Mateusz Nawrocki

O autorze

Lek. Mateusz Nawrocki

Ukończył kierunek lekarski Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Priorytetowo traktuje holistyczne podejście do wszystkich tematów związanych z medycyną.

Wpływ chemikaliów na rozwój cukrzycy

Ograniczenie narażenia środowiska na syntetyczne środki chemiczne o 25 proc. może obniżyć zachorowalność na cukrzycę o 150 tysięcy przypadków w Europie i zaoszczędzić 4,5 miliarda euro każdego roku - wybika z badania opublikowanego w magazynie „Journal of Epidemiology& Community Health”.

Środki chemiczne takie jak ftalany, pestycydy, polichlorowane bifenyle, stosowane w płynach chłodniczych w lodówkach i innych urządzeniach elektrycznych, przyczyniają się do zaburzeń metabolicznych, zwłaszcza otyłości i cukrzycy przez zakłócenie procesów hormonalnych.

Badając rolę środków chemicznych w rozwoju nowych przypadków cukrzycy typu drugiego oraz szacując koszty jakie można zaoszczędzić, posłużono się danymi z szwedzkiego ośrodka (PIVUS).

Naukowcy przebadali ponad 1000 osób w wieku 70-75 lat mieszkających w mieście Uppsala i ich reakcję na ftalany, pestycydy, oraz substancje perfluoroalkilowe (związki używane do produkcji tkanin, dywanów, a nawet środków czyszczących pleśni, czy też papieru do pieczenia).

Do badań posłużyły próbki krwi. Badacze oszacowali liczbę przypadków cukrzycy w oparciu o oficjalne dane Europejskie oraz podobne dane szacunkowe ze Szwecji i obliczyli koszt leczenia na przestrzeni ostatnich 10 lat.

Następnie założono redukcję narażenia na czynniki chemiczne o 25 procent przy korekcji uwzględniającej inne ważne czynniki-płeć, masę ciała, poziom aktywności fizycznej, dzienne spożycie kalorii czy też picie alkoholu.

Do całkowitych obliczeń założono również spadek BMI o 25 proc. Wykazano, że dzięki samemu spadkowi wagi, uzyska się blisko o pół miliona mniej zachorowań na cukrzycę typu drugiego w tej grupie wiekowej (70-75), co przyczyni się do oszczędności blisko 14 miliardów euro.

Znacznie mniej, bo tylko o 13 procent spadnie ilość zachorowań na cukrzycę przy założeniu spadku narażenia na czynniki chemiczne o 25 proc., w porównaniu do wyjściowych wartości. Przekłada się to na około 150 tysięcy mniej zachorowań i oszczędność 4,5 miliarda euro rocznie.

Niebezpieczne chemikalia w odzieży

Bez wątpienia na przestrzeni minionej dekady znacznie wzrosła nasza świadomość na temat chemii zawartej w żywności. W dalszym ciągu zdecydowana większość...

Naukowcy przyznają, że niektórzy mogą kwestionować powyższe dane szacunkowe, ale podkreślają, że wielu badaczy wiąże rozwój cukrzycy typu drugiego z narażeniem na niektóre chemikalia.

„Nasze odkrycia mówią o stosowności stworzenia odpowiednich praw, regulujących prawdopodobieństwo zagrożeń chemicznych, a także stosowanie alternatywnych rozwiązań, bezpieczniejszych rozwiązań” - relacjonują naukowcy.

Jak dodają, „brak pewnych ustaleń dotyczących wprowadzania do obrotu nowych substancji chemicznych, może spowodować pojawienie się chemikaliów o działaniu diabetogennym, które w zasadzie nie wiele różnią się od zakazanych wcześniej środków”.

Lek. Mateusz Nawrocki, 10 miesięcy temu

Newsy

Komentarze
Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Kontakty społeczne z przyjaciółmi na pewno są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Nowe badania jednak sugerują, że nawet internetowe znajomości pozytywnie wpływają na zdrowie. Więzi społeczne pozytywnie...

Newsy

Nowa metoda w wykrywaniu chorób prionowych

Naukowcy opracowali metodę, która oparta jest na biochemicznych testach, które wykrywają priony we krwi osób z chorobą Creutzfeldt-Jakoba. Wygląda na to, że może być to użytecznym narzędziem, które wykryje chorobę zanim pojawią się jej pierwsze objawy. Publikacje...