Trwa ładowanie...

Wpływ chemikaliów na rozwój cukrzycy

Lek. Mateusz Nawrocki
29.10.2016 20:19
Wpływ chemikaliów na rozwój cukrzycy
Wpływ chemikaliów na rozwój cukrzycy

Ograniczenie narażenia środowiska na syntetyczne środki chemiczne o 25 proc. może obniżyć zachorowalność na cukrzycę o 150 tysięcy przypadków w Europie i zaoszczędzić 4,5 miliarda euro każdego roku - wybika z badania opublikowanego w magazynie „Journal of Epidemiology& Community Health”.

Środki chemiczne takie jak ftalany, pestycydy, polichlorowane bifenyle, stosowane w płynach chłodniczych w lodówkach i innych urządzeniach elektrycznych, przyczyniają się do zaburzeń metabolicznych, zwłaszcza otyłości i cukrzycy przez zakłócenie procesów hormonalnych.

Badając rolę środków chemicznych w rozwoju nowych przypadków cukrzycy typu drugiego oraz szacując koszty jakie można zaoszczędzić, posłużono się danymi z szwedzkiego ośrodka (PIVUS).

Naukowcy przebadali ponad 1000 osób w wieku 70-75 lat mieszkających w mieście Uppsala i ich reakcję na ftalany, pestycydy, oraz substancje perfluoroalkilowe (związki używane do produkcji tkanin, dywanów, a nawet środków czyszczących pleśni, czy też papieru do pieczenia).

Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"
Zanieczyszczenie i chemikalia to wiodący problem XXI wieku
Zanieczyszczenie i chemikalia to wiodący problem XXI wieku (123RF)

Do badań posłużyły próbki krwi. Badacze oszacowali liczbę przypadków cukrzycy w oparciu o oficjalne dane Europejskie oraz podobne dane szacunkowe ze Szwecji i obliczyli koszt leczenia na przestrzeni ostatnich 10 lat.

Następnie założono redukcję narażenia na czynniki chemiczne o 25 procent przy korekcji uwzględniającej inne ważne czynniki-płeć, masę ciała, poziom aktywności fizycznej, dzienne spożycie kalorii czy też picie alkoholu.

Do całkowitych obliczeń założono również spadek BMI o 25 proc. Wykazano, że dzięki samemu spadkowi wagi, uzyska się blisko o pół miliona mniej zachorowań na cukrzycę typu drugiego w tej grupie wiekowej (70-75), co przyczyni się do oszczędności blisko 14 miliardów euro.

Znacznie mniej, bo tylko o 13 procent spadnie ilość zachorowań na cukrzycę przy założeniu spadku narażenia na czynniki chemiczne o 25 proc., w porównaniu do wyjściowych wartości. Przekłada się to na około 150 tysięcy mniej zachorowań i oszczędność 4,5 miliarda euro rocznie.

Niebezpieczne chemikalia w odzieży
Niebezpieczne chemikalia w odzieży [6 zdjęć]

Bez wątpienia na przestrzeni minionej dekady znacznie wzrosła nasza świadomość na temat chemii zawartej

zobacz galerię

Naukowcy przyznają, że niektórzy mogą kwestionować powyższe dane szacunkowe, ale podkreślają, że wielu badaczy wiąże rozwój cukrzycy typu drugiego z narażeniem na niektóre chemikalia.

„Nasze odkrycia mówią o stosowności stworzenia odpowiednich praw, regulujących prawdopodobieństwo zagrożeń chemicznych, a także stosowanie alternatywnych rozwiązań, bezpieczniejszych rozwiązań” - relacjonują naukowcy.

Jak dodają, „brak pewnych ustaleń dotyczących wprowadzania do obrotu nowych substancji chemicznych, może spowodować pojawienie się chemikaliów o działaniu diabetogennym, które w zasadzie nie wiele różnią się od zakazanych wcześniej środków”.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze