1. Wirus będzie się przenosił między ludźmi?

Ptasia grypa to choroba zakaźna wywołana zakażeniem wirusem grypy typu A. Do tej pory zidentyfikowano 140 szczepów tego patogenu, przy czym większość jest stosunkowo mało zjadliwa.

Są jednak i takie, które prowadzą do ciężkiego przebiegu choroby, a śmiertelność u ptactwa sięga wówczas niemal 100 proc.

Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"

Choroba dotyczy przede wszystkim ptaków zarówno dzikich, jak i hodowlanych (np. drób), ale w ostatnich latach zaatakowała także ssaki (m.in. lisy, lwy morskie, łaskuny czy świnie). Ptasią grypą zakażają się także ludzie, choć te przypadki są rzadkie.

Tymczasem naukowcy z Agencji Zdrowia Publicznego Kanady, Kanadyjskiej Agencji Kontroli Żywności, Uniwersytetu Manitoby i Instytutu Badawczego SickKids dowiedli, że określone szczepy ptasiej grypy są w stanie w warunkach laboratoryjnych szerzyć się szybko i skutecznie między fretkami.

Ptasia grypa może przenosić się także między ssakami
Ptasia grypa może przenosić się także między ssakami (Getty Images)

Budzi to obawę, że wirus przeniesie się z człowieka na człowieka i dojdzie do epidemii.

Naukowcy wskazali, że wysoce zjadliwy wirus H5N1, pobrany od myszołowa rdzawosternego, może szerzyć się skutecznie między fretkami (są one często wykorzystywane w badaniach do oceny ryzyka przenoszenia się wirusa między ludźmi).

Kanadyjskie badanie jest pierwszym, które wskazuje, że wirus może się przenosić skutecznie z ssaka na ssaka.

2. Ptasia grypa na Śląsku

W Polsce ptasia grypa szaleje aktualnie na Śląsku. Państwowy Instytut Weterynaryjny potwierdził, że w próbkach pobranych do badań od padłego ptactwa w rezerwacie Łężczok oraz Polderze Buków, jest wirus grypy H5N1.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało już alert o zakazie wstępu na teren rezerwacie Łężczok oraz Polderze Buków, który obowiązuje do 25 maja.

W zwiazku z potwierdzeniem ptasie grypy, wojewoda śląski Jarosław Wieczorek wydał rozporządzenie, w którym wyznaczył "strefę objętą zakażeniem".

"W związku ze stwierdzeniem ognisk choroby – wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) podtypu H5N1 u ptactwa dzikiego (mewy) na terenie powiatu raciborskiego (zbiornik wodny Polder Buków oraz rezerwat przyrody Łężczok) wyznacza się strefę objętą zakażeniem wysoce zjadliwą grypą ptaków (HPAI)" - czytamy w rozporządzeniu wojewody.

Strefa obejmuje: Rybnik, powiat raciborski, powiat wodzisławski oraz gminy: Gaszowice, Jejkowice, Lyski, Świerklany w powiecie rybnickim.

Szczegółowe informacjach o zasadach obowiązujących w strefie można znaleźć na stronie Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

3. Objawy przypominają zwykłą grypę

Do zakażenia u ludzi może dojść w wyniku bliskiego kontaktu człowieka z zakażonym ptakiem (głównie na fermach drobiu lub targowiskach).

Do objawów, które powinny zaniepokoić, należą: gorączka, ból gardła, kaszel, bóle mięśni i stawów.

W porównaniu do sezonowej grypy częściej występują także objawy ze strony układu pokarmowego, takie jak: biegunka, ból brzucha czy wymioty.

W przebiegu choroby może dojść do ciężkiego zajęcia płuc i ostrej niewydolności oddechowej.

Przypomnijmy, że w połowie kwietnia Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) potwierdziła pierwszy zgon osoby zakażonej wirusem ptasiej grypy H3N8. Ofiarą była 56-letnia mieszkanka Chin.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze