Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: ALERGIE

Wskazania do implantacji balonika żołądkowego

Balon żołądkowy to metoda wspomagająca utratę masy ciała u osób z nadwagą i otyłością. Ta opracowana w Stanach Zjednoczonych technika została stworzona w celu przyspieszenia utraty masy ciała w połączeniu ze stosowaniem racjonalnej diety redukcyjnej.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

spis treści

1. Na czym polega implantacja balonu żołądkowego?

Metoda polega na wprowadzeniu do żołądka za pomocą wziernika ‒ endoskopu miękkiego balonu z roztworem fizjologicznym. Tworzywo, z którego zbudowany jest balon żołądkowy jest niepodatne na działanie soków trawiennych, co sprawia, że może pozostać w żołądku pacjenta przez dłuższy czas – jednak maksymalnie do 6 miesięcy. Po tym czasie przy użyciu tej samej metody jest usuwany przez lekarza.

Osoby decydujące się na zabieg poddawane są licznym badaniom lekarskim – laboratoryjnym i medycznym. Sam zabieg trwa około kilkunastu minut. Nie towarzyszy mu żaden ból, ponieważ wykonywany jest przy znieczuleniu dożylnym. Pierwsza część zabiegu polega na wprowadzeniu za pomocą gastroskopu do żołądka sondy z balonikiem. W następnym etapie balon wypełniany jest solą fizjologiczną. Każdy pacjent po implantacji balonu żołądkowego otrzymuje indywidualnie przygotowane zalecenia oraz program dalszego leczenia. W każdym momencie procesu leczenia balonik można usunąć z żołądka.

2. Dla kogo wszczepienie balonika żołądkowego?

Balon żołądkowy to nowoczesna metoda leczenia otyłości stosowana zarówno u pacjentów z niewielką nadwagą, jak i u osób z dużą otyłością. Proces leczenia nie narzuca również konieczności specjalnego przygotowywania się do zabiegu przez pacjentów. Przeciwwskazaniami do jego wykonania są choroby przełyku (w tym żylaki przełyku), czynne choroby wrzodowe żołądka i dwunastnicy czy choroba Leśniowskiego-Crohna. Zabiegu nie powinno się także wykonywać u osób przechodzących w przeszłości inne operacje żołądka (w tym operację bariatryczną), u osób z dużymi zmianami wokół przełyku, z zaburzeniami psychicznymi, uzależnionych od narkotyków i alkoholu oraz u kobiet w ciąży i karmiących.

3. Skuteczność balonika żołądkowego

Szacuje się, że średnia utrata masy ciała u pacjentów poddanych temu zabiegowi wynosi około 15-20 kg w przeciągu 6 miesięcy. U około 30% pacjentów po roku po usunięciu balonu udaje się utrzymać spadek masy powyżej 10% wobec wyjściowej masy ciała. Ten czas jest również doskonałą okazją do zmiany sposobu żywienia i stylu życia. Samo umieszczenie balonu nie odchudza, jego zadaniem jest zaś ułatwienie stosowania diety. Balon nie jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia ‒ metodę trzeba opłacić samemu. Koszt zabiegu wynosi około 7000-8000 zł.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Mgr Monika Hajduk
Następny artykuł: Psychologia w odchudzaniu
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza