Trwa ładowanie...

Wpływ odżywiania na włosy

Avatar placeholder
31.01.2020 11:48
Wpływ odżywiania na włosy
Wpływ odżywiania na włosy

Przyczyny wypadania włosów są różne. Najczęściej przyczyn łysienia należy się doszukiwać w poziomie hormonów, a także w kodzie genetycznym. Dlatego też zmiana diety nie jest w stanie całkowicie zahamować procesu łysienia. Mimo to istnieją pewne produkty żywieniowe, które w znacznym stopniu mogą spowolnić łysienie. Ponieważ niektóre produkty zawierają witaminy i minerały wpływające na naszą gospodarkę hormonalną, łatwo jest znaleźć żywność, która pomoże nam zachować zdrowe i mocne włosy. Jeśli martwi cię wypadanie włosów, ale nie chcesz rewolucji w kuchni, nie przejmuj się; zaledwie kilka rad dotyczących zdrowego odżywiania może w zupełności wystarczyć.

spis treści

1. Anemia a wypadanie włosów

Symptomy anemii są różne, ale jednym z objawów jest zwykle zwiększone wypadanie włosów. Aby zwalczać anemię i poprawić stan włosów, należy wzbogacić dietę o produkty bogate w żelazo, na przykład jabłka, banany, morele, śliwki, szparagi, dynię, brokuły i inne liściaste warzywa, a także czerwone mięso, tofu i pełne ziarna. Ponadto zaleca się ograniczenie spożycia cukru, kawy i czarnej herbaty. Unikaj żywności przetworzonej oraz fast foodu.

Czytaj więcej

Zobacz film: "Domowe sposoby na włosy - maseczki"

2. Witaminy na łysienie

Dieta na łysienie powinna być bogata w witaminy. Witaminy B), E i D najlepiej pomogą nam zapobiegać wypadaniu włosów. Witamina D w największym stopniu pozyskiwana jest dzięki słońcu, dlatego warto czasem na krótko (nie dłużej niż 10 minut bez odpowiedniej ochrony) wystawić się na jego działanie. Oprócz tego można ją znaleźć w nabiale, rybach, wątrobie i niektórych płatkach zbożowych. U łysiejących osób notuje się często niedobór witaminy B6 (szczególnie w przypadku łysienia mężczyzn). Aby się w nią zaopatrzyć, jedz marchew, groszek, fasolę, orzechy i otręby. Natomiast witamina E bierze udział w krążeniu krwi. Jest to ważne, gdyż stymuluje skórę głowy i wzrost włosów. Dobrym źródłem witaminy E są migdały, orzeszki ziemne, szpinak i brokuły.

3. Minerały na łysienie

Dwutlenek krzemu, cynk, jod i żelazo są minerałami, które mogą pomóc we wzroście włosów. Dwutlenek krzemu jest szczególnie istotny, gdyż umożliwia przyswajanie innych minerałów, niezbędnych w zapobieganiu łysieniu. Źródłem dwutlenku krzemu jest owies, proso, jęczmień i algi. Jod znajdziemy w brunatnicach, krowim mleku, gotowanych jajkach i truskawkach. Zawarty jest także w soli kuchennej, ale nie jest to ten rodzaj jodu, jaki może pomagać w zapobieganiu łysieniu. W rzeczywistości nadmiar soli może prowadzić do nadmiernego wypadania włosów. Cynk zawarty jest w wołowinie, wątrobie, imbirze, orzechach nerkowca i ciecierzycy, natomiast źródłem żelaza są owoce morza, drób, soja, brokuły, szpinak, chude czerwone mięso i tuńczyk.

Twoja dieta powinna być bogata w żelazo, aby uniknąć anemii. Przydatne będą zielone warzywa, sok wiśniowy, wątroba, jaja, suszone owoce oraz pełnoziarniste płatki. Zmniejsz ilość spożywanego tłuszczu i soli, a do diety wprowadź soję i jodynę. Soja stymuluje wzrost włosów, znajdziesz ją w sojowym tofu, jogurcie, serze, mleku oraz w jajach. Jodyna także wpływa korzystnie na porost włosów. Produkty bogate w jodynę to: szpinak, kapusta, marchew, a także soja.

Skuteczne sposoby na wypadanie włosów u mężczyzn
Skuteczne sposoby na wypadanie włosów u mężczyzn [10 zdjęć]

Mniej więcej 85% mężczyzn przed osiągnięciem 50 roku życia ma problem z nadmiernym wypadaniem włosów.

zobacz galerię

4. Składniki odżywcze na wypadające włosy

Aby zmniejszyć wypadanie włosów jedz więcej białka i mniej węglowodanów. Dieta na włosy dla kobiet powinna składać się z 37-50 gramów białka, które znajdziesz w soi, orzechach, niskotłuszczowym nabiale, chudym mięsie, rybach i jajach.

W twojej diecie nie powinno zabraknąć kwasów omega 3, znajdziesz je w awokado, orzechach i ziarnach, rybach, ziarnach lnu oraz orzechach włoskich. Tak zwane dobre tłuszcze są bardzo ważne dla zdrowia włosów.

5. Kolorowe produkty na wypadanie włosów

Zwiększ ilość spożywanych antyoksydantów, pomogą ci one radzić sobie ze zmianami hormonalnymi związanymi z procesem starzenia. Niezwykle korzystne dla zdrowego odżywiania są produkty z różnych grup dobrane według koloru:

  • Czerwone produkty takie jak truskawki, wiśnie, granaty, arbuz, pomidory i papryka.
  • Pomarańczowe produkty: morele, pomarańcze, mango, brzoskwinie, marchew, słodkie ziemniaki, żółta i pomarańczowa papryka oraz dynia.
  • Zielone produkty: szparagi, szpinak, brokuły, kapusta, zielony fasola, winogrona i kiwi.
  • Fioletowe produkty: jeżyny, borówki, winogrona, śliwki i rodzynki.

Znane są różne przyczyny wypadania włosów. Czasami konieczna jest wizyta u lekarza, ale w większości przypadków urozmaicenie diety wystarczy, aby problem utraty włosów przestał istnieć. Postaw na zdrowe odżywianie, a wyeliminujesz przyczyny wypadania włosów leżące w ubogiej diecie.

6. Czego unikać w diecie na wypadanie włosów?

U osób dotkniętych łysieniem często zauważa się wysoki poziom cukru we krwi. Z tego względu produkty bogate w węglowodany (biały cukier, makarony i soki owocowe) są na liście produktów, których należy unikać, aby mieć zdrowe włosy. Jeśli masz ochotę na coś słodkiego, jedz truskawki, rodzynki, morele i suszone śliwki – są o wiele zdrowsze i zawierają przydatne witaminy i minerały.

Dieta na łysienie to przede wszystkim zdrowa dieta. Jeśli chcemy uniknąć tej nieprzyjemnej dolegliwości, pamiętajmy o najważniejszych źródłach witamin i minerałów, i uwzględnijmy je w naszej diecie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze