Witamina B15

Przysmak z dyni to kwas pangamowy, który uczestniczy w przemianach związków zawierających grupę aminową i przyspiesza utlenianie glukozy w komórkach. Regularne i długotrwałe zażywanie kwasu pangamowego wzmacnia i pobudza organizm. Źródła kwasu pangamowego to ryż brązowy, drożdże piwne, nasiona dyni i słonecznika oraz mięso wołowe.

Właściwości witaminy B15

Witamina B15

Znane na całym świecie, a rodem z Francji fondue serowe – rozpuszczony w ceramicznej miseczce ser, w którym macza się grzanki. Można jednak zamiast miseczki...

Kwas pangamowy został wyizolowany w 1951 roku przez Ernesta Krebsa. Ze względu na różnorodne funkcje pełnione w organizmie został nieoficjalnie nazwany witaminą B15. Pod względem chemicznym

Jak nie dać się oszukać i kupić dobrą żywność?

kwas pangamowy to N,N-dimetyloglicyna, która jest rozpuszczalna w wodzie. Witamina B15 bierze udział w wielu reakcjach biochemicznych, w których jest donorem grup metylowych, przyspiesza utlenianie glukozy, lipidów , powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych oraz poprawia ukrwienie mięśni i innych tkanek. Kwas pangamowy pobudza również syntezę fosfokreatyny. Witamina B15 podana doustnie jest metabolizowana w wątrobie, a metabolity są transportowane do wielu komórek.

Długotrwałe zażywanie witaminy B15 wzmacnia organizm zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Wykazano również, iż poprawia procesy zapamiętywania oraz ułatwia nawiązywanie kontaktów.

Źródła witaminy B15

Witamina B15 jest obecna w produktach zbożowych takich jak ryż brązowy, nasiona dyni i słonecznika, a także drożdże piwne. Jednakże kwas pangamowy pod wpływem promieni UV ulega inaktywacji. Dotychczas nie zostało ustalone dzienne zapotrzebowanie na witaminę B15. Ponadto stwierdzono, iż kwas pangamowy nie wykazuje toksycznego działania na organizm w dawce 50-100 mg.

Badania kliniczne z udziałem witaminy B15 były prowadzone na terenie Związku Radzieckiego w latach 60.-80. XX wieku. W ich trakcie wykazano, iż suplementacja diety kwasem pangamowym przez sportowców przeciwdziała gromadzeniu się kwasu mlekowego, a tym samym zmęczeniu mięśni.

Istnieją doniesienia, iż witaminaB15 obniża poziom cholesterolu we krwi, dlatego zalecana była dla osób spożywających duże ilości mięsa oraz tłuszczów nasyconych.

Kwas pangamowy korzystnie wpływa na wątrobę, przeciwdziałając jej stłuszczeniu. Ponadto wykazuje działanie przeciwzapalne oraz pobudza regenerację tkanki chrzęstnej i mięśniowej. Rosyjscy naukowcy zalecają przyjmowanie witaminy B15 w schorzeniach skóry (np. trądzik, łuszczyca, dermatozy, alergia), układu krążenia (choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie tętnicze), obniżonej odporności organizmu.

W Rosji kwas pangamowy był często wykorzystywany do leczenia alkoholizmu oraz zmniejszania objawów kaca. Niektórzy psychiatrzy dziecięcy stosowali witaminę B15 w celu poprawy zdolności mówienia oraz zmniejszenia objawów autyzmu.

Ze względu na brak aktualnych badań dotyczących kwasu pangamowego, do właściwości i skuteczności witaminy B15 należy podchodzić z dystansem i dużą ostrożnością, zwłaszcza wtedy, gdy nie znamy jej pochodzenia.

Komentarze (6)
~Calcium Pangamate
~Calcium Pangamate ponad rok temu

@~MPK: mylisz B15 (kwas pangamowy) z B17 (amigdalina). Amigdalina podobno moze wyleczyc raka, dlatego tez jest tak tepiona przez przemysl farm****tyczny w USA. Kwas pangamowy (B15) jest dostepny w Polsce poprzez aukcje internetowe (firma Puritan's Pride - Calcium Pangamate 180tabs x 60mg - sam sobie zamowilem i dzialanie rewelacja :)) albo mozna ja sciagnac ze sklepu dla koni - 20 gram czystego kwasu pangamowego w proszku ;)

Odpowiedz
~hans kloss
~hans kloss ponad rok temu

@~MPK: Poczytaj trochę więcej na temat B15. Bo jak widać masz blade pojęcie w tym temacie i powtarzasz to co chcą potężne firmy farmaceutyczne. Jeżeli jest zakazane w USA (tego nie wiem) to poczytaj trochę o wpływie - przekupywaniu - decydentów i polityków przez wspomniane wyżej firmy.

Odpowiedz
~MPK
~MPK ponad rok temu

Ten specyfik jest zakazany w USA i traktowany podobnie, jak twarde narkotyki. Warto o tym wspomnieć, bo to nie jest jakieś nieszkodliwe ziółko, które być może warto spróbować, tylko odczynnik, który niczego nie leczy, a może bardzo zaszkodzić.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Witaminy z grupy B
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Witaminy z grupy B
Witaminy z grupy B

Właściwości witaminy B12

Witaminy i minerały są niezbędne do wzmocnienia i zachowania zdrowia. Witamina B12 należy do grupy witamin B. Tak jak inne witaminy z tej grupy (...)...

Witaminy z grupy B

Niedobór witaminy B

dolegliwościami. Na co wpływają witaminy z grupy B i jak ich niedobór może wpływać na nasze samopoczucie? Co świadczy o niedoborze witamin z grupy B? Witaminy...

Witaminy z grupy B

Poziom witaminy B12

przyczyn utraty włosów warto także wykonać badanie krwi z oznaczeniem poziomu witaminy B12. Niedobór tej witaminy jest główną przyczyną niedokrwistości (...) złośliwej, która doprowadza do utraty włosów. Witamina...

Witaminy z grupy B

Witamina B5 (kwas pantotenowy)

z grupy B. Bardzo szybko ulega zniszczeniu pod wpływem promieni słonecznych. Witamina B5 jest bardzo rozpowszechniona zarówno w organizmach roślinnych (...) Witamina B5, czyli kwas pantotenowy,...

Witaminy z grupy B

Witamina B12 - rola, zapotrzebowanie, niedobór, dieta

jak inne witaminy z grupy B bierze udział w przemianie węglowodanowej, białkowej, tłuszczowej i w innych procesach: uczestniczy w wytwarzaniu czerwonych (...) . Dobrym źródłem są też drożdże spożywcze. Witamina B12...

Witaminy z grupy B

Zespół Korsakowa

witamin z grupy B. Nazywana również tiaminą, witamina B1 odgrywa znaczącą rolę w przyswajaniu pokarmów i transformacji glukozy w energię dla mózgu (...) , co z kolei sprawia, że organizmowi nie są dostarczane...